Spojené státy ustoupily Kanadě

  • 232
Nový americký protiteroristický zákon postavil hradbu mezi tradiční spojence. Kanada varovala své občany pocházející z některých arabských zemí, aby si rozmysleli cestu do USA, kde se mohou dostat do potíží. Washington totiž rozhodl, že každý, kdo se narodil v Iráku, Íránu, Libyi, Súdánu nebo Sýrii, musí být při vstupu do země vyfotografován a je nutné sejmout otisky prstů. To se týká i Kanaďanů. Kanada ale později oznámila, že Spojené státy od těchto opatření ustoupily.

"S tím nemůžeme souhlasit. Dali jsme americkým úřadům najevo náš nejrozhodnější nesouhlas," řekl kanadský ministr zahraničí Bill Graham.

Výjimečné a neobvyklé varování kanadské vlády následovalo také po nedávné kontroverzní americké deportaci kanadského občana do rodné Sýrie.

"Považujeme to za velmi znepokojivé a jsem si jist, že nakonec převáží zdravý rozum," podotkl Graham.

Ottawa upozornila, že terčem zvláštní pozornosti amerických úřadů mohou být i Kanaďané narození v Pákistánu, Saúdské Arábii nebo Jemenu. "Pečlivě zvažte, zda byste se měli pokoušet vstupovat z jakéhokoli důvodu do USA," radilo varování Kanaďanům narozeným ve zmíněných zemích.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové předpisy posilují bezpečnost USA. "Otázkou je, co můžeme ve spolupráci s kanadskou vládou udělat pro větší bezpečnost obou zemí," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Podle Washingtonu se extremisté snaží využívat hranici mezi oběma zeměmi, dlouhou 8 890 kilometrů. USA tvrdí, že kanadský imigrační systém nedělá dost pro jejich identifikaci.

Po útocích na New York a Washington byla bezpečnostní opatření z americké strany výrazně posílena. Před 11. zářím přitom Američané a Kanaďané hranici překračovali takřka bez povšimnutí.

Vztahy mezi USA a Kanadou jsou v poslední době napjaté kvůli obchodním otázkám i kvůli kanadské opozici vůči případnému jednostrannému americkému útoku na Irák.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video