Spolupráce? Možná, tvrdí Špidla a Kühnl

Šéf sociální demokracie Vladimír Špidla poprvé od svého zvolení připustil, že by jeho strana mohla v budoucnu spolupracovat i se Čtyřkoalicí. "Dovedu si představit vážnou debatu o koaliční smlouvě. A dovedu si představit, že ta koaliční smlouva bude dost podrobná na to, aby se dala podepsat. Zda se podepíše, to je samozřejmě jiná věc, protože volby přinesou určitou novou situaci," prohlásil v neděli. Spolupráci s ČSSD nevyloučil ani čtyřkoaliční lídr Karel Kühnl, vidina sbližování obou stran se zalíbila i předsedovi KDU-ČSL Janu Kasalovi.

Nakolik je reálné, že k ní skutečně dojde? Soudě podle zásadního projevu, který Špidla přednesl před týdnem na stranickém sjezdu a v němž "odtínal sekyrou neúspěšné recepty" politiků Unie svobody, je ke společné vládě ještě hodně daleko.

Kühnl: V něčem se neshodneme
Velké programové rozdíly dál připouští i Kühnl: "Na spoustě věcí se shodujeme velmi těžko nebo se neshodujeme vůbec." Pravda je, že si oba politici umějí vyjít vstříc více, než to Kühnl dokázal v případě bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana.

Zatímco od něho slýchal urážlivé bonmoty, na něž sám většinou reagoval podrážděně, s novým lídrem sociálních demokratů dokázal v neděli v debatě televize Prima polemizovat bez emocí.

I Špidla dal před časem najevo, že se mu příliš nelíbí politický styl jeho předchůdce Zemana - včetně "exkluzivní" spolupráce s jedinou pravicovou stranou, ODS. "Považuji za jednu z našich slabin, že jsme se příliš politicky izolovali," uvedl na adresu opoziční smlouvy nedávno v Lidových novinách.

Obě strany jsou největšími předvolebními soupeři
Na druhé straně jak Špidla, tak Kühnl dál prohlašují: do příštích voleb zůstáváme největšími politickými soupeři. V pátek pak šéf ČSSD naznačil, že by jeho strana měla v budoucnu získat více sympatizantů ze střední vrstvy - lidí usilujících o "kvalitní vzdělání, orientované na kulturní hodnoty". Jinak řečeno přebrat část voličů Čtyřkoalici.

Dají se čekat dílčí dohody
Více než široké programové sbližování ČSSD a Čtyřkoalice se tak dají čekat spíše dílčí dohody, především o zákonech, které mají projít Poslaneckou sněmovnou. Testem by mohla být například chystaná reforma důchodů, v níž se zatím obě strany nedokázaly shodnout.

V rozhovoru Práva však Kühnl naznačil, že například Špidlův návrh na zrušení pevné hranice na odchod do důchodu unionistům nevadí: "O této myšlence je jistě možné diskutovat a my jsme na takovou diskusi připraveni," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video