Spojenectví ČSSD a ODS trvá

Opoziční smlouva mezi ČSSD a ODS zřejmě vydrží až do příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Špičky obou stran se na tom v pátek dohodly během pětihodinového jednání.
"Opoziční smlouva pokračuje," oznámil půl hodiny před půlnocí předseda ČSSD Miloš Zeman. Klaus si výsledek schůzky rovněž pochvaloval: "Nabyli jsme dojmu, že vedení ČSSD má zájem nadále pokračovat v tomto smluvním vztahu, což je pro nás důležitou informací z tohoto setkání."

Ohlasy:

Bohumil Doležal (politolog):
Dostáváme se do situace, kdy voliči svým IQ přesahují průměrné politiky a ti politici to
nezaznamenali.

Ivan Gabal (politolog): Šéf ČSSD Miloš Zeman chce zůstat alespoň do voleb premiérem. Proto dal ODS požadované záruky. Co to udělá hlavně se sociální demokracií, je otázka. Myslím, že jí to může dost ublížit

Vojtěch Filip (KSČM): Sociální demokraté páteční dohodou definitivně opustili levicové pozice. Pro komunisty je to v podstatě dobrá zpráva.

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL): Dohoda občanských a sociálních demokratů jsou pouhé rituální tance. S blížícími se volbami se budou oba spojenci snažit dát svým voličským základnám najevo, že spojenci nejsou.

Hana Mavanová (Unie svobody):
V nějaké době před volbami samozřejmě (opoziční smlouvu) obě strany vypoví nebo najdou způsob vypovězení, aby před voliči potom nevystupovaly jako spojenci.

Ocenil zejména to, že se mu ze strany kandidátů do nového vedení ČSSD (jde zejména o Vladimíra Špidlu, který za měsíc vystřídá Miloše Zemana ve funkci předsedy) dostalo ujištění, že závazky z opoziční smlouvy nebude nikdo zpochybňovat.

Klaus zdůraznil, že mezi ČSSD a ODS přetrvávají odlišné názory na to, zda vláda plní některé z bodů takzvaného tolerančního patentu. Jde zejména o deficit státního rozpočtu a důchodovou reformu.

ODS i přes původní prohlášení některých svých politiků, že opoziční smlouva by mohla padnout, dala v pátek těsně před schůzkou najevo, že si přeje další existenci smlouvy. "Prohlašujeme, že nehledáme cestu, jak se z opoziční smlouvy vyvléci, ale považujeme za naprosto nezbytné, aby byl důsledně plněn toleranční patent," stojí v dokumentu, který zástupci ODS na setkání přinesli.

Mimo jiné zde uvedli i dosud nezveřejněný požadavek, aby ČSSD prohlásila, že nemíní ani do budoucna spolupracovat s komunisty.

CO ČSSD PODLE ODS NESPLNILA 

- Vláda překročila schodek státního rozpočtu na loňský rok téměř o jedenáct miliard korun. Podle původní dohody ODS a ČSSD měly být rozpočtové výdaje o 35 miliard vyšší než příjmy. 

- Vláda nepřijala zákon, který by zastavil růst mandatorních výdajů (sociálních dávek, na které má jejich příjemce nárok ze zákona) 

- Vláda neodstartovala důchodovou reformu l Vláda nezrychlila privatizaci

Jednání vyvolala ODS, která není spokojena s plněním dodatků ke smlouvě z loňského ledna. Podle ODS vláda nezrychlila privatizaci, neodstartovala důchodovou reformu a překročila schodek státního rozpočtu na loňský rok téměř o jedenáct miliard korun.

Klaus před půlnocí uvedl, že zástupci ČSSD na jednání slíbili, že do tří měsíců předloží koncepci veřejných financí a do jednoho měsíce návrh zásadní reformy důchodového systému.

Podle neoficiálních informací chce Zeman jako dodatečný zdroj peněz pro státní rozpočet použít blokovaný státní dluh v Rusku, jehož celkový objem přesahuje tři miliardy dolarů.

O návrhu, jak vyřešit problém s vyšším schodkem loňského rozpočtu, Zeman neřekl nic ani po ukončení rozhovorů.

"Vláda si uvědomuje odpovědnost za tento deficit, nebude žádat, aby byly vydány dluhopisy nad výši stanovenou zákonem o státním rozpočtu. Vláda vychází z toho, že je schopna z příjmových zdrojů státního rozpočtu tento deficit uhradit," řekl Zeman. Klaus k tomu dodal: "ODS dává jasně na vědomí, že pro nás není přijatelné připustit, abychom o těchto jedenáct miliard zvýšili státní dluh."

O Zemanově návrhu budou zástupci ČSSD a ODS ještě vyjednávat.

Sejdou se znovu i k diskusi o důchodové reformě.

CO ČSSD A ODS LONI NEPROSADILY 

- Nová pravidla volebního zákona, která by nahrávala velkým politických stranám. Zákon sice prošel v Poslanecké sněmovně i v Senátu, ale Ústavní soud jej označil za protiústavní a zrušil ho. 

- Změnu ústavy, aby nově určila pravidla při povolebním sestavování vlád či omezila pravomoci prezidenta republiky při udělování milostí. Návrh sice prošel Poslaneckou sněmovnou, avšak Senát o něm už nehlasoval. ODS a ČSSD totiž přišly o ústavní většinu.

ODS po schůzce neskrývala radost z toho, že v těchto bodech donutila sociální demokraty k dalším rozhovorům. Někteří politici Klausovy strany přitom před jednáním varovali, že jedním z jejích závěrů může být totální neshoda.

Rozpad opoziční smlouvy by sice mohl znamenat zemětřesení na politické scéně (menšinová vláda ČSSD by přestala mít záda krytá Klausovou stranou), ostatní opoziční strany však nechává současné vyjednávání ČSSD - ODS v klidu. "Považuji to za tyjátr, kdy tyto strany budou chtít voličům rok před volbami postupně naznačovat, že spolu vlastně nikdy nic společného neměly," prohlásil místopředseda lidovců Miroslav Kalousek.

Rovněž předseda Unie svobody Karel Kühnl se domnívá, že ČSSD a ODS budou dříve či později chtít demonstrovat, že mezi nimi žádný svazek nebyl.

"Byla to krátkodobá a účelová smlouva o rozdělení moci, pokud možno bez odpovědnosti," řekl Kühnl.

"To, že se z ní obě strany snaží nějakým způsobem vyvlíknout a po zbytek volebního období předstírat, že vlastně spolu v partě nikdy nebyly, je jejich normální taktika," dodal předseda Unie svobody.

Špičky ODS a ČSSD na schůzce o budoucnosti opoziční smlouvy. (9. března 2001)

Špičky ODS a ČSSD na schůzce o budoucnosti opoziční smlouvy. (9. března 2001)

Špičky ODS a ČSSD na schůzce o budoucnosti opoziční smlouvy. (9. března 2001)

Špičky ODS a ČSSD na schůzce o budoucnosti opoziční smlouvy. (9. března 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video