Spolehlivé investice pouze v České republice; Zn: Právní prostředí a likvidační zůstatek jedné koruny státem zaručen

Tak by mohl znít inzerát, lákající zahraniční investory do ČR na náš současný lukrativní kapitálový trh. Mohli by však dopadnout podobně jako investoři, kteří pod zkreslenými zprávami o hospodaření potvrzených renomovanými auditory a za trvalého povinného dozoru ČNB nad bankami v ČR investovali své finanční prostředky do IPB, lva ve světě financí a za zahraniční účasti Nomura Europe, později Saluka Investment B.V.
Osud banky je zcela znám. Poslední verdikt  zní  - 67,8 miliardy  od  J. P. Morgan a  nový vlastník banky  ČSOB tím pádem zaplatí  zbytkové IP, tedy minoritním akcionářům, 1Kč za jejich investice, protože bývalý majoritní vlastník  zaplatí  akciemi IPB dle novinových zpráv  transakci za České pivo. O své investice tak přijdou  Bankovní holding a.s., Česká pojišťovna a.s., Restituční investiční fond ČR a.s., čítající zhruba 32 % základního jmění  bývalé IPB včetně ostatních minoritních akcionářů, kteří uvěřili, že  právní prostředí v ČR je na dostatečné úrovni a  jakékoli machinace s majetkem  banky by po zásluze potrestaly orgány činné v trestním řízení , které by jistě vyvolala bankovní rada ČNB. Opak je pravdou. Nikdo nebyl dosud odsouzen a trestní odpovědnost státních úředníků vyšuměla do zapomnění a změnila se v zahraniční trafiky.
Ve zprávě vyšetřovací  parlamentní komise padají známá jména  těch, kteří nesou odpovědnost za nedostatečný bankovní dohled. Jsou to vrchní ředitelé sekce bankovního dohledu včetně guvernéra ČNB, který  byl nejen  zástupcem státu jako premiér a tím i zástupcem vlastníka k akciím IPB, ale  stal se i privatizátorem  IPB z hlediska  svých  pravomocí a  rovněž pozdějším regulátorem při  netransparentním prodeji IPB. Bankovní rada překročila výrazně své zákonné pravomoci, když stanovila úkol nucenému správci v rozporu s ustanoveními zákona 21/1992 co nejrychleji prodat banku předem určenému zájemci bez výběrového řízení přílohou č.10.
Rozdílné právní  pohledy na výklad § 27-33 bankovního zákona dávají jistou šanci akcionářům žádat odškodnění od  ČNB,  neboť za ni jednala bankovní rada , která má mimo jiné jistě i doklady o nečinnosti minulých vlastníků. V opačném případě  by nemohla uvalit nucenou správu, neboť nebyly neplněny zákonné požadavky. O tom však již bude nucen rozhodnout  nezávislý soud, na  který se jistě minoritní akcionáři obrátí .
Nezanedbatelné je i konstatování komise, že za privatizaci 66% ČSOB bylo zaplaceno 40 miliard Kč. Vezme-li se však  v úvahu, že  tržní síla obou bank na trhu je 2,4:1 ve prospěch IPB, která má komplexní  a neodvolatelnou záruku za celou bilanci a kupující získal celý podnik včetně potenciálu a postavení dceřinných společností na finančním trhu, pak  hodnota osciluje kolem  100 miliard. Znalecký posudek hodnotí transakční dokumenty o převodu jako ustanovení, která jsou  z hlediska obchodně- právní terminologie v příkrém rozporu s dobrými mravy./viz.VKP-1/2000/500/ Jak jinak si vysvětlit, že MF poskytlo podporu, aniž by si vyžádalo příslušnou výjimku ze zákazu veřejné podpory? Proč se do hodnoty IPB nepromítá hodnota bankovního trhu, kterou kupec získal? Jedná se o 22% trhu včetně 3 milionů klientů.
Zajímavé je, že ocenění aktiv se provádí k 19.6.2000, kdy již  nabyla účinnost záruka MF za veškerá  aktiva IPB/ čl.2.4. smlouvy/, kterou prováděná  ocenění  nového vlastníka neberou v úvahu, ačkoli tím jejich hodnota nemohla být horší než účetní. Vzal tuto skutečnost v úvahu i  J.P.Morgan  při svém ocenění  bývalých aktiv IPB? Minoritní akcionáři se jistě nespokojí s jednou korunou a teprve  nezávislé soudy  mimo ČR  zřejmě vyjasní celou transakci .

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video