Spolana lovila sud dva měsíce

  • 8
Neratoviská chemička dostala zpět do areálu třicetitunový kontejner se ztuhlým parafínem (LAO, frakce C30). Ten uvízl po povodních v polovině srpna spolu s dalšími kontejnery pod mostem Na Štěpánu u Obříství. "Splatili jsme tak poslední dluh, který jsme měli vůči okolí," řekl iDNES mluvčí chemičky Jan Martínek. Sud vyprostilo osm vojáků 11. ženijního pluku z Litoměřic. Předtím zkrachovaly plány o použití jeřábu i pokusy remorkéru.

"Vojáci po dvoudenní přípravě zapřáhli kontejner do dvou vlečných člunů. Třicetitunový kolos nadnášený vodou pak bez komplikací dotáhli do přístaviště Spolany," popsal Martínek.

Spolana tak podle něj za přispění armády splnila svůj příslib postarat se o odtažení kontejneru do 21. října.

Loď neprojela přes zdymadlo
Obrovský kontejner měla na konci září do podniku dostat nákladní loď. Ta ale k mostu Na Štěpáně nemůže projet přes poškozené zdymadlo.

Sedm kontejnerů skončilo po povodni v polovině srpna asi dva kilometry od průmyslového areálu Spolany. Chemička se od počátku září odvolávala na nefungující jeřáb, až poté se rozhodla poslat kontejner po vodě.

Spolana dříve uvažovala, že zpevní a rozšíří přístupovou cestu, po níž by mohl stotunový jeřáb s tahačem přijet po břehu.

Není to hrozba, ujistila chemička
Podle představitelů Spolany kontejner své okolí nijak neohrožoval. "Nepředstavuje žádnou hrozbu okolnímu životnímu prostředí," ujistila na konci září Spolana.

"Je nepoškozený a hermeticky uzavřený pod přetlakem dusíkové atmosféry," dodal mluvčí. V kontejneru je látka LAO C30+, kterou lze přirovnat k parafínu.

To, že chemička vůbec připustila, aby nebezpečné sudy a kontejnery ležely u vody, kritizovali už dříve místní lidé a také toxikolog a odborný konzultant Greenpeace Miroslav Šuta.

V Labi plavaly i sudy s hexenem
Když ještě koncem srpna plavaly v Labi čtyři další sudy s C16 a C30, řekl MF DNES: "Hexen je nebezpečná látka. Je neodpovědné, že se více než týden sudy povalují tam, kam je voda donesla, a jsou jen přichyceny lanem ke stromům."

Kontejnery firma odvezla autojeřábem 29. srpna. Podle mluvčího Greenpeace Václava Vašků ukazuje problém s kontejnery to, jak chemička informuje veřejnost. Právě tento způsob vedl ekology k tomu, že se rozhodli zažalovat Fond národního majetku.

Zástupci Greenpeace podali už v lednu několik žádostí o zpřístupnění informací o likvidaci toxického zamoření ve Spolaně. Odvolávali se přitom na zákony o právu na informace o životním prostředí a o svobodném přístupu k informacím. Nedostali je s odůvodněním, že se tyto zákony na fond nevztahují.

Teď chtějí ekologové na soudu, aby rozhodl, zda jim může fond jako státní orgán podobné informace odepřít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video