V PŘESTROJENÍ. Bojovníci Talibanu se v boji proti "křižákům" neváhají skrývat v ženských satech.

V PŘESTROJENÍ. Bojovníci Talibanu se v boji proti "křižákům" neváhají skrývat v ženských satech. | foto: AP

Mění se afghánská válka v Mission Impossible?

  • 4
Nastražené bomby hrozí v Afghánistánu prakticky u všech komunikací, a příslušníkům afghánské policie či ozbrojených sil se dá stále méně důvěřovat. Nález vest s výbušninami pro sebevražedné atentátníky na ministerstvu obrany v Kábulu je podle britského listu Independent symbolickou poslední kapkou.

Naděje na úspěšné dotažení kampaně proti Talibanu se rozplývají. Podle britského deníku svědčí dramatický objev o jediném – Taliban chystal útok dosud neznámých proporcí. To vše jen jeden a půl kilometru od sídla prezidenta Hamída Karzáího a hlavního velitelství západních sil. Kvůli chystanému útoku bylo zatčeno 18 vládních vojáků, kteří chtěli vyhodit budovu ministerstva do vzduchu
a současně udeřit na několik autobusů s vládními úředníky.

OBAVY. Spojenečtí vojáci si přestávají být jisti. Co když tihle kluci špehují pro Taliban?

"Informace o úderu se stále mění. Zatímco spojenečtí vojáci prohledávají všechny ministerstva, dva z atentátníků uprchli a mohou pokračovat v plánech útoku," píše deník. Krajně znepokojivé varování přišlo pouhých čtyřiadvacet hodin po smrti dvou britských vojáků a jednoho Američana – všechny tři usmrtili vojáci a policisté domněle loajální k nynějšímu proamerickému režimu. Jen letos bylo zabito rukou afghánských "spojenců" 16 vojáků Severoatlantické aliance. Více mrtvých mají na svědomí už jen bombové útoky na projíždějící patroly.

Peklo v posledních dvou letech

Podle statistik Pentagonu zabili Afghánci v uniformách od roku 2007 na 80 příslušníků západních sil, ovšem nejhorší – pětasedmdesátiprocentní – růst registrují spojenci v posledních dvou letech. Strach z nepřátel ve vlastních řadách je o to horší, že strategie Západu se měla právě v těchto měsících soustředit na předávání kontroly do rukou vycvičených Afghánců. NATO mělo s konečnou platností ukončit bojové mise a až do stažení fungovat v roli poradce místních sil.

Aliance spěchá kvapně pryč, a kvůli tomu navyšuje počty místních vojáků. Ti si však stěžují, že se snížila ostraha na kontrolních postech. "Západní spojenci se zajímají jen o nábor vojáků, aby mohli říci, že splnili úkol a mohou odejít. Není tedy divu, že sítí kontrol proklouzne stále více nepřátel," řekl listu nejmenovaný afghánský velitel.

Generál soudí, že těmto útokům nelze zabránit

Americký generál John Allen, který velí Mezinárodním bezpečnostním podpůrným silám ISAF, trvá na tom, že podobných útokům se v tomto typu konfliktů nedá zabránit. "Zažíváme zde totéž, co jsme zakusili už ve Vietnamu. Pokud čelíte celonárodnímu povstání a chcete se opřít o místní vojáky, nepřítel udělá vše pro to, aby budování nové místní armády narušil," řekl Independentu vrchní velitel.

ODCHÁZÍME. Síly ISAF končí.

Přiznal však, že změněná situace nutí velení NATO měnit systém hlídek a vnitřní ostrahy. "Cvičíme teď vojáky, aby si více všímali signálů radikalizace afghánských vojáků. A na afghánské straně se děje totéž, aspoň doufám," dodal generál.

Tajné služby přišly o hlavu

Teoreticky měla čelit militantním islamistům především afghánská zpravodajská služba, Národní bezpečnostní ředitelství. Jeho šéf Amrulláh Sálih však před dvěma lety rezignoval na protest proti tomu, že se prezident Karzáí údajně obklopil islamisty. Sálihův zástupce Abdalláh Laghmání byl několik měsíců předtím zavražděn sebevražedným atentátníkem. Bez těchto dvou klíčových mužů se bezpečnostní situace začala prudce zhoršovat. Útoků Talibanu přibývá, a nález výbušnin na ministerstvu obrany zřejmě nebude posledním incidentem.

"Existují důkazy o rozsáhlé systémové infiltraci do prorežimních složek," varuje deník. Jistě to souvisí s aférami kolem pálení Koránu a řádění seržanta Balese, který zmasakroval 17 vesničanů, většinou dětí. Prezident Karzáí na tyto incidenty reagoval prohlášením, že západní síly jsou "ďáblové" a že nedopatření s Koránem je "neodpustitelné". Jakoby připouštěl, že explozi násilí už nelze zabránit.

Bývalý bojovník Talibanu: My v tom nejedeme!

Hadži Wásim Nasreddin, který kdysi bojoval v řadách Talibanu v okolí Kandaháru, ale v rámci amnestie složil zbraně, navíc říká, že Taliban nikdy infiltraci do afghánské armády neplánoval. "Policisty jsme nenáviděli, protože jsou zkorumpovaní. Ovšem z téhož důvodu jsme s nimi spolupracovali a oni nám sem tam pomohli. To byl jediný druh kontaktů. Když pak zaútočili z vlastního rozhodnutí na křižáky, poskytli jsme jim azyl a nazvali je pravými muslimy," vysvětluje bývalý povstalec.

KONČÍME. Někdejší bojovníci Talibanu dobrovolně skládají zbraně.

S tím souhlasí i Váhit Mužda, který kdysi pracoval na talibanském ministerstvu zahraničí a dnes se věnuje zkoumání povstalecké strategie. "Za útoky Afghánců v uniformách nestojí Taliban. Eskalace napětí kolem pálení Koránu a zabíjení našich dětí bohatě stačila. Prostí vojáci o tom přemýšlejí a dojdou k závěru, že Američané zde nejsou proto, aby pomáhali," říká analytik. Podle něj v nynější fázi konfliktu slábne důvěra mezi oběma armádami. "Afghánci cítí, že se jich západní instruktoři bojí. Tím se začarovaný kruh uzavírá. Nemůže z toho vzejít nic dobrého," dodává zpravodajec.

Překlad: Rostislav Matulík

Video