Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Reuters

Emiráty ukončily nálety na Islámský stát, bojí se o své piloty

  • 191
Vládní média ve Spojených arabských emirátech potvrdila, že země již koncem prosince přestala posílat svá letadla do útoků proti Islámskému státu. Svá letadla emiráty odvolaly po prosincové nehodě jordánského pilota Maáze al-Kasásby, jehož radikální islamisté po pádu v severní Sýrií zajali a poté upálili.

O vypovězení spolupráce Spojených arabských emirátů (SAE) informovaly nejprve Spojené státy, které koaliční akce koordinují. SAE se podle nich bojí, aby jejich piloti nedopadli podobně jako al-Kasásba. 

Islámský stát

Podle vládního listu al-Ittihád Abú Zabí nálety přerušilo, protože koalice nedokázala zajistit záchranné akce v případě, že některé z letadel spadne, a navíc nedostála svým slibům o podpoře sunnitů v irácké provincii Anbár.

SAE svou pozici nezmění, dokud koalice nepřehodnotí své plány na ochranu pilotů a nezajistí pro sunnity z Anbáru výcvik a výzbroj, aby se mohli zapojit do bojů s radikály. K ochraně pilotů Abú Zabí požaduje mimo jiné nasazení konvertoplánů Osprey.

Spory o jordánského pilota

Předmětem sporů mezi Američany a Abú Zabí se stal i samotný jordánský pilot, jehož IS upálil. Podle amerických velitelů islamisté Maáze al-Kasásbu zajali tak rychle, že nebylo možné nic dělat. SAE však vyjádřily pochybnosti o tom, jestli by záchranné týmy Kasásbovi vůbec pomohly, i kdyby měly víc času, uvedl list New York Times.

Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že do severního Iráku přemístily skupiny specializované na vyhledávání a záchranu pilotů, které byly dosud v Kuvajtu. Podle americké armády však tyto skupiny nemají k dispozici konvertoplány Osprey.

SAE byly dosud klíčovým spojencem USA v boji proti Islámskému státu. Abú Zabí se do bojů zapojilo v září jako jeden z prvních členů koalice. Velkou pozornost tehdy vyvolala pilotka Mariam al-Mansúri, která na sklonku září vedla letku SAE (více čtěte zde). Emirátům se však již delší dobu nelíbí rostoucí vliv šíitského Íránu v bojích proti IS.

EU dá miliardu eur na řešení krize v regionu

Evropská unie poskytne v příštích dvou letech miliardu eur na humanitární pomoc a stabilizaci regionu, kde působí Islámský stát. Část peněz půjde i na potírání teroristické hrozby. Novou strategii pro oblast, kde IS působí, v pátek představila Evropská komise. Kromě Iráku a Sýrie se bude týkat i Libanonu, Jordánska a Turecka. Novou evropskou strategii proti IS ještě posoudí členské země unie i europarlament.

„Balík posílí naše úsilí o pomoc při obnově míru a bezpečnosti v oblasti, která je k nám blízko a kterou terorismus a násilí ničí už příliš dlouho,“ uvedla k návrhu šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini. „Čelíme stejným hrozbám. S přáteli a partnery v regionu máme shodné zájmy a jsme připraveni jim co nejefektivněji pomoci,“ dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video