Bývalý prezident Václav Klaus se domnívá, že prezident by měl mít právo o jmenování či nejmenování dotyčných rozhodovat. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman má právo Putnu nejmenovat, nekarikujme to Gottwaldem, říká Klaus

  • 1174
Miloš Zeman by měl mít právo rozhodnout se koho jmenuje či nejmenuje profesorem, řekl bývalý prezident Václav Klaus ke kauze literárního historika Martina C. Putnu. Podle něj je spor, který vede jeho nástupce, pří o Ústavu. Nemá se to podle něj karikovat odkazy na to, že se Zeman chová jako komunistický prezident Klement Gottwald.

Tímto srovnáním Zemanovo počínání kritizoval předseda TOP 09 a ministr Karel Schwarzenberg. (více zde) "Já si myslím, že jestli se pověřuje prezident, aby ta jmenování učinil, tak si myslím, že on takové právo má mít. Karikovat to, že to od Gottwalda už nikdo neudělal, to je asi pravda, já jsem to nekontroloval nikdy, ale já myslím, že bychom si to v naší zemi měli vážně vyjasnit," řekl bývalý prezident iDNES.cz a Českému rozhlasu.

V ústavě podle něj není jasně napsáno, zda jmenování je jen formalita, nebo prezident může o dotyčných lidech sám rozhodovat. Současná hlava státu nechce Putnu profesorem jmenovat.

"Myslím, že jestli se pověřuje prezident, aby jmenování učinil, má mít právo ho i odmítnout. Já si vždycky myslel, že jmenování je rozhodovací akt prezidenta. Ne, že je prezident pošťákem, který něco popostrčí o jeden stupínek dál," řekl bývalý prezident Václav Klaus před setkáním absolventů Vysoké školy ekonomické.

Sám však přiznal, že on vždycky všechny jmenoval. "Řadu z nich s velkými rozpaky," přiznal Klaus. "Moje manželka mi říkala: 'Ty nechceš podepsat někoho, koho třicet let znáš a víš, že to je naprostej hlupák. A ty zbylé, jejichž jména vůbec neznáš, podepíšeš automaticky bez mrknutí oka.' A já jsem v několika těchto případech ustoupil," dodal.

Otázku kompetencí při jmenování vnímá jako velmi vážnou. Prezident podle něj nemá odůvodňovat, proč se rozhodl tak či onak. "Buď jmenovat chce, nebo nechce, ale nemáme to jasně v Ústavě," uvedl Klaus. On sám podle svých slov "celých deset let bojoval s tím, že jmenování je jen prázdná formulace".

Na přezkoumání k Ústavnímu soudu to však podle něj není. "Já bych do toho Ústavní soud probůh nepletl. Myslím, že to je k vážnému zamyšlení, co znamená jmenuje," zopakoval.

Co řekl Zeman na adresu Putny

17. května 2013

Politici Zemana kritizují za to, jak si ústavu vykládá

Zeman v pátek uvedl, že nechce jmenovat Putnu profesorem antropologie, i když uspěl na univerzitní půdě a s jeho jmenováním souhlasila i vláda. (více čtěte zde)

"Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil," prohlásil v pátek Zeman.

Zeman důvody rozhodnutí nezveřejnil, prý aby Putnu neponížil. Podle rektora UK Václava Hampla ale musí mít vážné důvody, jinak by šlo o nepřijatelný mocenský zásah. Hrad později oznámil, že žádné oficiální stanovisko, koho Zeman jmenuje profesorem, ještě neexistuje.

K Zemanovu postoji se kriticky vyjádřil například ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který přirovnal Zemana ke komunistovi Gottwaldovi, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nebo nejnověji místopředseda Sněmovny Jiří Pospíšil. "Zemanovo odmítnutí jmenovat doc. Putnu profesorem považuji za naprosto bezprecedentní zásah politika do akademické nezávislosti vysokých škol," uvedl Pospíšil na svém facebookovém profilu.

Vadí Putnova homosexualita?

Rozhodnutí prezidenta naopak uvítal opat Strahovského kláštera Michael Josef Pojezdný, který za něj Zemanovi poděkoval. Proč tak učinil, není jasné. Podle některých hlasů z církevních kruhů je možné, že určitým hodnostářům mohou vadit Putnovy liberální postoje, sexuální orientace či účast na pochodu homosexuálů.

"Putna totiž některé církevníky nevýslovně štve tím, že jedním dechem oceňuje tradiční katolickou kulturu a hlásí se veřejně ke svým homoerotickým preferencím. Zuří nad svébytným jedincem Putnou, který nosí na svém krku svou vlastní hlavu a používá ji na myšlení," uvedl Štampach na svém facebookovém profilu.

Média spekulovala o tom, že by za odmítavým postojem k Putnově jmenování mohl být i jeho kritický postoj k Zemanovi.

Putna má podporu v zahraničí

Putna dnes ČT a ČTK řekl, že už se mu ozvali podporovatelé ze zahraničí."Aniž já bych něco inicioval, už mi napsali první kolegové, americký profesor James Pontuso, a chystá se nějaká větší akce na moji podporu ze strany zahraničních bohemistů. Vzniká to v Londýně a půjde to zřejmě přes Londýn, Německo a Spojené státy," řekl Putna na literárním festivalu.

Do věci se nechce nadále plést, když o ní jedná univerzita. V akademické obci, nejenom na Karlově univerzitě, to podle něj ale vře. Putna považuje celý spor za spor kompetencí. Doufá, že se vyřeší mezi rektorátem, ministerstvem školství a prezidentem. "Čím méně politické to bude, tím to bude lepší pro všechny strany," řekl. Nejmenování profesorem by prý nebral nijak tragicky. "Pracovně to neznamená nic, učím na fakultě humanitních studií a budu tam učit nadále," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video