Spolana sečetla uniklý chlór

  • 85
Neratovická Spolana sečetla chlór, který během srpnových záplav unikl z jejích skladů. Celkem uniklo téměř 81 tun chemikálie, z toho 79,8 tuny skončilo ve vodě a 760 kilogramů v ovzduší. Čísla zvěřejnil Jan Martínek, mluvčí Unipetrolu, jemuž neratovická chemička patří. Chemikálie do okolí továrny poprvé pronikla 15. srpna odpoledne. Pak začala Spolana uskladněný chlór zpracovávat na neškodný chlornan. Druhý únik zaznamenali obyvatelé v okolí podniku 23. srpna večer.

V obou případech byl v okolí Spolany vyhlášen chemický poplach a lidé byli vyzváni, aby utěsnili okna a zdržovali se v uzavřených místnostech.

Martínek upřesnil, že celkově bylo ve skladech firmy 110,5 tuny kapalného chlóru, z toho bylo přes 29 tun zpracováno na chlornan.

Aktivisté: Smrtící látky mohlo být víc
Neratovická Spolana teprve po čtrnácti dnech od první havárie zveřejnila, jaké množství a jaké látky unikly do vody a ovzduší. Velká voda z chemičky vzala desítky tun mazutu, tisíce tun síranu amonného či tuny kyseliny sírové. Nejnebezpečnější je ovšem podle aktivistů Greenpeace únik dichlorethanu, meziproduktu pro výrobu umělých hmot. Látky, která dráždí kůži, oči, vyvolává kašel a ve větším množství způsobuje selhání krevního oběhu a srdce, uniklo podle údajů Spolany jen 50 kilogramů. Aktivisté to ale zpochybňují.

Druhý únikl chlóru ve Spolaně prověří policie

Okolí Neratovic trápil chór ze Spolany

"Nechápu, jak přišli na číslo 50 kilogramů," řekl tehdy expert ekologického hnutí na dioxiny Miroslav Šuta.

"Mám před sebou bezpečnostní zprávu Spolany, podle níž se dichlorethan skladuje ve čtyřech zásobnících. V prvním je sedm set dvanáct, ve druhém a ve třetím devět set osmdesát a ve čtvrtém osm set dvacet pět tun," vypočítává Šuta.

"Je ale možné, že jeden ze zásobníků vyprázdnili a až poté ho velká voda vypláchla. Pak ovšem nemohli změřit přesné množství," pochybnil ekolog.

Spolana odmítá spekulace ekologů komentovat. "Je zajímavé, že aktivisté Greenpeace mají více informací než my. Zatím jsme vydali seznam toho, jaké látky a jaké množství uniklo. Odkud látky voda vyplavila, budeme teprve upřesňovat," reagoval mluvčí chemičky Tomáš Zikmund.

Některé látky, jež skončily v Labi
(zdroj Spolana)

Těžký topný olej.....30,5tun

Síran amonný.........2380tun

Kyselina sírová.......10,6tun

Dichlorethan...............50kg
Greenpeace: Závažné jsou i další úniky
Spolana přiznala, že při povodních přišla o tuny dalších chemikálií. I ty mohou podle Šuty způsobit velké potíže.

"Mazut může kontaminovat pole či spodní vodu. Obvykle, když uteče do řeky například sto litrů, moc škody nenapáchá a hasiči látku zachytí. Třicet a půl tuny, to už je ale ohromné množství," varuje Šuta.

Do řeky také podle Spolany uniklo například 2 380 tun síranu amonného. "To je neuvěřitelné množství," komentuje Šuta. "Síran amonný se přidává do průmyslového hnojiva, která v takovém množství dokážou kontaminovat půdu a zničit úrodu."

Spolana: Uniklé látky nejsou nebezpečné
Neratovická Spolana ve své zprávě tvrdí, že chemikálie buď nejsou pro životní prostředí a zdraví lidí nebezpečné, nebo byly dostatečně rozředěny v rozbouřeném Labi, podotýká však Spolana v tiskové zprávě. 

Spolana chce lépe informovat

Generální ředitel Spolany Miroslav Kuliha na veřejném jednání zastupitelstva města Neratovice slíbil jeho členům i přítomným občanům, že firma zkvalitní informování obyvatel. Podnik chce distribuovat svůj zpravodaj obyvatelům Neratovic, chce pořádat pravidelná setkání vedení s obyvateli, pořádat tiskové konferencí, schůzky generálního ředitele s představiteli okresu, města a obcí. Počítá i se dny otevřených dveří.

Tomáš Zikmund, mluvčí   Unipetrolu

Chemička navíc dokázala některé látky zachytit.  Rozbouřená voda v Labi sebou vzala například tisíc litrů motorového oleje, 640 litrů nafty  nebo na 10 tisíc litrů oleje z kompresorů.

"Část ropných produktů se zachytila na norných stěnách, část zůstala v areálu podniku, kde látky vytvořily ropné skvrny, které likvidujeme," vysvětluje se v tiskové zprávě.

Velká voda sebou vzala mimo jiné i na 10 tun kyselliny sírové, 500 kilogramů pevného hydroxidu sodného, 1000 tun hydroxidu sodného nebo přes 2 tisíce tun síranu amonného.

Ovzduší v okolí chemičky se během záplav "obohatilo" o 71 tun oxidu uhličitého a 40 tun etylénu. "Toto množství etylénu bylo nedokonale spáleno, to znamená, že kromě sazí a vodní páry se dostalo do ovzduší i stopové množství nespáleného etylénu," píše se ve zprávě.

Uniklé látky měřilo i Greenpeace
"V okolí Spolany jsme nenaměřili vysoké koncentrace těžkých kovů," říká expert ekologického hnutí Miroslav Šuta.

"Mnohem horší výskledky máme u chlororganických látek. Jde o látky, při jejichž výrobě se používá chlór, těch je v řece kolem Spolany veliké množství. Na základě tohoto nálezu probíhá rozbor na dioxiny," dodal Šuta.

Aktivisté Greenpeace nedokážou odhadnout, zda Spolana používá k měření stejných metod jako oni. "Údajně se měření neprovádějí ve Spolaně kvůli objektivitě výsledků. Uvidíme, k čemu se doberou," řekl mluvčí Greenpeace Tomáš Tetina.

Reakce čtenáře iDNES

Pohybuji se v okruhu lidí, u nichž se začaly projevovat zvláštní potíže, něco jako astma s dávicím reflexem. Potíže se poprvé objevily až po povodních a já se ptám. Co uteklo ze Spolany kromě chlóru? Co nám zatajili výrobci chemických zbraní v Neratovicích?Pokud je takových lidí více, ozvěte se. V Brandýse jich je podle mých informací šest.
                                  Jirka
Unipetrol nařídil v chemičce audit
Vedení Unipetrolu také rozhodlo o vypracování hloubkového auditu, který prověří, jakým způsobem byly ve Spolaně registrovány, skladovány, zpracovávány a expedovány chemické látky.

"Budeme také analyzovat příčiny úniku chlóru ze skladů. naši experti by pak měli navrhnout nové řešení uskladňování nebezpečných látek," řekl iDNES mluvčí chemičky Tomáš Zikmund.

Podle Zikmunda zatím není jasné, proč sklady ve Spolaně nápor vody nevydržely. "To je předčasná otázka. Počkejme na výsledky analýzy," uvedl mluvčí.
 
Spolana ruší certifikát Responsible Care
Unipetrol také vzhledem ke kritice ekologů rozhodl, že Spolana nebude užívat značku "Responsible Care" (Odpovědná péče), kterou jí již dříve udělil Svaz chemického průmyslu.

"Vzhledem k názorům, které zpochybňují oprávněnost Spolany používat ocenění Responsible Care, se vedení Spolany rozhodlo tento certifikát nepoužívat. Spolana se ho ale v nejbližší době pokusí v novém řízení znovu získat," dodal pro ČTK Zikmund.


Přehled známých událostí v areálu Spolany v době záplav

13. srpna - Spolana kvůli hrozícím záplavám zastavila výrobu. Podle mluvčího Tomáše Zikmunda jsou všechny sklady chemikálií v holdingu zajištěny a nehrozí kontaminace.
14. srpna - Téměř celý areál chemičky byl zaplaven. Voda zaplavila i objekt bývalé amalgámové elektrolýzy a okolní půdu zamořenou rtutí. Podle některých informací se také utrhl zásobník s pěti tunami mazutu, který se vylil do vody. Vedení firmy nechalo zvýšit zídku kolem dioxinového bloku. V noci na 15. srpna vybuchl zbytek zplodin v hořáku, který vypouští přebytečný plyn. Výbuch nezpůsobil žádné škody.
15. srpna - Ve 12:51 nahlásili podnikoví hasiči mělnickým kolegům únik chlóru. V Neratovicích byl vyhlášen třetí stupeň chemické pohotovosti. Ačkoli se uvolnily stovky kilogramů chlóru, firma až do pátku 23. srpna tvrdila, že uniklo pouze 14 kilogramů. Omyl vysvětlila tím, že v zatopeném areálu záchranáři nepoznali, že byly poškozeny dva, nikoli pouze jeden ze zásobníků.
16. srpna - Černý dým nad Spolanou vyděsil obyvatele Neratovic. Spekulace, že v chemičce hoří jedovaté frakce lineárních alfa-olefinů (LAO), vyvolala paniku i mezi členy povodňové komise. Spolana však informovala, že dým pochází z řízeného spalování zbytků etylénu na polním hořáku.
17. srpna - Spolana popřela informace, že se v noci uvolnilo další množství chlóru. Štiplavý kouř, na který si lidé stěžovali, pocházel podle člena povodňové komise Jaroslava
Šťastného pravděpodobně z plynového hořáku, na němž chemička spalovala zbytky etylénu.
18. srpna - Specialisté začali odčerpávat chlór ze skladu a přepracovávat ho na neškodný chlornan sodný.
19. srpna - Do skladu se zásobníky chlóru mohli poprvé od havárie vstoupit hasiči. V noci na 19. srpna hrozila Neratovicím evakuace kvůli neověřeným informacím, že se zbortí starý sklad chlóru. Poplach se později ukázal jako planý.
20. srpna - První výsledky vzorků vody v okolí Spolany neprokázaly vážné ohrožení obyvatel. Zvýšená koncentrace rtuti byla naměřena přímo ve Spolaně u paty objektu staré amalgámové
elektrolýzy. Výsledky vzorků dioxinů budou později.
22. srpna - Specialisté dokončili přečerpávání chlóru ze zásobníků ve starém skladu. V noci na 23. srpna odčerpali plynný chlór, který unikl do ovzduší v novém skladu.
23. srpna - V areálu chemičky znovu unikl chlór. Během sanačních prací v nové budově skladu prasklo potrubí, v Neratovicích a okolí byl ve 20:45 vyhlášen třetí stupeň
chemického nebezpečí. Krizové štáby vyzvaly obyvatele na území mezi areálem a nedalekou Libiší, aby nevycházeli ze svých domovů, utěsnili okna i dveře a připravili se na případnou evakuaci. Později byl chemický poplach zmírněn na druhý stupeň. Chlór poškodil porost v okolí Spolany.
24. srpna - Zástupci Spolany uvedli, že při páteční havárii uniklo z nového skladu až několik set kilogramů chlóru.
26. srpna - Ve Spolaně začalo v 19:30 odčerpávání chlóru z nového zásobníku; skončilo po hodině a půl.
27. srpna - Ve Spolaně začalo v 7:30 opět odčerpávání chlóru.
28. srpna - Ze zásobníku v novém skladu se do rána podařilo odčerpat šest z celkových 12 tun chlóru.
29. srpna - Saské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že po záplavách německé orgány nezjistily žádné nápadné zvýšení obsahu škodlivých látek v Labi.

(zdroj: čtk)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video