Hans Ginzel se po smrti svého známého bratra Gustava stará o Hnojový dům na

Hans Ginzel se po smrti svého známého bratra Gustava stará o Hnojový dům na Jizerce. Vadí mu, že by měl v jeho sousedství vyrůst nový pension. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Nechci druhý Harrachov, odmítá muž z Hnojového domu penzion na Jizerce

  • 11
Slavný Hnojový dům světoznámého cestovatele, dobrodruha a svérázného vypravěče Gustav Ginzela v osadě Jizerka bude mít nového souseda - penzion. Ginzelův bratr Hans, který se o Hnojový dům po Gustavově smrti stará, patří mezi odpůrce novostavby.

"Vadí mi, že se klame veřejnost. Všichni argumentují tím, že se staví na původních základech, ty tu však nejsou od roku 1952, kdy byl zbourán bývalý a dle obrázků, co jsem viděl, celkem nevzhledný hostinec," ukazuje Ginzel louku naproti Hnojovému domu.

Na louce skutečně žádné pozůstatky někdejší budovy vidět nejsou. Zatím tam je jen pár kolíků a poklop od nově navrtané studny.

Osada Jizerka

Nejvýše položená osada v Jizerských horách.

První zmínka pochází z roku 1539, žili tu dřevorubci a čihaři (lovili ptáky). V 16. a 17. století tu hledači drahokamů nacházeli v náplavech potoků vzácné kameny. V 19. století zde Franz Anton Riedl založil dvě sklářské hutě.

Osada dnes slouží především k rekreaci a turistice. Od roku 1995 je Jizerka památkovou rezervací. Chalupaří tu například bývalý komunistický pohlavár Lubomír Štrougal a na rekreaci tam vrtulníkem občas zaletí nejbohatší Čech Petr Kellner.

Nejznámější stavba, Hnojový dům Gustav Ginzela, v roce 1995 shořela a její replika je pro veřejnost zavřená (o Hnojovém domě zde).

Také podle otisku starých katastrálních map má penzion stát na jiném pozemku než na původním. V přírodně a památkově chráněné Jizerce přitom kvůli stavební uzávěře není povoleno stavět jinde, než na původních základech.

"Stavba se sem podle projektu vůbec nehodí. Je příliš velká a navždy přijdeme o jeden z nejkrásnějších výhledů na Jizerku, nemluvě o devastaci přírody. Mrzí mě ale i to, že vše probíhá velmi utajeně," říká Ginzel.

On sám, jak tvrdí, do ruky nikdy nedostal stavební povolení a nemohl se k ničemu vyjádřit, přestože je budoucím sousedem penzionu.

Ginzel vzpomíná, že když se měl na Jizerce přestavovat dům s popisným číslem čtyři, mohli se k tomu na Jizerce vyjádřit všichni.

"U silnice visel plakát s celým projektem a na základě diskuzí docházelo ke změnám v něm. Tady jsme o tom nevěděli, možná to viselo někde na úřední desce, nevím," dodává Hans Ginzel.

Na Jizerce je už nyní "přeturistováno"

Na Jizerce byl čilý turistický ruch už krátce po druhé světové válce, kdy tam Hans Ginzel začal jezdit na prázdniny.

"Ubytování tu má dlouhou tradici. Každý lesník, který tu třeba navíc choval krávy, koně a obdělával louky na seno na zimu, tu už před válkou v létě nechával přespávat turisty. Přesto se ptám, zdali je další ubytovací kapacita na Jizerce vůbec potřeba," ríká Ginzel.

Nyní je to podle něj o slunečných letních víkendech na Jizerce "jako na Václaváku".

"Právě proto se bojím, že za chvíli můžeme dopadnout jako například v Harrachově, kde je to samý penzion. Jizerka se sice stala turistickým letoviskem, ale stále je zachovaná v původním stavu. Navíc si myslím, že kapacita přírody je pomalu naplněná," poznamenává Ginzel.

Majitel pozemku Jaroslav Šulc vnímá odpor proti plánované stavbě penzionu jako zbytečný rozruch. "Máme všechna potřebná povolení, námitky jsme zapracovali do projektu. Nejde o žádnou megalomanskou stavbu, jen malý penzion rodinného typu," řekl Šulc (o sporu o penzion také zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video