V roce 2012 do Rangúnu přijeli Barack Obama a Hillary Clintonová. Tamější úřady dávají amerického prezidenta za příklad diplomatům USA - zemi totiž nazývá Myanmarem.

V roce 2012 do Rangúnu přijeli Barack Obama a Hillary Clintonová. Tamější úřady dávají amerického prezidenta za příklad diplomatům USA - zemi totiž nazývá Myanmarem. | foto: AP

Nejsme Barma, ale Myanmar, zlobí se vláda jihoasijského státu na USA

  • 5
Barma se oficiálně ohradila proti americké diplomacii. Tedy přesněji řečeno, Myanmar se oficiálně ohradil. Jihoasijskému státu, který v roce 1989 změnil oficiální název, vadí, že Američané stále stát nazývají vžitým označením "Barma". To údajně zhoršuje diplomatické vztahy bývalých nepřátel.

V barmštině jsou pro název země vžitá dvě slova: oficiální "Myanmar" a "Barma" pro neformální použití. Slovo "Myanmar" pro domácí i mezinárodní použití bylo přijato roku 1989 jako ústupek nebarmským národům v zemi. Ale například známá disidentka, bojovnice za lidská práva a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij prý používá pouze pojmy "Barma" a "barmský".

"Americký prezident Barack Obama minulý rok při státní návštěvě nazýval zemi Myanmar, takže americká ambasáda by se měla držet jeho příkladu," citovala z prohlášení barmské vlády agentura Reuters.

Dokumentem, který Rangún rozzlobil, byla zpráva amerického velvyslanectví o střetech mezi barmskou armádou a osvobozeneckou armádou Kačjinského regionu; výrazy "Barma" či "barmský" jsou v ní použity opakovaně. Rangúnu také vadí, že protistranu Američané neoznačili za "teroristy".

Americko-barmské přátelství netrvá dlouho. Země k sobě našly cestu až po nástupu civilní vlády v roce 2011, která v Barmě nahradila vojenskou juntu.

Spojené státy zrušily sankce, které dříve zavedly proti vojenskému režimu za porušování lidských práv a za státní korupci.

Etničtí Kačjinové bojují od června 2011 na severu Barmy proti barmským vládním jednotkám; za poslední měsíc se podle očitých svědků boje vystupňovaly. Násilí vzplálo po sedmnáctiletém příměří a vyhnalo z domovů desítky tisíc lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video