Ingrid Betancourtová

Ingrid Betancourtová na mši v jihozápadní Francii. (12. července 2008) | foto: Profimedia.cz

Spoluvězeňkyně žádala únosce o oplodnění, píše Betancourtová v knize

  • 29
Bývalá kolumbijská politička Ingrid Betancourtová, jež strávila šest let v zajetí povstalců z FARC, napsala knihu. Popisuje v ní věznění v džungli, bití i ponižování. V textu také kritizuje spoluvězeňkyni a svou někdejší manažerku, že si na únoscích vyprosila dítě. Clara Rojová to označila za zradu a hanebnost.

Unesená politička kolumbijsko-francouzského původu hovořila o sepsání útrap v područí povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) už před dvěma lety, jen několik měsíců po vysvobození (více zde).

Osvobozená Ingrid Betancourtová na letišti (3. července 2008)Teď ta chvíle přišla a na stáncích knihkupců se v několika státech světa objevila kniha Meme Le Silence A Une Fin (I ticho jednou skončí). Hned vzbudila značný rozruch.

Devětačtyřicetiletá Betancourtová v díle líčí roky bití i ponižování, které v džungli zažívali všichni zajatci rebelů z FARC. Politička si však na paškál vzala i svou bývalou spolupracovnici a spoluvězeňkyni Claru Rojovou, jež pro ni pracovala jako manažerka prezidentské kampaně.

Zdůrazňovala tikot biologických hodin

Takřka čtyřicetiletá Rojová údajně prahla po dítěti, dokonce tak, že se u jednoho z lídrů FARC Joaquína Goméze "dožadovala svých práv ženy, zdůrazňovala tikot svých biologických hodin a tvrdila, že jí nezbývá moc času, aby se mohla stát matkou," citoval z textu brazilský list Estadao de Sao Paulo. Goméz to prý řekl Betancourtové, která z toho byla "na rozpacích".

Rojová vskutku nakonec v zajetí otěhotněla s jedním z povstalců, podle Betancourtové s jakýmsi Ferneyem, a porodila syna. Jméno otce ale dodnes neuvedla a na knihu zareagovala rozhořčeně.

"Jak může něco takového tvrdit bez důkazu, to je hanebné," uvedla v argentinském deníku La Razón. "Je to zrada," dodala žena, která neviděla političku od jejich vysvobození v roce 2008.

Ovšem ani Betancourtová se nevyhnula kritice a její spoluvězni ji rozhodně nevyzdvihují do nebes. Už loni si o sobě přečetla několik nelichotivých úsudků v knize Out of Captivity (Osvobození), kterou vydal jeden z tehdy uvězněných Američanů. Podle Keitha Stansella byla politička "arogantní a sebestředná" a "zajetí všem ztížila". A kritizoval ji i druhý Američan Thomas Howes (čtěte zde).

Ani návrat do politiky se jí úplně nedaří. Nesouhlasí s ní přes 80 procent Kolumbijců. Rozzlobila je kupříkladu její žádost o odškodné v přepočtu okolo 120 milionů korun, které požadovala po Bogotě. A k udržení sympatií jí nepomohl ani loňský rozvod s manželem, který celé roky usiloval o její osvobození.

ŠEST A PŮL ROKU V ZAJETÍ

V džungli strávila Ingrid Betancourtová šest a půl roku, povstalci ji unesli v únoru 2002 při prezidentské kampani na jihovýchodě země v San Vicente del Caguán.

Spolu s ní FARC věznil deset dalších Kolumbijců a od roku 2003 i tři americké bezpečnostní poradce. Kolumbijské armádě se za pomoci USA a dalších států podařilo lstí všechny vysvobodit v roce 2008 (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video