Sportem příštích let bude asi ricochet

Praha - Kryté tenisové dvorce či squashové kurty jsou v hlavním městě v zimě tradičně přeplněné. Štafetový kolík však přebírá nový sport, který zatím téměř nikdo nezná. Příznivci tenisu vědí, že pokud nechtějí v zimě přerušit hru, je dobré se o to postarat již koncem léta. Šance zahrát si v lednu, pokud jste si kurty nezajistili již koncem září, je podle sekretáře Pražského tenisového svazu Jana Sázavského minimální.

Přitom krytých tenisových hal není v metropoli málo. "Pražské kluby nabízejí mimo tréninkové hodiny pro své hráče pronájmy pro veřejnost zhruba v sedmdesáti zastřešených halách," počítá Sázavský.

"K tomu je třeba přičíst další desítky čistě komerčních dvorců v hotelech a sportovních centrech, které jsou však mnohem dražší. Méně nároční hráči si mohou pronajmout školní tělocvičny, přestože parkety rozhodně nejsou ideálním tenisovým povrchem," dodává.

V nejstarším pražském klubu na Štvanici, který má více než staletou tradici, si například v zimě zahrajete pouze pozdě večer. "Volné hodiny jsou obvykle po osmé večer, objednat se je potřeba asi týden předem," říká Petr Vacík, který pracuje v recepci klubu.

Především mladé Pražany však v posledních letech uchvátily nové dynamické sporty: squash a ricochet. Hodinka na kurtu uzavřeném ze všech stran, kde míček divoce létá mezi stěnami, je totiž v srovnání s tenisem energeticky mnohem náročnější.

"K mému sedavému zaměstnání je to ideální sport. Za hodinu na kurtu si totiž opravdu dám do těla," tvrdí s nadšením amatérský hráč Zdeněk Cimerman. Podle webových stránek České asociace squashe tři čtvrtiny populace starší 15 let tento sport znají, a asi 13 procent z nich si už squash zahrálo. Nejpopulárnější jsou prý moderní sporty - jako právě squash - mezi podnikateli a studenty. 

V současnosti je v Praze zhruba stovka squashových kurtů ve třiceti centrech. Přesto, pokud si chcete zahrát, je lepší na to myslet alespoň týden předem. Atraktivní večerní hodiny bývají obsazeny dlouho dopředu, zejména kurty v centru města jsou často blokovány firmami, které je pro své zaměstnance předplatí na celou sezonu. 

To mladší bratr squashe - ricochet, který  dorazil do Česka před třemi lety, vábí zatím pouze úzký okruh lidí. V Praze dnes mohou jeho příznivci využít asi 12 kurtů, nedávno přibylo vůbec první specializované ricochetové centrum v republice se čtyřmi kurty na Černém  Mostě.

Podle předsedy ricochetové asociace Jana Veselého spočívá hlavní rozdíl oproti squashi v tom, že díky lehčím raketám i míčku a  velké pestrosti úderů, kdy hráč může využívat také strop, si ricochet užije i úplný laik. "Viděl jsem lidi, kteří si poprvé stoupli na kurt a zahráli si, přestože raketu drželi jako hospodyně pánvičku. Když se pokoušeli o výměny na squashovém dvorci, ani si nepinkli," vysvětluje Veselý.

O budoucnost sportu nadšenci nemají obavy. "Hru zná zatím málo lidí, ale pokud ji někdo vyzkouší, většinou se pak objedná i napodruhé. Navíc za dva měsíce u nás bude první mezinárodní ricochetový turnaj, který  snad přiláká další hráče," pochvaluje si manager nového centra Vašek Krejčík.

Menší popularita přináší také výhody. Přestože míst na hraní je v Praze málo, nemusíte kurty rezervovat dlouho předem. "Máme sice pouze jeden ricochetový kurt, ale zatím to stačí. Když se ráno rozhodnete, můžete večer hrát," tvrdí recepční ze Sportcentra v Nových Butovicích.

Raketové sporty patří k těm finančně náročnějším. Ve večerních hodinách je obvykle nutné počítat minimálně s třemi stovkami za squash či ricochet.  Tenis může být i dvakrát dražší, záleží na tom, zda hrajete v pevné hale, nebo v takzvané nafukovačce. Cenu ovlivňuje také povrch - nejlevnější je obvykle pomalejší antuka.

Také sportovní vybavení vyžaduje několikatisícovou investici. Pokud však příležitostný hráč nechce utrácet, ve většině klubů si může zapůjčit nejen rakety a míčky, ale také obuv. Do haly vás totiž téměř nikde nepustí v botách s tmavou podrážkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video