Poslední prezidentská debata před druhým kolem voleb. Vpravo Miloš Zeman, vlevo...

Poslední prezidentská debata před druhým kolem voleb. Vpravo Miloš Zeman, vlevo Karel Schwarzenberg. (24. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Zeman chce prosadit Klausovou přes Nečase. Padne vláda, hrozí TOP 09

  • 717
Prezident Miloš Zeman možná obejde kvůli sporu o velvyslance na Slovensku, kam chce prosadit Livii Klausovou, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga a záležitost bude řešit přímo s premiérem Petrem Nečasem. Ústava mu tuto možnost dává. Ministr uvedl, že pokud to Zeman udělá, TOP 09 opustí vládu. Nečas vyzval aktéry k dohodě.

"Věřím, že tyto spory budou brzo ukončeny. Ústava České republiky naprosto jasně říká, že velvyslance jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. Jsou zde dvě varianty - buď se dohodnu s ministrem zahraničí, nebo se dohodnu s panem premiérem," prohlásil podle ČTK Zeman během návštěvy Vídně (iDNES.cz na tuto možnost upozornil minulý týden).

Co říká ústava

Podle článku 63 prezident pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí. Toto rozhodnutí však vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Schwarzenberg zareagoval, že pokud se prezident domluví s premiérem za jeho zády, TOP 09 opustí vládu. "Pan premiér si musí uvědomit, že by to byl jeho poslední akt coby premiéra. A neodešel bych jen já - to by nikomu nevadilo - ale celá strana by odešla z koalice i z vlády," řekl ministr deníku Právo.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by o vystoupení z vlády musel rozhodnout výkonný výbor strany. "Pan předseda jej může kdykoliv svolat. Jsem přesvědčen, že pokud by mu svůj návrh přednesl, tak bude výborem podpořen," řekl ministr financí iDNES.cz s tím, že případný návrh by podpořil i on.

Nečas uvedl, že nehodlá narušovat zaběhnuté ústavní postupy. Chce zachovat úzus, že velvyslance navrhuje ministr zahraničí, schvaluje vláda a jmenuje prezident s kontrasignací premiéra. "V této věci musí dojít ke konsenzu mezi ministrem zahraničí, prezidentem a premiérem, přičemž prezident podle ústavy velvyslance nenavrhuje. To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, což odporuje našemu ústavnímu rámci," prohlásil premiér. 

Zeman zve Klause

Prezident Zeman pozval svého předchůdce Václava Klause s rodinou na společnou večeři. Sejdou se v pátek na prezidentském zámku ve středočeských Lánech. "Na pozvání prezidenta Miloše Zemana přijede Václav Klaus s manželkou Livií a oběma syny a jejich manželkami v pátek 26. dubna na večeři do lánského zámku," uvádí internetová stránka exprezidenta Klause.

Spor mezi Zemanem a Schwarzenbergem o jmenování velvyslanců označil za dětinský a poškozující Česko. "Silácké hrozby ministra Schwarzenberga považuji za trapné. Dobře ví, že se vždy důsledně držím ústavních zvyklostí. Ke změně mého postoje mne může přimět pouze pokračování podobných hloupých a neprozřetelných výroků ze strany ministra Schwarzenberga," doplnil Nečas.

Konflikt mezi Zemanem a Schwarzenbergem propukl kvůli případnému jmenování bývalé první dámy Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku, což si přeje současná hlava státu. Schwarzenberg zase dlouhodobě prosazuje názor, že velvyslancem by měli být zkušení kariérní diplomaté. Klausová, která se narodila v Bratislavě, v letošní kampani před přímou volbou prezidenta podpořila Zemana, jehož soupeřem byl ve druhém kole hlasování Schwarzenberg. Zeman podle šéfa diplomacie nyní zablokoval již dohodnutá další jmenování velvyslanců.

Česká republika v současnosti nemá velvyslance v Rakousku. Zastupitelský úřad ve Vídni vede ve funkci chargé d'affaires Ivana Červenková.

"Přál bych si, aby vzhledem k významu Rakouska pro Českou republiku byl v Rakousku velvyslanec, který by byl výraznou osobností," řekl Zeman, aniž uvedl případné kandidáty. Podle ČTK ovšem očekává, že velvyslanec "by měl splňovat tak elementární podmínky, jako například mít dokončeno vysokoškolské vzdělání a mluvit německy". To podle Zemana u některých velvyslanců nebyla "tak samozřejmá podmínka, jak by se mohlo zdát".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video