Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš. (14. března 2014)

Předseda Hnutí ANO Andrej Babiš. (14. března 2014) | foto: MAFRA

Koalice se dál pře o miliardy pro nemocnice, vláda je zatím neschválila

  • 85
Jednání o miliardách pro zdravotnictví se v koalici komplikuje. Zatímco minulý týden vláda posvětila plán ministra Svatopluka Němečka, aby stát navýšil platbu za státního pojištěnce, ve středu mu k tomu nutnou novelu už neodkývala a projednávání bodu přerušila. Proti se opět postavilo hnutí ANO.

Němeček vládě v pondělí 24. března předložil materiál, který není novelou, ale hovoří o pravidelné valorizaci plateb za státní pojištěnce, více než dvou miliardách za letošek pro nemocnice nebo pětimiliardovém odkupu pohledávek. Materiál tehdy vláda přijala (více čtěte zde).

O týden později, ve středu 2. dubna, přinesl ministr konkrétní novelu, která z jeho materiálu vychází a říká, že letos a příští rok se platba za státního pojištěnce navýší ze 787 na 845 korun. Jen letos by toto navýšení přineslo 2,1 miliardy korun. Ty by pojišťovny musely poslat do nemocnic. Novelu však kabinet Němečkovi neposvětil, byť nemocnice na peníze čekají a Němeček jim slibuje, že první přidání je čeká letos v červenci.

Jednání o novele proto bylo ve středu přerušeno s tím, že k celé věci se musí sejít znovu koaliční vyjednavači. Kdy, to zatím není jasné. Není tedy ani jasné, zda novelu Němeček předloží už příští týden. Teoreticky je možná varianta, že s z celé věci zcela sejde. Toho se obávají menší nemocnice.

"Asociace českých a moravských nemocnic se obává, že k některým i místopředsedou vlády (Andrejem Babišem, pozn. red.) oprávněně kritizovaným nespravedlnostem na českém zdravotnictví a konkrétně nemocnicích, kterých se dopustila předchozí koaliční vláda, by mohla přibýt nespravedlnost další," uvedly nemocnice s tím, že je středeční jednání vlády překvapilo.

Babiš: Nejprve rozkryjte, kam tečou miliardy

Proti novele se ve středu opět postavilo hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš. "Naše hnutí zásadně nesouhlasí, aby pacienti byli bráni jako rukojmí. Já tady stále postrádám snahu rozkrýt 260 miliard, které do zdravotnictví tečou," řekl Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády. Následně vyjmenoval řadu kauz, kterými si zdravotnictví prošlo či prochází.

Zopakoval také, že mu vadí, že ministr o peníze žádá, byť na účtech zdravotních pojišťoven leží podle něj rezervy ve výši 25 miliard. A v době, kdy není jasné, jak jednotlivé pojišťovny platí za jednotlivé úkony. Například kolik dostává které zařízení třeba za operaci slepého střeva.

"Na minulé vládě jsme schválili rok 2014 a domluvili se, že příští rok budeme řešit v rámci státního rozpočtu," uvedl Babiš na otázku iDNES.cz, proč tedy vláda minulý týden Němečkovi schválila materiál, z něhož novela vychází.

Výhrady k materiálu ministra zdravotnictví měl i lidovecký předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Ten ovšem tvrdí, že i přes výtky materiál ministra zdravotnictví z ČSSD lidovci podporují. "Je potřeba výpadek za regulační poplatek nahradit a teprve poté hledat v systému rezervy. Ze systému ty peníze nepochybně utíkají, a to buď neefektivitou, nebo tím, že se na něm někdo obohacuje," podotkl.

Pojišťovny: Rezerva je jen papírová, ve skutečnosti neexistuje

Němeček na tiskovou konferenci po jednání vlády nedorazil. iDNES.cz ale v podvečer odpověděl e-mailem na několika dotazů (viz box).

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček uvedl, že fakticky pojišťovny žádnou rezervu nemají. "Měsíčně platíme těsně pod 20 miliardami korun, čtyři miliardy musí pojišťovny vrátit v prosinci, protože jde o předsunutou platbu, jedna miliarda korun je na rezervních fondech ze zákona a s tím se nedá nic dělat," popsal Gajdáček.

Ten ministrovi na jednání s pojišťovnami a nemocnicemi navrhl, aby byla zřízena pracovní skupina, jež by řešila efektivitu nákupů přístrojů a další techniky. "S tím byl vyslovený všeobecný souhlas, takže počítám s tím, že pan ministr brzo tuto skupinu svolá," dodal Gajdáček.

Všeobecná zdravotní pojišťovna ve středu uvedla, že začala zveřejňovat na webu smlouvy s nemocnicemi a ambulancemi. Z nich ale není možné vyčíst, kolik hradí jednotlivým zařízením za zákroky.

Němeček: Změna názoru ministra financí mě překvapila

Ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka přerušení bodu překvapilo. Napsal to ve vyjádření pro iDNES.cz.

Předložíte novelu zákona o zdravotním pojištění na vládu znovu? Kdy a v jaké podobě?

Bude znova předložena na příští vládě, nezaznamenal jsem výhrady k její podobě.

 

Proč bylo ve středu jednání o novele přerušeno? V čem byl problém?

Mne to velmi překvapilo, od premiéra jsem dostal informaci, že ministr financí na radě vlády znovu vyjádřil nesouhlas i přes jasnou dohodu z minulého týdne.

 

Jak vnímáte to, že vláda minulé pondělí neparagrafovaný materiál schválila, novelu však nyní neposvětila a projednávání bodu přerušila?

Jsem zvyklý držet slovo, vláda věcný záměr už jednou odsouhlasila, součástí dohody byly opatření na podporu transparentnosti a úspor, to vše se už děje. Proto mne překvapuje, když ministr financí po týdnu změnil názor, je tím překvapena a znepokojena i zdravotnická veřejnost, obrací se na mne nemocnice, asociace a odbory, mají obavy o udržení dostupnosti zdravotní péče pro pacienty. Koalice se zavázala, že zrušené poplatky bude kompenzovat, chci jen to, abychom slib naplnili a politici si nehráli se zdravím lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video