Spor s Polskem snad vyžehlí omluva

  • 39
Polští diplomaté se oficiálně omluví za přeshraniční eskapádu svého poslance a soukromého detektiva Rutkowského, který z Českého Těšína odvlekl muže podezřelého z vraždy. Příslib velvyslance Krawczyka tlumočil náměstek českého ministra zahraničí Jindrák. "Pan velvyslanec avizoval, že omluva bude následovat příští týden," sdělil po společné schůzce.

Jindrák zatím nedokázal říci, jak bude omluva vypadat. "V diplomacii existuje několik forem protestu a stejně existují i různé druhy omluv." Čeští diplomaté protestovali pozváním polského velvyslance na ministerstvo. "Bývá obvyklé, že také omluva se nese ve stejném duchu, ale nevylučuji ani písemnou formu," dodal Jindrák.

Páteční schůzka podle něj omluvou nebyla. Mluvčí polského ministerstva zahraničí Boguslaw Majewski přitom podle agentury AP uvedl, že Varšava se už za incident omluvila. Zároveň řekl, že případ stále zkoumají polští právní experti. "Mezinárodní standardy a normy byly očividně porušeny," přiznal mluvčí.

Rutkowskému jde o funkci i o odznak
Po ostrém protestu Prahy se kauzou začal zabývat maršálek polského Sejmu Marek Borowski a rovněž ministerstvo vnitra. Podle neoficiálních informací může být v sázce Rutkowského poslanecká imunita a rovněž licence soukromého detektiva.

Polskému Sejmu a ministerstvu vnitra celou záležitost předalo polské ministerstvo zahraničních věcí, které ve středu obdrželo ostrý protest Prahy proti postupu poslance-detektiva.

"Vím, že resort vnitra s ohledem na fakt, že disponuje povolením k detektivní činnosti pana Rutkowského, podnikne odpovídající kroky," řekl mluvčí polského ministerstva zahraničních věcí Boguslaw Majewski. "Licence k detektivní činnosti pana Rutkowského je rozhodně v ohrožení," podotkla mluvčí ministerstva vnitra Alicja Hydreková.

Maršálek polského Sejmu si v reakci na mezinárodní skandál pozval poslance Rutkowského k osobnímu pohovoru. "Nikdo nemůže porušovat právo. Poslanec zvlášť. V případě poslance je to zvlášť odsouzeníhodné," řekl Borowski, podle něhož se brzy ukáže, zda polský poslanec porušil právo.

Poslanec Rutkowski po muži pátral na přání rodiny zavražděné šestačtyřicetileté ženy. Zločinu se podezřelý údajně dopustil společně se dvěma komplici, které polská policie zadržela už dříve. Podle informací polských policistů není pochyb, že mladíci vraždu plánovali. Před smrtí ženu mučili, aby získali přístupové kódy k jejím bankovním kartám. Tělo později zasypali v nevyužívané garáži.
Poslanec zřejmě koupil informace od policie
Informace o místě pobytu podezřelého Poláka pocházely s největší pravděpodobností z policejních zdrojů. Rutkowski zřejmě potřebné údaje koupil, vyplývá z neoficiálních informací polské policie.

"Někdo mu ty informace prostě prodal," uvedl policista blízký případu. Jeho tvrzení potvrdily rovněž další policejní zdroje, podle nichž existuje přesvědčení hraničící s jistotou, že Rutkowski měl údaje o místě pobytu podezřelého muže právě od policistů.

Není vyloučeno, že polská policie zahájí v této souvislosti vnitřní vyšetřování. Jeho cílem je nalezení zdroje úniku informací, uvádí polská agentura PAP.

Svodoba: Incident vzájemné vztahy nenarušil
"Došlo k zásadnímu porušení mezinárodních zvyklostí, smluv a našich zákonů," říká mluvčí českého ministerstva zahraničí Karel Borůvka. "Budeme chtít řádné vysvětlení a vyšetření oné události," prohlásil i ministr Cyril Svoboda. Vztahy České republiky a Polska přesto podle něj zůstávají "mimořádně dobré".

Polský poslanec, majitel bezpečností služby, s pomocníky násilně vnikli do pokoje v českotěšínském hotelu Piast. Třiadvacetiletého muže spoutali a odvedli k nedalekému hraničnímu přechodu, kde ho předali polským celníkům. Při zásahu od začátku asistovali strážníci městské policie. Republikové policisty přivolali, jakmile komando vykoplo dveře. Hlídka na místo dorazila vzápětí, únosu však nezabránila.

Vyšetřovaní čeští policisté: Jsme obětí
Policisté z Českého Těšína, kteří polské komando nezastavili, si myslí, že nechybovali. Mimo mikrofon jeden z nich ČTK řekl: "Zahrál si na lovce lidí, a nám tak způsobil problémy." Policista, který chce zůstat v anonymitě, tvrdí, že měli málo času. Na místo totiž dorazili až v době, kdy Poláci vykopli dveře a nebyli schopni předložit povolení k zatčení.

Policista doplnil, že komando mohli zastavit jen dokud bylo v hotelu. "V okamžiku, kdy nasedli do poslancova auta, ocitli se na výsostném polském území, kde nemáme žádné pravomoci. Myslím, že s tím od začátku počítali," vysvětlil.

Policie zjišťuje, zda její muži nepochybili
Z nejhoršího jsou už těšínští policisté venku. "Inspekce ministra vnitra nezjistila, že by spáchali trestný čin," potvrdila Marie Masaříková z tiskového odboru. Zásah ještě posoudí oddělení kontroly a stížností správy severomoravské policie. Pokud se ukáže, že se policisté dopustili přestupku, hrozí jim postih - srážka z platu nebo jiný kázeňský trest.

Zástupce ředitele karvinské policie svým mužům vytýká, že incidentu jen přihlíželi: "Kdybych byl na jejich místě, předvedl bych všechny na služebnu," míní Evžen Foltera. "Podle mého názoru měli skupinu ještě na našem území zastavit," souhlasí s ním další karvinský nadřízený Jan Jonáš.

"Je to stejné, jako by viděli dopravní nehodu a viníka nechali ujet, aniž by se jej pokusili zastavit. Proto se domnívám, že vše nebylo v pořádku," dodává zástupce ředitele Jonáš. Podle něj jde zatím jen o důvodné podezření.

Městští strážníci se mohou smát
Těšínský starosta Jindřich Sznapka chce odměnit tři strážníky, kteří asistovali polskému poslanci. V pátek to napsal Moravskoslezský deník. Komando požádalo městkou policii o pomoc. V okamžiku, kdy Poláci vykopli dveře a hledaného spoutali, strážníci zavolali policii.

Starosta chce strážníky ocenit za jejich příkladný a správný služební postup, uvádí list. Podle starosty se strážníci zachovali správně, když skupině zabránili v opuštění hotelu a zavolali hlídku státní policie. "Starosta tvrdí, že to nebudou odměny ve výši stokorun, ale pořádné peníze," řekl šéf strážníků Jan Hrůza.

Poslanec uhradí prokopnuté dveře
Polský poslanec je podezřelý ze spáchání hned několika zločinů. Policie hovoří o zavlečení do ciziny a omezování domovní svobody. Politika ale chrání imunita. "Kdybych já měl diplomatický pas a problém v Polsku, tak by mě tam nikdo nedostal," řekl policista, který se případem zabývá.

Policie prošetřuje rovněž jednání ostatních členů polského komanda. Nikoho ale zatím neobvinila.

Poslanec poslal do Českého Těšína svého zmocněnce. "Přišel se domluvit, jak uhradí škodu způsobenou vykopnutím dveří v hotelovém pokoji. Jednal jen s představiteli hotelu Piast. S policií v kontaktu nebyl," vysvětluje Jan Jonáš. Škoda se podle prvních odhadů pohybuje v rozmezí několika tisíc korun.

Rutkowski, který do Sejmu kandidoval za krajně nacionalistickou stranu Sebeobrana, tvrdí, že se ničeho nedopustil. Postoj Prahy podle něj znamená, že české úřady asi podporují pobyt zločinců na svém území.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video