Neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu Janě Václavíkové zaručovala kupní smlouva, rakouské úřady to však neuznaly. | foto: archiv Jany Václavíkové

Podnikatelka koupila penzion v Alpách, rakouský soud jí ho „vyvlastnil“

  • 296
Zdánlivě malicherný sousedský spor přerostl v kauzu, kvůli níž podnikatelka ze Vsetína marně žádá česká ministerstva, aby se jí zastala a ochránila její investici v Rakousku. Přišla totiž o penzion v Alpách, který koupila, ale nemohla k němu přivézt turisty.

Vsetínská podnikatelka Jana Václavíková koupila v roce 2005 malý penzion v rakouském městečku Gröbming, které leží zhruba 20 kilometrů od proslulého lyžařského střediska Schladming.

Kupní smlouva jí zajišťovala neomezené právo užívat jedinou příjezdovou cestu k hotelu.

Jenže kvůli sporu s mužem, který bydlí v sousedství, teď má svázané ruce. Zemský soud v Rakousku totiž rozhodl, že cestu lze využívat jen pro potřeby sousedova rodinného domu.

Václavíková ovšem koupila budovu jako penzion se záměrem nabízet místa v něm turistům. Proto se nyní ocitla v pasti.

"České úřady tady fatálně selhaly. Vysocí úředníci nedělali to, co ze zákona dělat mají. Neochránili mou investici," tvrdí Václavíková.

Naráží na fakt, že ministerští úředníci se za ni dostatečně nepostavili a nesnažili se jí při boji za svoje podnikání pomoci.

Spory s mužem, který bydlí nedaleko penzionu, začaly téměř ihned poté, co Václavíková budovu koupila. Muž z Gröbmingu dva roky zavaloval místní úřady stížnostmi a znepříjemňoval život i hostům penzionu, které fotil a jejich obrázky následně vyvěšoval na nástěnku na plotu.

Penzion v dražbě koupila rodina muže, který si stěžoval

V létě 2007 spor vygradoval. Zemský soud totiž omezil užívání příjezdové cesty k penzionu.

"Povolení služebnosti cesty je pro účely rodinného domu. Tak to bylo po desetiletí užíváno. Další rozšíření služebnosti pro potřeby penzionu je nepřípustné," rozhodl samosoudce zemského soudu v Leobenu Horst Kodritsche.

Podnikatelka Jana Václavíková ze Vsetína stále věří, že se domůže spravedlnosti.
Penzion v rakouském Gröbmingu, o který nakonec česká podnikatelka přišla v...

Václavíková se kvůli sporům pokusila penzion, který mezitím zrekonstruovala a rozšířila z deseti na 45 lůžek, prodat, ale neuspěla. Podle svých slov má v rukou důkazy, že kupce odradil soused. Budova nakonec skončila v dražbě, kde ji koupil syn zmíněného souseda.

"Máme mezistátní úmluvu mezi Českou republikou a Rakouskem o ochraně investic. Když začaly potíže s rakouskými úřady, hledala pomoc u naší diplomacie. Jenže ti ji odbyli," poznamenal právník podnikatelky Josef Červinka.

I vsetínský senátor Jiří Čunek, jehož Václavíková oslovila s žádostí o pomoc, nepochybuje, že chyba byla na rakouské straně. "Jsem přesvědčený, že postupy soudů v Rakousku nebyly v pořádku," řekl.

Vina však podle právníka padá zejména na ministerstva zahraničních věcí a financí.

"Ministerstva měla okamžitě začít jednat s rakouskou stranou, a když viděli, že to nestihnou, varovat mou klientku, abychom se stačili včas obrátit na Evropský soud pro lidská práva," podotkl Červinka.

České úřady potvrdily, že se stala křivda. Nic víc

Oslovení úředníci případ šetřili, například právnička velvyslanectví ve Vídni Michaela Nálepková kauzu označila za "nejotřesnější případ kriminalizace a bezpráví spáchaného rakouskými úřady na českém občanovi a jeho firmě".

"Došlo k faktickému vyvlastnění investice," uvedl ve své zprávě i Radek Šnábl z ministerstva financí.

Jenže konstatováním, že se stala křivda, pro úřady případ skončil. Šnábl na dotaz MF DNES odpověděl, že dřív jednat nemohl. Ale chce to napravit.

"Až teď se ke mně kauza dostala v ucelené podobě, a proto nemám problém oslovit rakouskou stranu a žádat vysvětlení," reagoval.

Dolaďuje se jen termín schůzky, Šnábl se bude ptát, proč rakouské úřady postupovaly tak, jak postupovaly. A jak je možné celou věc napravit. I jednání, které nyní slíbil, považuje za nestandardní.

"Bude to vůbec poprvé, co něco takového uděláme. Za normálních okolností českým podnikatelům poskytujeme podporu, ale že bychom se přímo vkládali do sporu, to se nedělá," objasnil Šnábl.

Šancí je arbitráž, podnikatelka jí však nevěří

Václavíková momentálně usiluje o to, aby ji očistil Evropský soud pro lidská práva, ke kterému poslala stížnost na postupy rakouských úřadů. Ten ji zamítl.

Neřešil však podstatu stížnosti, pouze konstatoval, že stěžovatelka promeškala lhůtu na podání. Jenže to je sporné, a proto podnikatelka neustále tlačí na české úřady a politiky, aby prosadili skutečné projednání. Zatím marně.

Druhou možností, jak se domoci nápravy, je podle odborníků mezinárodní arbitráž, kterou by mohlo vyvolat ministerstvo financí nebo zahraničí. Jenomže to Václavíková zatím odmítá.

"V arbitry nemám důvěru. Vzhledem k tomu, jak neskonalá ostuda to pro Rakousko je, nevěřím, že by nebyli ovlivnění. Jediná instituce, která může být nestranná, je nezávislý evropský soud," míní podnikatelka.

Její právník však připouští, že je to nejspíš jediná možnost.

V sázce jsou miliony korun. Na tolik vyčíslila podnikatelka ztracený penzion, ušlý zisk a další náklady s kauzou spojené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video