Sportovní nadšenci vyběhli devět set schodů na nejvyšší londýnskou budovu

• 3
Šest stovek sportovců si dnes v Londýně obulo tenisky a vyrazilo vstříc poslednímu patru zdejší nejvyšší budovy. Jako první zdolal 920 schodů Tower 42 Rakušan Rolf Majcen, stačilo mu necelých pět minut. Cílem vůbec prvního vertikálního závodu byl sběr peněz pro britské bezdomovce.

Dvaačtyřicetiletý Majcen měl už před londýnským závodem s podobnými akcemi bohaté zkušenosti. Zdolal už schody Empire State Building v New Yorku, torontské CN Tower, Sears Tower v Chicagu nebo moskevské televizní věže Ostankino Tower. Pokaždé se navíc umístil mezi nejrychlejšími.

Ani přes pěknou řádku svých předchozích úspěchů se Rakušan nedokázal ubránit touze znovu vyhrát. "Jsem vyčerpaný, cítím únavu, ale už se to zlepšuje. Byl to dost krátký závod, přesto budu potřebovat nejmíň půl hodiny, než budu zase úplně fit," řekl Majcen po závodě agentuře Reuters.

S tím, že byl běh velmi krátký, měl Rakušan pravdu. Přes devět set schodů totiž zdolal za neuvěřitelné 4 minuty a 57 vteřin.

Vertikální závody v Londýně. (19. března 2009)

První ročník vertikálního závodu měl ale ještě jiný cíl, než jen otestovat fyzičky stovek běžců. Charitativní organizace UK Charity Shelter, která soutěž uspořádala, vybírala při běhu na budovu Tower 42 peníze. Poputují na pomoc britským bezdomovcům.

Podle Alana Gosschalka, ředitele organizace, překonala vybraná částka očekávání. "Účast byla úžasná. Čekali jsme, že přijde tak 300 běžců, nakonec jich ale dorazil dvojnásobek. Vybrali jsme tak asi sto tisíc liber, což je báječné," okomentoval závod a dodal, že všichni pevně doufají, že se z akce stane každoroční záležitost.