Starosta Druztové na Plzeňsku Roman Kohout a místostarostka Lucie Moravcová

Starosta Druztové na Plzeňsku Roman Kohout a místostarostka Lucie Moravcová | foto: Petr Ježek, MF DNES

Spor bývalého a současného starosty o vrata řeší úřady už deset let

  • 6
Spor o vrata přes cestu už téměř deset let zaměstnává úřady, soudy a policii. Kvůli uřezání sporných vrat a odstranění hromady škváry z cesty obžalovala nyní státní zástupkyně ze zneužití pravomoci veřejného činitele starostu Druztové na Plzeňsku Romana Kohouta a místostarostku Lucii Moravcovou.

Podle obžaloby je obětí i korunním svědkem v téhle zamotané historii bývalý starosta Jiří Šulc.

V 70. letech minulého století vznikla u Druztové nad řekou Berounkou zahrádkářská kolonie s chatkami. Chataři se k domkům dostávali po cestě kolem fotbalového hřiště. V roce 1994 získala rodina tehdejšího starosty Jiřího Šulce v restituci zpět pozemky na okraji obce. Právě přes vrácený pozemek vedla část cesty, po které jezdili i chataři.

Bývalý starosta cestu zahradil. Podle Šulcových slov bylo důvodem ke stavbě závor a vrat přes cestu zjištění, že cesta není veřejná. Šulc navíc tvrdí, že chaty jsou postavené načerno a jejich majitelé nerespektovali ani domluvy od jeho 75leté matky, aby nejezdili kolem jejich domu.

"Protože to nepomáhalo, obrátila se na mě jako na starostu, abych zabránil průjezdu aut. Po zřízení Parku Horní Berounka jsme na hranici obecního pozemku dali závoru, aby tam auta ani chataři nemohli vjíždět. Pak jsme na hranici našich soukromých pozemků postavili bránu a pozemek oplotili. Chataři ale vzali právo do svých rukou a závoru i kůly několikrát vytrhali. Přitom cesta, po které jezdili i přes náš pozemek, není veřejná," tvrdil Šulc před soudem.

Podle něj mohou jezdit k chatám po jiné cestě, která vede po hranici obecních pozemků. Současné vedení obce mu oponuje, že něco takového ale v reálu neexistuje. "Auta by musela jezdit po louce," vysvětlila místostarostka Moravcová.

Občanskoprávní a správní soudy jsou kvůli téhle kauze zavaleny asi dvacítkou žalob. "Jsem ve spojení i s ombudsmanem. Pan Šulc ale nerespektuje rozhodnutí, že cesta má být přístupná, proto přišla na řadu exekuce," vysvětlovala u soudu obžalovaná místostarostka Lucie Moravcová. Pod jejím dohledem dělníci 10. srpna 2007 odřízli panty od vrat a odstranili část oplocení a kovových kůlů. "Umožnila tím průjezd aut chatařů na úkor vlastníka pozemku," konstatovala státní zástupkyně Jana Cimická.

Moravcová kontrovala tím, že dělníci vrata odstranili, ale ten samý den už byla zase zpátky na svém místě a cesta opět uzavřená. Soudce Ladislav Mrzena chtěl zjistit, kdo vrata a kůly vrátil zpátky. "Já jsem jen spoluvlastník, nevím," prohlásil Jiří Šulc.

To ale soudce neuspokojilo. "Protože bylo exekucí zakázáno dělat cokoli dalšího, a vrata se objevila zpátky na svém místě přes cestu, došlo k maření výkonu úředního rozhodnutí. Soud bude dávat podnět k zahájení řízení pro porušení zákona," překvapil Šulce soudce Mrzena. Jde o to, aby policie zjistila, kdo vrata přidělal zpátky.

Starosta Roman Kohout přijel podle obžaloby šest dnů po neúspěšném odstranění vrat na pozemek Šulcových v doprovodu bagru a nákladního auta, aby odstranili hromadu materiálu, kterou kdosi navezl na cestu.

Obžalovaní představitelé Druztové všechna obvinění odmítají a tvrdí, že jejich činy byly v souladu se zákony. Hrozí jim až tři roky vězení. Do soudní síně přišlo obžalované podpořit na dvacet chatařů. Šulcovu výpověď označili za lži, soudce je musel několikrát uklidňovat.


Video