Sporný izraelský plot řeší tribunál OSN

  • 232
Sporným plotem, kterým se chce Izrael oddělit od Palestinců, se začal zabývat soud OSN v Haagu. Mezi prvními promluvil Jásir Arafat, podle něhož bariéra brání vzniku palestinského státu. Izraelská armáda zasáhla slzným plynem proti dvěma a půl tisíci protestujících Palestinců.

Příloha iDNES
Izrael staví bariéru
základní údaje

"To je další 'berlínská zeď', která se teď vztyčuje v naší zemi. Cílem je zabránit našemu lidu v ustavení nezávislého palestinského státu," řekl v televizním vystoupení k zahájení procesu Jásir Arafat.

Před samotným soudem pak hovořil palestinský pozorovatel při OSN Nasír Kidvá. "Zeď není o bezpečnosti. Je o zavedení okupace a de facto anexi velkých oblastí palestinské země," prohlásil před patnáctičlenným tribunálem, který má posoudit legalitu bariéry.

Kidvá zároveň v Mírovém paláci v Haagu vyjádřil naději, že nezávazné rozhodnutí soudu umožní mezinárodní sankce vůči Izraeli. Připomněl verdikt z roku 1971, který vedl k izolaci JAR kvůli apartheidu a okupaci Namíbie.

Izrael proces v Haagu odmítl jako politický, proto se ho plně neúčastní. Zároveň však před budovu soudu svolal "protiteroristickou" demonstraci, na níž se jako důkaz pro stavbu plotu připomínal nedělní atentát v Jeruzalémě. - více zde

Pronikání palestinských teroristů a sebevražedných útočníků na izraelské území je pro kabinet Ariela Šarona hlavním důvodem pro výstavbu plotu. Při 110 palestinských útocích za poslední tři a půl roku zahynulo 463 lidí. - více zde

"Jde o obranu proti teroristům," odmítl u soudu palestinská obvinění mluvčí izraelského ministerstva zahraničí David Saranga. Tel Aviv do Haagu vyslal tým, který má zejména zmírnit dopady procesu na veřejnost.

Slyšení v Haagu bude trvat tři dny. Očekává se, že v Haagu bude znít hlavně tvrdá kritika bariéry. USA a většina evropských zemí, které se stavějí proti zasahování soudu do této záležitosti, se soudu neúčastní.

Palestinci v souvislosti se soudem v Haagu chystají řadu manifestací proti bariéře, která místy zasahuje hluboko do předjordánského území. "Nechte zaznít svůj hlas," vyzval Arafat.

Předáka vyslyšeli ve vesnici Dajr al-Ghúsun nedaleko Tulkarmu na Západním břehu, kde protestovalo 2500 Palestinců. Armáda proti nim použila slzný plyn. Izrael uvedl kvůli nepokojům do pohotovosti policii i další bezpečnostní síly.

Dav v Dajr al-Ghúsunu u postavené části bariéry poblíž izraelské hranice křičel "Alláhu Akbar" (Bůh je velký). Vojáci se ho snažili rozehnat pomocí slzného plynu, kterého se nadýchalo na sto Palestinců.

Izrael zahájil stavbu plotu s elektrickým vedením podél tzv. zelené linie (hranice před šestidenní válkou v roce 1967) oddělující západní břeh Jordánu od Izraele 16. června 2002. Dostavěn má být do konce roku 2005.

Plot měl původně měřit asi 350 kilometrů, poté 728 kilometrů. V poslední době však Izrael zvažuje změnu trasy a zkrácení plotu, který se má stavět ve třech fázích, asi na 600 kilometrů. - více zde

Palestinský vyslanec při OSN Nasír Kidvá hovoří (vpravo) hovoří s Jamesem Crawfordem, profesorem mezinárodního práva z univerzity v Cambridgi, během jednání Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu, který řeší spornou bariéru stavěnou Izraelci. (23. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video