Předseda Strany zelených a hostitel evropských ministrů Martin Bursík

Předseda Strany zelených a hostitel evropských ministrů Martin Bursík | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Spojme se v boji proti změnám klimatu, vyzval Bursík a jeho unijní kolegové

  • 81
Ministři životního prostředí zemí EU vyzvali na neformálním zasedání v Praze ke koordinaci boje s dopady klimatických změn. Šéfové resortů přijali takzvanou Bílou knihu o adaptacích. Podle ní musí tíhu vyrovnání se se změnami nést jednotlivé státy, aktivity je ale nutné koordinovat.

Důvody přijetí dokumentu komentoval hostitel evropských ministrů a předseda dnešní neformální rady Martin Bursík.

"Zaprvé má změna klimatu přeshraniční dopad například na říční povodí, vedle toho tu máme sektory, jako je zemědělství, vodní hospodářství či rybolov, které jsou v Evropě velmi integrované a pro které máme i společné politiky, třetím důvodem je vzájemná solidarita," řekl Bursík.

Ministři zdůraznili, že se snaží o maximální snížení evropských emisí skleníkových plynů, ale zároveň jsou si vědomi, že pouze snižovat emise už nestačí. Škálu opatření je podle Bursíka třeba zavést kvůli častějšímu výskytu extrémních záplav, úbytku alpských ledovců a zásadním změnám v celkových srážkových úhrnech v Evropě.

V příštích desetiletích budou tyto důsledky ještě intenzivnější, jak varují vědci z celého světa, uvedl Bursík. Podle ministrů je důležité zintenzivnit výměnu klimatologických informací na evropské úrovni a v některých oblastech postupovat společně - například v přehodnocení rámcové směrnice o vodách, zemědělské politice či normách ustavujících soustavu chráněných oblastí EU Natura 2000.

České předsednictví na základě pražské diskuse připraví návrh závěru pro červnovou radu EU, který má diskusi uzavřít. Vlastní adaptační strategie už přijalo osm členských zemí EU: Dánsko, Finsko, Francie, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Španělsko a Velká Británie.

Podle dohody z minulého roku by vyspělé země měly převzít vůdčí roli v boji s globálním oteplováním a snížit do roku 2020 emise o 30 procent proti roku 1990. EU se již dříve zavázala, že je sníží o 20 procent. Pokud Rozvojové země by podle doporučení komise měly do roku 2020 snížit emise o 15 až 30 procent. Přidat se podle nového amerického prezidenta Baracka Obamy chtějí i USA, Washington ale jedním dechem dodává, že je zapotřebí i účasti Indie a Číny.

Odpůrci teorií o globálním oteplování nicméně často poukazují na to, že vliv člověka na růst teplot je zanedbatelný. Poukazují například na to, že vodní pára - hlavní skleníkový plyn - je naprosto přirozená a lidstvo ji neprodukuje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video