Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku

Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

Europoslanci jsou blíže zrušení „putovního cirkusu“, sídlo si určí sami

  • 17
Europoslanci ve středu schválili návrh na změnu unijních smluv tak, aby mohli napříště rozhodovat o umístění Evropského parlamentu sami. Přiblížili se tak zrušení štrasburského sídla, proti čemuž se ostře staví Francie. Podle stoupenců změny však konec "putovního cirkusu" mezi francouzským městečkem a Bruselem ušetří miliardy ročně.

Spor o dvě sídla parlamentu - v Bruselu a ve Štrasburku - se táhne již léta. Odpůrci zdůrazňují nehospodárnost nynějšího uspořádání. Naopak stoupenci, což je především Francie, zdůrazňují význam umístění parlamentu ve Štrasburku jako symbol francouzsko-německého usmíření. Připomínají, že mimo Brusel, například v Lucemburku, jsou i další unijní instituce.

Sídlo Evropského parlamentu

Evropský parlament pracuje ve třech různých městech: Brusel (Belgie), Lucemburk (Lucembursko) a Štrasburk (Francie).

V Lucemburku sídlí administrativní složky (tzv. generální sekretariát).

Zasedání všech členů Parlamentu (tzv. plenární zasedání) se konají ve Štrasburku a v Bruselu. Schůze parlamentních výborů se konají v Bruselu.

Zdroj: europa.eu

Pro návrh na změnu smluv, který parlamentu umožní, aby sám rozhodoval o své vnitřní organizaci a tím i o umístění sídla, se ve středu vyslovilo 483 z 624 zákonodárců. Nicméně ke změně smluv EU je zapotřebí souhlasu všech členských zemí a Francie vždy zdůrazňovala, že na zrušení štrasburského sídla Evropského parlamentu (EP) nepřistoupí.

Pokud by měl parlament jen jedno sídlo, bylo by to efektivnější, úspornější a ohleduplnější vůči životnímu prostředí, uvádí schválený návrh. "Putovní cirkus mezi Bruselem a Štrasburkem je v celé unii terčem posměchu," řekl jeden z autorů návrhu, britský konzervativec Ashley Fox.

Odhaduje se, že přejíždění europoslanců a personálu mezi dvěma sídly parlamentu vyjde ročně na 156 milionů až 204 milionů eur (4,3 miliardy až 5,6 miliardy Kč). Ve Štrasburku se konají plenární zasedání, výbory pracují v bruselském sídle.

"Postoj francouzské vlády k zachování Štrasburku je eufemisticky řečeno dětinský. Ekonomická situace celé Evropy není dobrá a parlament chce jít příkladem ostatním evropským institucím a omezit své provozní výdaje," uvedl český europoslanec Edvard Kožušník, který je členem skupiny Single Seat prosazující jediné sídlo EP.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue