Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně.

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně. | foto: Michal Šula, MAFRA

KOMENTÁŘ: Kdo nemá kmotra, jako by nebyl

  • 39
Kdybych také ten den nestrávil ve Sněmovně, nevěřil bych, že se o důvěře nové vládě hlasovalo před osmi dny. Je zvláštní, když premiér Bohuslav Sobotka právě teď říká, že pražskou buňku hnutí ANO začali ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS či TOP 09, spojení s různými kmotry z podnikatelského polosvěta.

Jeho slova znějí jako z doby před pádem koalice. Premiér ostře reagoval na to, že Andrej Babiš získal pro hnutí ANO na pozici pražské šéfky sociální demokratku Radmilu Kleslovou. Nechme stranou, že to šéfa ČSSD nepřekvapilo. Ví, že Kleslová se už dříve s Babišem dobře znala. V minulosti byla i v dozorčí radě Kosteleckých uzenin (více zde).

Sobotka se pustil na dost tenký led a udělal chybu, když slovy o kmotrech zaútočil na koaličního partnera. Jako kdyby zapomněl, že premiérem je jen díky tomu, že Babiš při jednání o vládě podpořil jeho, a ne hejtmana Michala Haška. Avšak tak jako se mění vítr na moři, není stálá ani politika. A bez Babiše neprosadí Sobotka jako premiér nic. Ministr financí mu to jistě ve vhodnou chvíli připomene.

Další komentáře najdete v dnešní MF DNES

  • Martina Riebauerová: Pošťák nese cigarety. přinese i "trávičku"? 
  • Karel Steigerwald: Škatule zas jinak. Čí je Česká televize? Naše? Ne, jejich 
  • Radim Tolasz: Před sedmi lety byla zima ještě trochu teplejší
Elektronická MF DNES

MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu

Od Sobotky je také odvážné pustit se do kohokoli kvůli pražským kmotrům. Byla to přece pražská ČSSD, která v minulých letech v hlavním městě těsně spolupracovala s ODS. A sociální demokraté Petr Hulinský, dnes náměstek na ministerstvu školství, či Miroslav Poche, který rozepisoval dary pro ČSSD na stranické kolegy, jsou symboly éry, kvůli níž voliči v Praze v tak velké míře hledají alternativu vůči ČSSD i ODS. Dříve v TOP 09, nyní také v hnutí ANO.

Jak Hulinského, tak Pocheho ovšem Sobotka potřebuje. Pražská ČSSD byla při jeho souboji s Haškem vždy na straně Sobotkova rivala. Kdyby to nebylo spíš k pláči, vypadalo by to, že kdo nemá v politice kmotra, snad jako kdyby ani nebyl. Říká se jim ale jinak. Kamarádi nebo také sponzoři.

Exministr financí Miroslav Kalousek tak má kamaráda zbrojaře. Současný premiér Sobotka má zase kamaráda právníka, který se dokáže nachomýtnout ke klíčovým rozhodnutím, když vládne ČSSD. A Kalousek o Babišovi říká, že je sám sobě kmotrem.

Ministr zemědělství Marian Jurečka si dal záležet, aby veřejnosti ukázal, že jemu kmotři nevoní. Vyhodil šéfa pozemkového úřadu Šťovíčka, který se loni objevil na narozeninové party Ivo Rittiga. Tedy muže, který podle policie rýžoval na každé jízdence pražského Dopravního podniku.

Vadí prvnímu místopředsedovi lidovců Jurečkovi stejně i to, že se šéf pražské KDU-ČSL Jan Wolf objevil na večírku v Krkonoších ve společnosti bosse Tomáše Hrdličky? Wolf říká, že to byla náhoda. V divné společnosti se politik může ocitnout, ale měl by ji umět rychle opustit. To se však v tomto případě nestalo. A skutečně lidovcům nevadí, že jejich klíčovým sponzorem je pražský developer Luděk Sekyra, jenž má zájmy v různých částech Prahy?

Když už jsme u těch kmotrů, musím se teď k něčemu přiznat. I já mám totiž svého kmotra. Vím o něm ale jen, že se jmenuje Libor a že mě držel před více než čtyřiceti lety na rukou v kostele. Už si to moc nepamatuji. Ale mám z toho dobrý pocit. Kdo nemá kmotra, jako by nebyl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video