Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš při jmenování nového kabinetu na Pražském...

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš při jmenování nového kabinetu na Pražském hradě. (29. ledna 2014) | foto: Dan Materna, MAFRA

Za levný prodej OKD nese Sobotka zodpovědnost, míní Babiš

  • 268
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že premiér Bohuslav Sobotka nese zodpovědnost za to, že stát prodal velmi levně svůj podíl akcií OKD. Stalo se tak v roce 2004, kdy byl Sobotka ministrem financí. Šéf ČSSD ale trvá na tom, že se jednalo o tržní cenu.

"Samozřejmě, že za to nese zodpovědnost. O to víc nerozumím tomu, že se snaží do soukromé OKD majitelům nalít další státní miliardu," řekl Andrej Babiš ČTK.

Ministr průmyslu Jan Mládek a jeho stranický šéf a premiér Sobotka chtějí dát z rozpočtu 1,1 miliardy korun na to, aby útlum těžby v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku byl pozvolnější a místo na konci letošního roku důl skončil až v závěru roku 2016. (více o záměru zde)

Babiš poukazuje na to, že prodej státního podílu v OKD v roce 2004 byl příliš levný, a není sám. "Na celou kauzu jsem se pana premiéra několikrát dotazoval. Podle mě se jedná o závažnou machinaci při privatizaci OKD, která je doplněna střetem zájmů současného premiéra. Pan Sobotka spolu se svým zákulisním hráčem a vlivným advokátem Pokorným pravděpodobně způsobili naší republice značnou škodu," uvedl Bohuslav Svoboda z ODS.

 MF DNES zjistila, že stát mohl dostat dvojnásobek ceny, tedy místo čtyř nejméně osm miliard korun. Rok po privatizaci na to upozornila i Evropská komise, ministerstvo financí však na podnět nezareagovalo, ačkoliv ještě mohlo od smlouvy odstoupit. (více o odhalení MF DNES zde)

Sobotka trvá na tom, že čtyři miliardy byla tržní cena. K informaci z Bruselu uvedl, že komisi neodpovídal on, ale jeho náměstek. "Na starosti to měl úsek tehdejšího náměstka Janoty a náměstka Goldemunda. Já nevím, jakým způsobem se to řešilo," řekl v rozhovoru MF DNES.

Dokument

Z výslechu úředníků o podílu advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & spol.

Eduarda Janoty se zastal Miroslav Kalousek. "Vzhledem k tomu, že mrtvý se ohradit nemůže, tak já se ohrazuji za svého dlouholetého kolegu, přítele, spolupracovníka. Eduard Janota měl vždycky na starosti veřejné rozpočty, ve kterých byl brilantní. Nikdy neměl kompetenci a nikdy nezasahoval do privatizačních kauz, jakýchkoliv," řekl Kalousek.

Problémem navíc je, že odpověď Evropské komisi připravila advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol., která pracovala pro kupce, tedy společnost Karbon Invest. Neměla tak žádný zájem dát Evropské komisi za pravdu.

Sobotka přiznává, že se s Radkem Pokorným zná 25 let, že spolu studovali na gymnáziu. "Ve vztahu k lidem, se kterými se znám, jsem ale vždy postupoval tak, aby nedošlo ke střetu zájmů," uvedl premiér.

Babiše naopak Sobotka vyzval, aby finance zkontrolovaly, zda se spoločnost dodržela podmínky privatizace z roku 2004. Upozornil zejména na to, že společnost ve smlouvě  souhlasila s předkupním právem pro nájemníky bytů za netržních podmínek. Byty jim ale dosud i přes veřejný slib prodány nebyly.

"Ministerstvo financí by mělo posoudit otázku souladu s privatizační smlouvou a případně podniknout příslušné právní kroky," napsal Sobotka.

Babiš to neodmítá. "My určitě chceme posoudit tu smlouvu, protože máme pocit, že se podle ní nepostupuje," řekl ministr financí.

K situaci v OKD se vyjádřil i podnikatel Zdeněk Bakala a podpořil Babiše. "Já si myslím, že je dobře, že někdo do té diskuse na straně státu má možnost vnést komerční náhled. Pan Babiš dobře ví, že když on zavíral masokombináty, tak je musel zavřít proto, že nebyly rentabilní. A dobře ví, že je nesmysl, aby tehdy bral zisky svých chemiček a investoval je do neprofitabilních masokombinátů, které nemají perspektivu," nechal se slyšet Bakala. 

Na Babiše se obrátilo ostravské sdružení BYTYOKD.CZ, hájící zájmy nájemníků bytů, které Karbon Invest v roce 2004 získal i s doly. A to velmi levně - za jeden byt zaplatil jen 40 tisíc Kč.

Sdružení nájemníků vyzvalo ministra financí, aby po vlastnících OKD začal vymáhat náhradu za nedovolenou podporu při prodeji státního podílu v této těžební firmě v roce 2004. Ta mohla podle sdružení nájemníků být 20 miliard korun, s úroky by to bylo až 30 miliard.

(Andrej Babiš je vlastníkem společnosti MAFRA, která vydává mimo jiné MF DNES, Lidové noviny nebo server  iDNES.cz.)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video