Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: PRT Lógar

Společné nákupy zbraní pro českou a slovenskou armádu mají ušetřit desítky milionů

  • 12
Zbraně, munici i techniku by napříště mohly nakupovat česká a slovenská armáda společně prostřednictvím specializované agentury NATO. Česko tak už loni ušetřilo asi 80 milionů korun. Konkrétní projekty budou ale jasnější až po březnových předčasných volbách na Slovensku.

Od společného vyzbrojování si obě země slibují hlavně úspory, uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek po čtvrteční schůzce se svým slovenským protějškem Peterem Vojtkem. Nový náčelník slovenského generálního štábu je v Česku na své první zahraničí cestě.

"Zatím musíme počkat, až se situace na Slovensku uklidní," uvedl Picek s odkazem na nadcházející předčasné volby, které se na Slovensku uskuteční 10. března, i na současnou velmi napjatou situaci kvůli korupčním skandálům.

Česká armáda loni ušetřila díky nákupům přes specializovanou agenturu NAMSA asi 80 milionů korun. Kvůli úsporám chce ministerstvo letos opět těchto služeb využít. Agentura NAMSA od roku 1958 nabízí členským státům Aliance služby včetně oprav techniky a výzbroje, modernizace zbraňových systémů nebo zásobování náhradními díly či střelivem. Zajišťuje též výběrová řízení a za své služby nepožaduje žádnou provizi, zákazník hradí pouze administrativní poplatky. Ministerstvo obrany loni poprvé takto nakupovalo munici.

Letos armáda tímto způsobem plánuje nakoupit náhradní díly nebo belgické kulomety Minimi ráže 7,62 milimetru. Ty jsou nejrozšířenější zbraní své kategorie v NATO. Čeští vojáci mají ve výzbroji dvě stovky těchto zbraní.

Neslavný nákup obrněnců Iveco

Na dodávky kulometů chce ministerstvo uzavřít víceletou smlouvu a zbraně nakupovat postupně podle aktuálních finančních možností. Letos by mohlo jít řádově o desítky milionů korun. Díky tomu, že agentura realizuje nákupy prostřednictvím otevřené mezinárodní soutěže a má přehled o požadavcích přicházejících z členských států, může několik poptávek po stejném zboží spojit, a tím výslednou cenu snížit.

Slovensko a Česko chtěly v minulosti například nakoupit společně obrněnce Iveco, podle médií je nakonec slovenská armáda pořídila oproti české levněji, v Česku miliardová zakázka vyšla o třetinu dráž.

Ministerstvo obrany nakoupilo bez výběrového řízení 90 obrněných vozidel Iveco za 3,5 miliardy. Cena jednoho vozu koupeného pro českou armádu byla vyšší, než bylo při podobných nákupech v Evropě obvyklé.  Slováci přitom údajně posloužili jen jako alibi, aby se nemusel vypisovat tendr a vozy mohl dodat český prostředník.

, natoaktual.cz

Video