Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou

Průlet českých gripenů a polských MiG-29 nad litevskou základnou | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Vzdušná síla 120 stíhaček. Češi chtějí společné nebe se třemi spojenci

  • 489
Země takzvané visegrádské čtyřky by mohly vytvořit takzvané společné nebe, tedy společnou ochranu vzdušného prostoru. Shodli se na tom ministři obrany na společné schůzce na Slovensku. Jádrem obrany by byly letouny typu F-16 a Gripen.

Záměr „společného nebe“ - už léta se hovoří o skromnější verzi spojení českého a slovenského nebe - prezentovali ministři obrany Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, tedy zemí, které od roku 1991 spolupracují v rámci visegrádské skupiny.

Český ministr Martin Stropnický označil projekt za klíčový. „Připravili jsme základnu pro vytvoření společného nebe v rámci zemí V4. Budeme navrhovat, aby materiál převzali premiéři a takovou úlohu ministrům obrany zadali,“ řekl hostitel schůzky, slovenský ministr obrany Martin Glváč. Slovensko nyní skupině předsedá. Premiéři záměr projednají na společném setkání letos v červnu.

Termín spuštění projektu v zemích V4 slovenský ministr neuvedl, podobné plány ovšem ve stadiu vize ani termíny nemívají. „Je potřebné dát do souladu legislativu, technické vybavení, dobudovat základny, logistiku,“ přiznal Glváč.

Český ministr obrany záměr podpořil. „Je to jeden z klíčů spolupráce, vzdušné síly jsou jakousi elitou, výkladní skříní ozbrojených sil,“ řekl Stropnický. Uvedl rovněž, že Česko je připraveno převzít ochranu slovenského vzdušného prostoru, pokud by Bratislava o takovou možnost požádala.

Všechny země Visegrádu jsou zároveň členy NATO a jeho integrované protivzdušné obrany. Vizí ministrů obrany tedy je tuto spolupráci prohloubit.

Slovensko nyní chystá obměnu stíhacích letadel, jejich letouny MiG 29 dosluhují. Země má získat osm až deset letounů Gripen, při jejichž pořízení by měli slovenští piloti stejnou techniku jako Češi a Maďaři, což by otevřelo prostor pro sdílení servisních a výcvikových kapacit. Tím by mohly státy uspořit.

Polské letectvo má padesát stíhaček F-16 americké výroby, převážně ve verzích C a D (tedy do jisté míry modernizovaných) a zhruba třicítku letounů MiG 29, které v posledních letech prošly modernizací avioniky. K těmto osmdesáti letounům by se v projektu „společného nebe“ tedy připojilo téměř čtyřicet gripenů tří jižnějších zemí skupiny.

Čeští piloti gripenů umějí tankovat za letu:

7. března 2012

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue