Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam

Z komiksu Jednou se zase setkáme, Sanam | foto: META, o.p.s.

Kvůli komiksu čelíme výhrůžkám, říká neziskovka. Řešit to bude policie

  • 475
Společnosti Meta po představení příručky a komiksu na téma uprchlictví přišly desítky výhružných vzkazů a nadávek. Jejich autorům však vyhrožování nemusí projít hladce, bude se jím totiž zabývat policie, píše server Lidovky.cz. Celá kauza je vyvolaná mediální dezinterpretací, řekla pro iDNES.cz šéfka společnosti Zuzana Vodňanská.

Příručku a komiks, které mají učitelům pomoci uchopit debatu s dětmi na náročné téma uprchlictví, představily minulý týden společnost Meta a Úřad vysokého komisaře OSN pro pomoc uprchlíkům (UNHCR). Materiály, či jejich mediální obraz, však na řadu lidí okamžitě zapůsobily negativně.

Společnost Meta tak v posledních dnech čelí přívalu sprostých i výhružných vzkazů, uvedl server Lidovky.cz. „Přišly nám desítky e-mailů. Někteří lidé nám i volají. Výhružné vzkazy přeposíláme na UNHCR, kde je monitorují pro policii,“ sdělila iDNES.cz ředitelka společnosti Zuzana Vodňanská.

Pozadu nezůstal ani prezident Miloš Zeman, který vzdělávací projekt v neděli označil za „idiotský a nebezpečný“ (více čtěte zde). Ministryně školství Kateřina Valachová pak po kritice od některých poslanců při sněmovních interpelacích uvedla, že její úřad se na přípravě těchto materiálů nepodílel a nebude jej distribuovat do škol (více čtěte zde).

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky i společnost Meta by měly tento týden o materiálech jednat s představiteli ministerstva školství.

Materiály dětem neříkají, co si mají myslet, zdůrazňuje Meta

Vzdělávací materiály vznikly původně ve Švédsku v roce 2013, tedy ještě před začátkem uprchlické krize. Do češtiny je pak v rámci informační kampaně Hello Czech Republic přeložila společnost Meta a UNHCR. Tvoří je komiks, krátký film a příručka pro učitele s radami, jak o ožehavých tématech spojených s migrací s dětmi na základě faktů diskutovat.

Podle Vodňanské je celá kauza vyvolaná dezinterpretací projektu některými médii. „Materiály nemají za cíl představovat dětem uprchlickou krizi a nějakým způsobem je navádět, co si o ní mají myslet. Jsou to materiály, které radí pedagogům, jak o uprchlické krizi mluvit, aby byly děti schopné kriticky zhodnotit informace z médií, a aby byly schopné diskutovat na základě faktů i s lidmi, kteří mají rozdílný názor,“ vysvětluje Vodňanská.

Společnost Meta v reakci na kontroverzi, kterou materiály vyvolaly, vydala prohlášení, v němž některé informace uvádí na pravou míru. Zdůrazňuje, že uprchlictví není jediným tématem příručky. „Aktivity vedou především k přemýšlení nad kulturní identitou, přijímání odlišnosti, adaptaci na nové prostředí, práci s urážlivými poznámkami a kritickému zkoumání médií,“ píše se v prohlášení.

Příručka Hello Czech Republic i další výukové materiály souvisí se školními rámcovými vzdělávacími programy a učitelé si ji mohou volně stahovat na stránkách UNHCR a společnosti Meta.

V minulosti už vzniklo několik podobných materiálů zaměřených na vnímání tématu imigrace dětmi. Na podzim například vydala svůj manuál Asociace učitelů občanské výuky (více čtěte zde). S vlastní metodou, jak učit děti o uprchlictví, přišla také učitelka Petra Slámová ze Zákup na Českolipsku (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue