Spoléháme už jen na Boha, vzkazují světu rozhořčení lidé z Homsu

  • 484
Obyvatelé syrského města Homs už tři dny čelí brutálnímu ostřelování. Režim prezidenta Bašára Asada se snaží baštu revoluce srazit na kolena a svět nedokáže ohledně situace v Sýrii dospět ke shodě. Obyvatelé Homsu mají dojem, že je celý svět nechal na holičkách. S Asadem jednal ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"V ulicích jsou jen mrtví a tanky. Lidé propadají panice a křičí: 'Bože, přijď nám na pomoc!' a 'Kde jsou Arabové?'" líčí situaci obyvatel města Vaíl. "Spoléháme už jen na Boha všemohoucího a Syrskou svobodnou armádu," řekl agentuře AFP po telefonu s poukazem na jednotky armádních dezertérů bojujících proti režimu.

"To, co se děje, je nepopsatelné," říká Syřan rozechvělým hlasem. Bašta syrské revoluce byla v pondělí od rozbřesku terčem intenzivního ostřelování, během kterého zahynulo nejméně  95 lidí. V úterý zahynulo patnáct civilistů a dezertéři zabili čtyři vládní vojáky.

O víkendu se mrtví v ulicích počítali na stovky, přesto Rusko s Čínou vetovaly rezoluci, která nabízela řešení krize v Sýrii podle plánu Ligy arabských států.

"V Homsu není žádné útočiště, není tu místečka, kam se schovat," líčil situaci Umar Šákir. Jeho slova v telefonu doprovázel zřetelný hluk palby. Tanky prý k ostřelování čtvrti Bábá Amr zaujaly pozice u univerzity.

Lidé několik domů proměnili v nouzové nemocnice, kde se zraněným dostává první pomoci. Chybí jim ale pořádné vybavení. "Některé oběti mají oddělenou hlavu nebo končetiny," líčí Šákir.

Televize BBC odvysílala záběry natočené tajně v Homsu. Ukazují hořící budovy, těžkou dělostřeleckou palbu v povstaleckých čtvrtích, zraněné v mešitách i útok dezertérů s kalašnikovy na vojenskou základnu. Zřetelně lépe vyzbrojení vládní vojáci ale jejich zteč bez problémů odrazili.

Odstřelovači pálí na všechno, co se pohne

Dělostřelecká palba prý zasáhla i jednu polní nemocnici. Na videozáběrech umístěných na internet jsou vidět lidská těla zalitá krví, ležící na ulici plné křiku a pláče.

Počet obětí

Odhaduje se, že nepokoje v Sýrii si od loňského března vyžádaly už na 6 tisíc obětí. Podle úterní zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF) je mezi nimi 400 dětí.

"Ať to Arabové a muslimové vidí, to je výsledek nečinnosti Arabů!" křičí hlasem třesoucím se zlostí muž oblečený jako zdravotník, běžící kolem zakrvácených mrtvol. "Je to skutečný masakr. Režim je hysterický, chce uvalit na lidi kolektivní trest," tvrdí člen opoziční Syrské národní rady Umar Adalbí.

"Někteří zůstávají, jiní chtějí odvézt z města děti. I ti ale riskují, protože odstřelovači pálí na všechno, co se pohne," říká Vaíl. Od neděle nepřicházejí podle Vaíla do Homsu dodávky potravin. "Lidi se dělí o jídlo se sousedy v jedné čtvrti."

Navzdory represi, podle opozičních aktivistů nejtvrdší od začátku povstání v březnu 2011, někteří obyvatelé Homsu vyjadřují více než kdy předtím větší odhodlání vytrvat v odporu. "Asad si myslí, že tak nažene lidem strach," říká Vaíl. "Oni jsou ale tím více odhodláni se proti němu bouřit."

Pozice Moskvy

Do Damašku dorazil v úterý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Po schůzce novinářům řekl, že Asad má zájem na pokračování monitorovací mise Ligy arabských států, která koncem ledna pozastavila svou činnost na protest proti vzrůstajícímu násilí.

Jednání s Asadem označil Lavrov za velmi užitečné. "Syrský prezident nás ujistil, že je zcela oddán snaze zastavit násilí bez ohledu na to, odkud přichází," řekl šéf ruské diplomacie. Rozhovorů s Asadem se účastní také šéf ruské zahraniční rozvědky Michail Fradkov.

Asad podle Lavrovovy informace v ruských médiích v příštích dnech oznámí datum referenda o nové ústavě, jejíž návrh je údajně dokončen. Nový hlavní zákon země podle zprávy listu Al-Vatan z konce ledna zakotvuje omezení prezidentského mandátu na dvě sedmiletá období. Deník ale neuvedl, zda se tato novela bude vztahovat i na Asada, jehož druhý prezidentský mandát vyprší v roce 2014.

Zátah v Berlíně

Německá policie v Berlíně zadržela dva údajné syrské špiony, kteří jsou podezřelí, že několik let sledovali syrské opoziční představitele žijící v Německu. Oznámilo to spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Jeden zatčený je sedmačtyřicetiletý muž s německým a libanonským občanstvím, druhý je čtyřiatřicetiletý Syřan. Kromě nich orgány vyšetřují dalších šest možných kompliců.

Washington doufá, že Lavrov Asadovi vysvětlí, do jaké izolace se dostal. Podle politologů bude Moskva zřejmě tlačit na to, aby Damašek učinil ústupky a omezil krveprolévání. Podle opozice chce režim útoky na Homs v době Lavrovovy návštěvy ukázat, že Asad má situaci stále pod kontrolou a je schopen vládnout až do konce svého mandátu.

Další země stahují velvyslance

Řada západních zemí zatím odvolává své velvyslance z Damašku. K Belgii, Británii, Španělsku, Dánsku a Spojeným státům (které velvyslanectví zcela uzavřely), se v úterý přidaly Itálie, Francie a Nizozemsko. Německá ambasáda funguje už nějaký čas s minimálním obsazením.

Diplomatické vztahy se Sýrií se rozhodly přerušit arabské státy v Perském zálivu, mezi nimi Saúdská Arábie, Bahrajn, Kuvajt, Katar, Omán a Spojené arabské emiráty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video