Automobilový konstruktér Ferdinand Porsche stál za zrodem kultovních sportovních aut.

Automobilový konstruktér Ferdinand Porsche stál za zrodem kultovních sportovních aut. | foto: MF DNES

Vratislavický boj o Porscheho vrcholí. Esesák to nebyl, tvrdí badatel

  • 44
Některým lidem v libereckých Vratislavicích vadí památník slavného rodáka, automobilového konstruktéra Ferdinanda Porscheho, kterému vyčítají nacistickou minulost. Badatel Vilém Wodák však předložil dokument, který jeho zapletení se s nacisty zpochybňuje.

"Porscheho rozhodně nelze označit za nacistického důstojníka a už vůbec ne za důstojníka SS," tvrdí badatel a publicista Vilém Wodák.

Kritici památníku Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích poukazují hlavně na to, že konstruktér byl členem NSDAP a důstojníkem SS s hodností Oberführer, jak píše ve své knize Hitlerovi manažeři historik Guido Knopp.

Odpůrcům Památníku rovněž vadí, že se v Porscheho závodech vyráběly zbraně a pracovali v nich vězňové z koncentračních táborů. Poukazují i na to, že od šéfa zločineckých jednotek SS Himmlera dostal prsten s umrlčí lebkou.

"Jak se v souvislosti s člověkem, který má takovou minulost, může něco jmenovat památník?" ptá se Petr Jirásko.

Nacistickou minulost Wodák nezpochybňuje, poukazuje ale na to, že Porscheho stranické číslo v NSDAP bylo velmi vysoké. Konkrétně 5 643 287. "Dokazuje to, že žádným horlivým nacistou nebyl," říká Wodák.

Vychází z Přehledu služebního pořadí SS z 9. listopadu 1944. Z něj vyplývá i to, že k 30. lednu 1942 byla Porschemu udělena čestná hodnost Oberführera, což odpovídá přibližně hodnosti plukovníka.

"Jednalo se ovšem v tomto ohledu o takzvané Všeobecné oddíly. Ty sdružovaly v obvodech podle místa trvalého bydliště řadové příslušníky SS. Nejednalo se tedy o žádné Waffen-SS, příslušníky gestapa a podobně. Tato jeho čestná funkce byla tedy čistě formální," říká Wodák.

Podle něj je ale zásadní jiná věc. V předloženém dokumentu je vedle kolonky s členským číslem NSDAP uvedeno u každého jména i číslo v organizaci SS.

„Všechny Porscheho funkce a hodnosti byly čestné“

"U Porscheho jména je však příslušná kolonka proškrtnuta. Žádným esesákem tedy nebyl. Všechny jeho zde uvedené funkce a hodnosti mají čistě formální a čestný charakter. Ostatně nevím ani o jednom snímku, na kterém by byl Porsche v uniformě SS. Pokud by takový snímek existoval, jistě by jej Guido Knopp rád uveřejnil," je přesvědčen Wodák.

Badatel vyvrací ještě jednu, podle jeho slov nepravdivou informaci, kterou uvádí Guido Knopp. A sice to, že jej Himmler vyznamenal prstenem SS s umrlčí lebkou, neoficiálně známým jako Totenkopfring.

"Také na tyto údaje pamatuje výše zmíněná příručka z roku 1944. S německou důkladností jsou zde uvedeny všechny řády a vyznamenání jednotlivých osobností, včetně čestných kordů a čestných prstenů SS," říká Wodák.

Starosta: Chceme zdůraznit Porscheho přínos automobilismu

Příslušná kolonka je ale u Porscheho jména prázdná. "Jsem si naprosto jist tím, že Porsche prsten neměl. Je nepravděpodobné, že by prsten dostal ještě po vydání této příručky. Udílení prstenů na konci války ustalo," uzavírá Wodák.

Vratislavická radnice říká, že se Porscheho temná minulost v hojně navštěvovaném památníku objeví. Kritiku existence památníku ale starosta odmítá, protože se slavný rodák pyšní titulem konstruktér století.

"Nechceme zamlčet temnou minulost, ale to, že spolupracoval s nacisty, podle našeho názoru nic nemění na jeho přínosu automobilovému průmyslu. Právě ten chceme zdůraznit," přiblížil starosta Lukáš Pohanka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video