Sprejer Wladimir 518

Sprejer Wladimir 518 - "Kdo nedělá graffiti, nemá šanci pochopit, o čem to je," tvrdí pražský sprejer. | foto: Ondřej Tolar, iDNES.cz

Společnost není schopna graffiti dešifrovat, míní sprejer

Praha - "Sprejeři přistupují k plochám ve městě s touhou něco vytvořit, použít místo, ne ho zničit. To není cíl! A myslím, že toto je základní nedorozumnění - společnost není schopna graffiti dešifrovat, objevit kvalitu a snaží se ho vytěsnit ze svého života, protože ho nechápe," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES sprejer tvořící pod pseudonymem Wladimir. Přiznal ovšem, že chápe, že společnost chce problém graffiti nějak řešit. Cestu vidí v dialogu nikoliv razantním zákoně.Odpovědi a názory sprejera Wladimira najdete ZDE.Podívejte se na Fotografie graffiti od Wladimira.

O kampani města Praha v srdci sprejerů? čtěte $1#1430" target=_blank>ZDE.

"Pokud sněmovnou projde novela trestního zákona, která umožní zavírat writery až na osm let, města budou pomalovaný víc a hloupěji. Zákon podpoří kriminalitu a degradaci umění." míní. "Nepůjde už o kvalitu, ale o kvantitu. S hrozbou osmi let v zádech se budou sprejeři snažit pomalovat, co nejvíce ploch. Začne úplně zbytečná válka a navíc výtvarná stránka graffiti, která je v Čechách velmi slušná, utrpí," míní. Poslanecká sněmovna schválila novelu trestního zákona, podle které by bylo možné postihovat sprejery odnětím svobody na dva až osm let, 25. ledna, Senát ji zamítl a sněmovně vrátil. Ta ji bude opět projednávat na svém květnovém zasedání, Senát může přehlasovat.

Ikdyž si jedenadvacetiletý Wladimir myslí, že kdo nedělá graffiti, nemá šanci sprejerství pochopit, jakýkoliv dialog vítá. "Debata je vždycky lepší něž tvrdé a razantní zákony. Měl jsem možnost vidět videa z měst v zemích, kde podobné zákony už platí. Působí tam partičky hajzlíků, kteří nemají žádnou zodpovědnost a jenom ničí, malování se zvrhlo v rozbíjení oken, telefonních budek. Není to o graffiti, ale o vandalismu. Náctiletí, kterým tahle scéna patří, nemají strach. Nechci, aby se Praha vydala cestou New Yorku, Paříže nebo Stockholmu," říká sprejer.

SVĚT GRAFFITI

TAG = podpis
PIECE = graffiti (například silver piece je černobílé graffiti)
CHROM  = stříbrný, nejčastější, nápis
PANEL  = graffiti na metru pod oknem
WHOLECAR = graffiti na celém voze metra
WRITER = graffiti umělec, sprejer

SAMET v Cimburkově ulici na Žižkově je jediná prodejna sprejů v Praze 

Sprej stojí od 90 do 140 korun.
Jedno graffiti přijde writera na 200 až 600 korun.
Aktivní sprejer utratí za svoji tvorbu okolo 15 000 korun měsíčně.

V Praze působí okolo 1000 sprejerů.

Graffiti mají přitom podle Wladimira v Praze dobrou úroveň. "Vysněný a také nejprestižnější místo pro graffiti je pro každýho sprejera metro. Ale není to o tom, že dobrej sprejer je ten, kterej má graffiti v metru, ale o tom, že dobrej sprejer má dobrý graffiti v metru. Zákon sebou přinese, že slavní budou ti, kteří nic neumí, jen prostě pomalují kde co."

"V New Yorku byli lidi graffiti nadšeni, chtěli jej zařadit do officiálního umění (což se naštěstí nestalo), měli chuť do celé scény proniknout. A to je všechno pryč kvůli restrikci a zbytečným zákonům."

Pocity majitelů čerstvě opravených domů, památek, na kterých se přes nos objevů takzvaný tag, ted ypodpis, si uvědomuje, ale jejich autory brání. "Jasně, že je až 80% podpisů nekvalitních, ale žádná sprejer nevnímá čerstvě natřenou plochu s graffiti, jako zničenou, ale jako obohacenou. Je to pro něj výzva." "Mrzí mě, že lidi koukají na writery jako na vandaly. Graffiti je tvorba jako každá jiná."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video