Spor Austrálie o uprchlíky začal znovu

  • 23
Trampoty 433 uprchlíků, které zachránila u australských břehů minulý týden norská nákladní loď Tampa, nekončí. Federální soud v Melbourne nařídil australské vládě všechny žadatele o azyl přijmout. Ta to před tím striktně odmítala a vyjednala trosečníkům přijetí v tichomořských státech Nauru a Nový Zéland.

Běženci jsou nyní na palubě vojenské lodi Manoora směřující na Papuu-Novou Guineu, odkud mají být přepraveni do cílových zemí.

Vláda již ohlásila, že se proti verdiktu soudu odvolá. Mimo jiné i proto, že ve stejný den, kdy soud o běžencích rozhodl, ztroskotala u severozápadního pobřeží Austrálie další loď s uprchlíky. Najela na mělčinu u ostrova Ashmore. Na palubě je s pětičlennou indonéskou posádkou 126 Afghánců a čtyři Íránci, z toho 19 žen a 19 dětí.

Ani tuto loď Austrálie nechce přijmout. Australské válečné námořnictvo lodi poskytne pomoc, aby se mohla vyprostit a vrátit do mezinárodních vod, upřesnil mluvčí australského ministerstva přistěhovalectví Philip Ruddock.

Uprchlíky za naftu
Problémy Austrálie s uprchlíky se stupňují. Za poslední dva týdny tu už odmítli přijmout dvě lodi s celkem 680 převážně afghánskými běženci. S přijetím většiny nelegálních imigrantů nakonec souhlasily úřady tichomořského ostrova Nauru.

PODSTATA PRÁVNÍHO SPORU

Federální soudce Tony North dal za pravdu právníkům, kteří tvrdili, že běženci se dostali pod australskou jurisdikci tím, že byli dopraveni na palubu lodi australského námořnictva a že měli dostat právo požádat o legální pomoc. Podle vládních právníků uprchlíci toto právo pozbyli, když přinutili kapitána Tampy, aby je dopravil k Austrálii a nikoli do Indonésie, z níž vypluli na indonéském plavidle.

Výměnou za to Nauru dostane od Austrálie pohonné hmoty a investice do lékařské sféry, na které australský ministr obrany Peter Reith vyčlenil 20 milionů australských dolarů. Přijetí 150 uprchlíků přislíbil také Nový Zéland.

Jak Austrálie odmítla druhou loď
Do podobné situace jako norská loď Tampa se dostalo v sobotu 8. září další plavidlo. V mezinárodních vodách ho těsně před svým územím zadrželo australské námořnictvo. Všech 200 běženců na palubě přepravilo na vojenskou loď Manoora, kde je už 430 žadatelů o azyl, kolem nichž se nedávno strhla mezinárdní diplomatická bitva kvůli tomu, že je Austrálie odmítla přijmout. Ani nová várka běženců nemá v této zemi šanci.

Podle australského premiéra Johna Howarda loď s novými uprchlíky v žádném případě nevstoupila do australských výsostných vod a tím pádem otázky žádosti o azyl jednoznačně nepřicházejí v úvahu.

Loď směřovala k ostrovu Ashmore Reef a před zadržením byla několikrát vyzvána, aby se vrátila.

O osudu odmítnutých běženců, kteří uvízli na norské lodi, jsme podrobně informovali ZDE.

Loď australského námořnictva Manoora.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video