Spojené státy míří do platební neschopnosti,

Spojené státy míří do platební neschopnosti, | foto: Reuters

Spojené státy míří do platební neschopnosti, Senát si prosadil svou

  • 139
Spojené státy míří počínaje úterkem do platební neschopnosti. Demokraty ovládaný Senát odmítl návrh zákona o státních výdajích schválený Sněmovnou reprezentantů a přijal vlastní koncept. Ten musí nyní opět posoudit dolní komora Kongresu, kde mají většinu republikáni. Jádrem sporu je zdravotnická reforma prezidenta Baracka Obamy.

Proti spojení zákona o státních výdajích s osudem zdravotnické reformy hlasovalo 54 senátorů, zbývajících 46 jich naopak tento návrh podpořilo. Republikánský šéf dolní komory Kongresu John Boehner v pondělí ještě před hlasováním Senátu řekl, že Sněmovna reprezentantů v této věci již práci skončila. Jeho prohlášení tak de facto senátní návrh odmítá.

Obamacare, jak se reformě zdravotnictví někdy přezdívá, by měla vstoupit v platnost už 1. října. Je jedním z hlavních projektů vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy.

Bez zákona o výdajích nebude mít prakticky vláda USA od pondělí 23:59 místního času, tedy úterý 5:59 SELČ, peníze na financování svého provozu v novém fiskálním roce. V praxi by to znamenalo, že by část federálních zaměstnanců musela zůstat doma, odhadem by jich byl až milion (ze dvou milionů).

Spojené státy už podobnou situaci zažily, naposledy k ní došlo na přelomu let 1995–1996 za vlády prezidenta Billa Clintona. Část federálních zaměstnanců byla doma celkem 21 dní. V konfliktu mezi Clintonem a republikány ovládaným Kongresem šlo mimo jiné o spor ohledně financování zdravotnictví či školství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video