Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spolehlivé investice pouze v České republice; Zn: Právní prostředí a likvidační zůstatek jedné koruny státem zaručen

  16:02aktualizováno  16:02
Tak by mohl znít inzerát, lákající zahraniční investory do ČR na náš současný lukrativní kapitálový trh. Mohli by však dopadnout podobně jako investoři, kteří pod zkreslenými zprávami o hospodaření potvrzených renomovanými auditory a za trvalého povinného dozoru ČNB nad bankami v ČR investovali své finanční prostředky do IPB, lva ve světě financí a za zahraniční účasti Nomura Europe, později Saluka Investment B.V.
Osud banky je zcela znám. Poslední verdikt  zní  - 67,8 miliardy  od  J. P. Morgan a  nový vlastník banky  ČSOB tím pádem zaplatí  zbytkové IP, tedy minoritním akcionářům, 1Kč za jejich investice, protože bývalý majoritní vlastník  zaplatí  akciemi IPB dle novinových zpráv  transakci za České pivo. O své investice tak přijdou  Bankovní holding a.s., Česká pojišťovna a.s., Restituční investiční fond ČR a.s., čítající zhruba 32 % základního jmění  bývalé IPB včetně ostatních minoritních akcionářů, kteří uvěřili, že  právní prostředí v ČR je na dostatečné úrovni a  jakékoli machinace s majetkem  banky by po zásluze potrestaly orgány činné v trestním řízení , které by jistě vyvolala bankovní rada ČNB. Opak je pravdou. Nikdo nebyl dosud odsouzen a trestní odpovědnost státních úředníků vyšuměla do zapomnění a změnila se v zahraniční trafiky.
Ve zprávě vyšetřovací  parlamentní komise padají známá jména  těch, kteří nesou odpovědnost za nedostatečný bankovní dohled. Jsou to vrchní ředitelé sekce bankovního dohledu včetně guvernéra ČNB, který  byl nejen  zástupcem státu jako premiér a tím i zástupcem vlastníka k akciím IPB, ale  stal se i privatizátorem  IPB z hlediska  svých  pravomocí a  rovněž pozdějším regulátorem při  netransparentním prodeji IPB. Bankovní rada překročila výrazně své zákonné pravomoci, když stanovila úkol nucenému správci v rozporu s ustanoveními zákona 21/1992 co nejrychleji prodat banku předem určenému zájemci bez výběrového řízení přílohou č.10.
Rozdílné právní  pohledy na výklad § 27-33 bankovního zákona dávají jistou šanci akcionářům žádat odškodnění od  ČNB,  neboť za ni jednala bankovní rada , která má mimo jiné jistě i doklady o nečinnosti minulých vlastníků. V opačném případě  by nemohla uvalit nucenou správu, neboť nebyly neplněny zákonné požadavky. O tom však již bude nucen rozhodnout  nezávislý soud, na  který se jistě minoritní akcionáři obrátí .
Nezanedbatelné je i konstatování komise, že za privatizaci 66% ČSOB bylo zaplaceno 40 miliard Kč. Vezme-li se však  v úvahu, že  tržní síla obou bank na trhu je 2,4:1 ve prospěch IPB, která má komplexní  a neodvolatelnou záruku za celou bilanci a kupující získal celý podnik včetně potenciálu a postavení dceřinných společností na finančním trhu, pak  hodnota osciluje kolem  100 miliard. Znalecký posudek hodnotí transakční dokumenty o převodu jako ustanovení, která jsou  z hlediska obchodně- právní terminologie v příkrém rozporu s dobrými mravy./viz.VKP-1/2000/500/ Jak jinak si vysvětlit, že MF poskytlo podporu, aniž by si vyžádalo příslušnou výjimku ze zákazu veřejné podpory? Proč se do hodnoty IPB nepromítá hodnota bankovního trhu, kterou kupec získal? Jedná se o 22% trhu včetně 3 milionů klientů.
Zajímavé je, že ocenění aktiv se provádí k 19.6.2000, kdy již  nabyla účinnost záruka MF za veškerá  aktiva IPB/ čl.2.4. smlouvy/, kterou prováděná  ocenění  nového vlastníka neberou v úvahu, ačkoli tím jejich hodnota nemohla být horší než účetní. Vzal tuto skutečnost v úvahu i  J.P.Morgan  při svém ocenění  bývalých aktiv IPB? Minoritní akcionáři se jistě nespokojí s jednou korunou a teprve  nezávislé soudy  mimo ČR  zřejmě vyjasní celou transakci .
Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Předseda Senátu Milan Štěch oznámil na tiskové konferenci termín prvního kola...
Lidé budou volit prezidenta v prvním kole 12. a 13. ledna, oznámil Štěch

První kolo prezidentských voleb se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. ledna 2018. Termín ve středu oznámil předseda Senátu Milan Štěch.  celý článek

Kolem poloviny studentů na školách ve městě Drammen má jiný mateřský jazyk než...
Učitelé mají smůlu. Víc než miliarda z kariérního řádu půjde na inkluzi

Velká část peněz určených na neschválený kariérní řád, konkrétně více než miliarda korun, poputuje nakonec příští rok na inkluzi. V úterý o tom podle zjištění...  celý článek

Polomy na Šumavě v okolí Nové Pece. Na snímku je silnice do Jeleních Vrchů.
Zákaz vstupu do lesů na Šumavě posvětili úředníci, může jít o život

Do známých turistických lokalit v okolí Nové Pece, Stožce ale i Horní Plané je od úterý zakázáno vstupovat. Lesy jsou nebezpečné kvůli sobotní bouřce, která v...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.