Kdo bude muset při jednáních o majetkových přiznáních ustoupit? ČSSD, ANO i lidovci o nich mají rozdílnou představu. | foto: ČTK

Kteří bohatí budou přiznávat majetek? ČSSD, lidovci a ANO shodu nemají

  • 189
Sociální demokraté, ANO a lidovci zkoumají své programy a snaží se dohodnout na sporných místech. Jedním z nich jsou majetková přiznání. Zatímco ČSSD je chce pro všechny, kteří mají více než deset milionů korun, podle ANO by se měla týkat jen některých politiků a úředníků či podezřelých. Prověřovat jen "náhlé zbohatlíky" chtějí také lidovci.

Sociální demokracie snila před volbami o majetkovém přiznání pro všechny lidi, kteří mají víc než deset milionů korun, a stále sní. "Majetková přiznání jsou pro nás velkou prioritou," napsal v úterý v SMS stínový ministr financí ČSSD Jan Mládek. Zjevně nehodlá nikomu ustupovat. Ale někdo prostě ustoupit musí. Hnutí ANO nechce plošná majetková přiznání. Podle vyjednavačky Věry Jourové by se měla týkat jen omezeného počtu lidí.

Lidovci chtějí povinnost nárazově jen pro šťastlivce, kteří vydělají deset milionů a víc během jediného roku. Nechtějí majetek zkoumat zpětně. "Není to o tom, jestli někdo vlastní majetek ve výši deset milionů, ale jestli během roku nabyl majetek ve výši deset milionů. Nechceme šikanovat bohaté," říká Ondřej Závodský, který pro KDU-ČSL sestavoval protikorupční program.

I když se zájmy všech tří podaří sladit, pořád mají majetková přiznání cejch poněkud nedomyšleného nápadu. Musí si každý člověk nechat odhadnout majetek, jestli nepřesáhne 10 milionů? Když před časem dostal Jan Mládek otázku, zda by sám musel přiznávat, bezelstně odpověděl: "Co se týče bytu, byl bych někde na hraně. Musel bych to spočítat."

Kdo by platil odhady, jaké sankce by hrozily člověku, který by odevzdal "podstřelený" odhad nebo ho vůbec nedodal, zatím žádná strana nemá rozmyšlené. Navíc už dnes jsou finanční úřady přetížené.

Podle mluvčího ČSSD Martina Ayrera na konci týdne zasednou expertní týmy tří stran, které se vrhnou na programy. Bez práce nezůstanou. Tak třeba druhý pilíř penzijní reformy: sociální demokracie by ho nejraději zrušila už za rok, ale ANO tápe, co s ním dál.

Co uhraje Zaorálek?

Sociální demokracie už má také představu, jak vyřešit rébus rozdělení funkcí. Ač předseda Bohuslav Sobotka v úterý tvrdil, že "personálie ve Sněmovně budeme teprve řešit", pro stranu by podle informací MF DNES rád získal post šéfa Sněmovny. Hlavním kandidátem je podle tří zdrojů ze strany místopředseda Lubomír Zaorálek.

Vybojovat pro něj vysněné ministerstvo zahraničí totiž nebude snadné (chce ho i ANO pro Martina Stropnického), a Zaorálek má navíc s řízením schůzí Sněmovny už zkušenosti. Jeho "náhradníkem" na šéfa Sněmovny je Jan Hamáček, který se připravuje především na ministerstvo obrany. Oficiálně však Zaorálek tvrdí, že konkrétní jména na jednání nepadají.

Na nového šéfa čekají po rezignaci Jeronýma Tejce i poslanci ČSSD. Kolegové oslovili třeba Jaroslava Foldynu. "Počkám na jednání, nerad se o něco hlásím," řekl Foldyna. Padá i jméno Jaroslava Zavadila.

Na církveních restitucích se zatím Sobotka s Bělobrádkem nedohodli

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video