Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné

Budova ministerstva vnitra v Praze na Letné | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Čelíme diskreditační kampani, tvrdí policejní akademie. Hádá se s vnitrem

  • 2
Policejní akademie a ministerstvo vnitra vedou boj. Svědčí o tom řada konfliktů, stížností a dokonce i jeden soudní spor. Naposledy akademie zveřejnila článek o tom, že čelí diskreditační kampani. Kdo za ní stojí, škola konkrétně neuvádí. Další materiály z webu školy však poukazují na to, že z ní viní lidi spojené s ministerstvem vnitra.

„Půl roku je policejní akademie a její vedení předmětem zcela nestandardního zájmu skupiny osob, které se nikdy veřejně o policejní akademii nevyjádřily, zůstávají v pozadí, přesto se však o ni intenzivně zajímají,“ stojí ve zprávě policejní akademie. Ta tvrdí, že se kvůli tomu už v létě obrátila na BIS a ÚOOZ.

Škola mimo jiné uvádí, že se na ni na základě zákona o poskytování informací v posledních měsících více než novináři obracejí „skupiny osob z oblasti nestátních bezpečnostních a detektivních agentur“.

Akademie mluví o cílené kampani. „Cílem této kampaně je vykreslit policejní akademii jako zbytečnou a drahou instituci, bez které se tento stát bez problémů obejde. Vedení policejní akademie jako nedůvěryhodné ničemné osoby. A rektora pak jako osobu s nedostatečným morálním kreditem.“

Rektor školy Josef Salač při této příležitosti nastínil své majetkové poměry. Uvedl, že jako advokát má pozastavenou praxi. Rodina vlastní 11 let starý mercedes a dodávku. Jeho plat rektora činí 71 tisíc hrubého. „Ve srovnání s ostatními rektory veřejných vysokých škol jsem na čestném předposledním místě,“ tvrdí. Odměny za loňský rok podle svých slov nedostal.

Ačkoli to zpráva výslovně neuvádí, další texty na webu akademie, ale i dokumenty, které má iDNES.cz k dispozici, ukazují, že vedení školy bojuje s ministerstvem vnitra, zejména s odborem náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL). V boji podpořil vedení i akademický senát školy.

Stížnosti i kompetenční spor u Nejvyššího správního soudu

Vedení akademie vytýká ministerstvu zásahy do přijímacího řízení, snahu převést bez vědomí vedení školy pozemky, na kterých akademie stojí. Soudní spor pak vede akademie s ministerstvem o kompetence. „Policejní akademie se v tomto kompetenčním sporu domáhá určení, že ministerstvo vnitra není odvolacím orgánem ve věci zrušení vysokoškolského diplomu,“ vysvětlil prorektor František Hřebík.

Konkrétně se jedná o reakci na odebrání diplomu bývalému náměstkovi a poté šéfovi kanceláře současné náměstkyně ministra vnitra Františku Vaverovi. Tomu škola zrušila diplom po zjištění, že za svou práci vydával kolektivní dílo, kde byl jedním z autorů. (více o odebrání zde)

Škola upozorňuje, že se navíc na poslední chvíli v chystané novele vysokoškolského zákona objevil odstavec, podle kterého by odvolání v případě odebrání titulu u obou státních vysokých škol, tedy u policejní akademie a univerzity obrany, řešili místo rektorů a popřípadě soudů ministři.

František Vavera nakonec na svou funkci rezignoval 15. prosince loňského roku. Akademii zažaloval u městského soudu v Praze a domáhá se zrušení rozhodnutí o odebrání diplomu. Ještě o tři dny po rezignaci se však na akademii objevil jako doprovod náměstkyně Pálkové. Na dotaz, proč a v jaké funkci tam byl a jestli i nadále pro ministerstvo pracuje například jako poradce, vnitro neodpovědělo. 

Právě na náměstkyni Pálkovou, pro kterou Vavera pracoval, si škola a její rektor stěžují. „ Úsek paní náměstkyně neoprávněně zasáhl do probíhajícího přijímacího řízení na policejní akademii. Zásah spočíval v požadavku snížit počet přijímaných o několik stovek oproti původně schváleným a vyhlášeným počtům. Navíc se požadavek neomezoval toliko na policisty, jak stanoví zákon,“ napsal šéfovi kontroly ministerstva rektor školy Josef Salač loni v listopadu.  

Lidové noviny už dříve upozornily na snahu ministerstva převést pozemky školy na servisní odnož ministerstva Zařízení služeb. „Policejní akademie nevidí k převodu důvod, neboť je, jako každá jiná vysoká škola, samostatnou institucí zřízenou zákonem o vysokých školách. Není tak součástí organizační struktury vnitra, ani institucí jemu podřízenou,“ řekl Lidovým novinám prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy František Hřebík.

Nechceme školu rušit ani privatizovat areál

Ministerstvo vnitra na konkrétní dotazy iDNES.cz neodpovědělo. Důrazně se jen ohradilo proti tvrzením, které akademie zveřejnila na svém webu. „Ministerstvo vnitra nemá v úmyslu školu jakýmkoliv způsobem rušit, areál privatizovat nebo redukovat počty studentů. Resort na chod školy každoročně přispívá částkou přes dvě stě milionů korun,“ uvedl Josef Holek z tiskového odboru ministerstva.

Podle něj je v zájmu ministerstva, aby škola fungovala, dosahovala vynikajících výsledků nejen v oblasti vzdělávání, ale i bezpečnostního výzkumu. „Vzhledem k nastalé situaci se zástupci úseku náměstkyně ministra vnitra Moniky Pálkové dohodli s vedením akademie na společné schůzce. Ta se uskuteční do konce tohoto měsíce. Zástupci obou subjektů si celou věc vysvětlí,“ dodal Holek. Ministr vnitra si rektora školy pozval na pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video