Vzdušné útoky mezinárodní koalice proti režimu Muammara Kaddáfího pokračují čtvrtým dnem. Podle televize al-Džazíra spojenecká letadla zasáhla radary na dvou leteckých základnách východně od Benghází.
Bombardováním byla zasažena námořní základna Busseta vzdálená asi deset kilometrů východně od Tripolisu. Podle BBC byly výbuchy a protiletadlová palba slyšet poblíž Kaddáfího komplexu Bab al-Azízia v Tripolisu, který v noci z neděle na pondělí zasáhla spojenecká raketa. (více zde)
Vládní mluvčí Músá Ibráhím na tiskové konferenci prohlásil, že bomby dopadly na město Sebha na jihu země. Koalice podle něj zaútočila také na malý rybářský přístav poblíž Tripolisu označený pouze jako Oblast 27. Podle ČTK ale obyvatelé přístavu později uvedli, že cílem útoku byla nedaleká armádní kasárna.
Online reportáž |
Libyjská státní televize oznámila, že metropole je "cílem křižáckého vzdušného bombardování" a že letadla útočí na několika místech. "Tyto útoky libyjský lid nezastraší," oznámila televize. Vládní mluvčí uvedl, že útoky si vyžádaly velký počet civilních obětí, především na civilním letišti v Syrtě. Informace je těžké ověřit, novináři nemají přístup do nemocnic ani do míst útoků.
Kaddáfí se prý zmocnil Misuráty
Podle mluvčího vlády se Kaddáfího jednotky zmocnily města Misuráta, poslední povstalecké bašty na západě země. Povstalci to ale popírají. Kaddáfího jednotky v pondělí také ostřelovaly město Zintán u tuniské hranice. Na předměstí je podle svědků 40 tanků, které zničily řadu domů a mešitu.
Spojenecké útoky povolila minulý týden novou rezolucí Rada bezpečnosti OSN. Trvají od soboty a jejich cílem je zamezit Kaddáfího útokům na civilisty.
Velitel amerických ozbrojených sil v Africe generál Carter Ham prohlásil, že počet útoků bude v následujících dnech klesat. "Pokud se nestane nic neočekávaného, budeme moci pozorovat sestupnou frekvenci útoků," řekl generál.
Libyjská vláda požádala OSN o mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti k projednání probíhající vojenské akce. RB OSN se sejde ve čtvrtek, přesně týden poté, co mezinárodní společenství schválilo rezoluci č. 1973 o vytvoření bezletové zóny nad touto severoafrickou zemí zmítanou od poloviny února povstáním proti 42 let trvající vládě despotického plukovníka.