Spolchemii hoří půda pod nohama

  • 7
Ústí nad Labem - V roce 1856, to se Spolchemie narodila, byla továrna daleko za branami města. Během necelého století se ale situace zcela změnila. Obytné domy chemický a hutní podnik obklopily. V bezprostřední blízkosti je dokonce nemocnice. Když se teď stane v továrně větší havárie, znamená to ohrožení pro celou stotisícovou metropoli.

Ať chemička zmizí za město
A v Ústí se stále častěji ozývají hlasy, aby chemička z města zmizela, či alespoň přesunula nejnebezpečnější provozy - výrobu ředidel a pryskyřic na periferii.

Před volbami se dokonce tento bod dostal do programového prohlášení Sdružení pro zdraví sport a prosperitu. Kdysi s návrhem na odstranění chemičky z města přišla i Strana zelených. Podle údajů, kterými Sdružení argumentovalo, patří Ústečané mezi nejvíce ohrožené nejen v České republice, ale na světě vůbec.

Z výpočtu, který člen politického sdružení a Občanské ligy Jan Kaiseršat provedl podle Zákona o prevenci závažných havárií, je při velké havárii a následném dominovém efektu ohrožen život až 70 tisíc Ústečanů. Po přemístění Spolchemie z centra města a lepší kontroly technologií léta volala i Strana zelených.

Radnice ústeckého obvodu Centrum, který s chemičkou sousedí, se dokonce postavila proti projektu modernizace nebezpečné výroby pryskyřic.

Dnes už bývalý náměstek primátora Václav Pucherna ze Strany zelených přesně před rokem pro MF DNES sdělil, že Spolchemie se v polovině devadesátých let zavázala, že bude omezovat svoji chlorovou výrobu. "Bohužel, smlouvu podepsalo staré vedení společnosti, to nové se jí necítí vázáno," uvedl Pucherna.

DÁLE ČTĚTE

O požáru Spolchemie čtěte podrobně ZDE

Pod dojmem poslední havárie stěhování nevyloučil ani nový primátor, občanský demokrat Petr Gandalovič.

"V tuto chvíli se samozřejmě soustředíme na varování obyvatel, budeme sledovat vyšetřování a případnou trestně právní odpovědnost. Nemohu tedy teď hned říci, zda v nějakém dlouhodobějším čase nedojdeme s chemičkou k nějaké nové dohodě," sdělil diplomaticky primátor. Chemička i město však podle něj dodržely během požáru dohodu o vzájemné informovanosti.

Stěhování by bylo drahé, zní ze Spolchemie
A co na odstěhování za město Spolchemie? "Takové úvahy tu byly již před rokem 1989 a ukázaly jako nereálné, zejména z ekonomického hlediska," uvedl mluvčí chemičky Zdeněk Rytíř. Novou výrobnu pryskyřic by společnost chtěla mít hotovou v polovině roku 2003.

Skutečnost, že velmi problematická chemická výroba v centru města vyvolává obavy u většiny Ústečanů, potvrzovala panika mezi lidmi, kteří z vyšších míst v okolí továrny požáru přihlíželi.

Například jeden ze strážných z bezpečnostní agentury, která hlídá vysoce výbušné látky, epichlorhydrin, surovinu pro výrobu pryskyřic na Ovčím vrchu za branami areálu, měl vyloženě strach. Upřeně pozoroval požár. "To víte, že se bojím, kdyby se oheň rozšířil až sem, tak je půlka Ústí v povětří," říkal.

V noci nebezpečné nádrže strážilo několik mužů. Hlídky ale nebyly posíleny kvůli požáru. Agentura je posílila kvůli zasedání NATO a obavám z možných útoků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video