'Spojenci' teroristů prali v Česku peníze

  • 8
Od teroristického útoku na Spojené státy americké ze dne 11. září 2001 uplynuly tři roky. MF DNES zjistila, jak proti terorismu bojují české úřady. V České republice není usazena žádná buňka teroristů, která by tu trvale operovala.

Stejně tak se tu za poslední tři roky podle tajné služby BIS neobjevil ani žádný terorista z "blacklistů", tedy seznamů mezinárodně hledaných teroristů.

Je však nepochybné, že v Česku podnikají lidé, kteří jsou podle zpravodajských poznatků v kontaktu s organizacemi podporujícími terorismus.

"Je mnoho osob, u kterých existují určitá podezření z napojení na terorismus. Ale k tomu, aby se proti nim zasáhlo, jenom nedůvěra nestačí," říká mluvčí Bezpečnostní informační služby Jan Šubert.

Lázně jako pračka
Co tu takoví lidé dělají? Podle analýzy ministerstva financí se obchodníci, kteří jsou podezřelí z kontaktů s teroristickými organizacemi, snaží přes Česko "vyprat" špinavé peníze.

Nejvíce peněz investují do lázeňských služeb a do nemovitostí. Velké sumy "perou" i ve směnárnách a v některých případech jde i o operace spojené s obchodem se zbraněmi a drahokamy.

Přestože je velmi složité "nachytat" takové lidi při trestném činu, v sedmi případech se ministerstvo financí rozhodlo zakročit. Na osm podnikatelů (v sedmi kauzách) podalo trestní oznámení pro nestandardní finanční operace.

Zdroj z policejního prezidia, který je o případech informován, MF DNES řekl, že se po oznámení ministerstva zaměřila policie na dva arabské podnikatele, kteří pro arabskou klientelu zajišťují péči v severomoravských Lázních Darkov a v Rehabilitačním ústavu v Kladrubech.

"Jejich klientela jim platí neúměrně vysoké částky. Na účtech mají částky o dvě stě procent vyšší než jindy," řekl zdroj. Další trestní oznámení se týká jejich českého komplice. I přes jeho účty plynou miliony za "lázeňské služby".

Z Londýna do Indonésie. Přes Prahu
Jeden Arab, který má trvalé bydliště ve Velké Británii, zase přes účty v českých bankách přelévá desítky milionů korun do Indonésie. "Sídlo jeho firmy je v zemích daňových rájů," uvedl dobře informovaný policista.

Ministerstvo upozornilo i na jednoho obchodníka se zbraněmi, který si u zdejší firmy objednal zbraně a ventilátory. "Bylo podezřelé, že zaplatil vysokou zálohu, ale zboží si dosud neodebral," dodal policista.

Ve třech případech, které už policie odložila pro nedostatek důkazů, šlo o obchodování s leštěnými kameny a skleněnými perlami nebo o převody peněz ze směnáren.

Šéf finančního analytického útvaru ministerstva financí Karel Korynta v pátek řekl, že od 11. září 2001 jeho úřad prověřoval účty asi tisícovky lidí. V několika případech měl úřad dokonce podezření, že v Česku měli své účty i mezinárodně hledaní teroristé.

"Seznamy neobsahovaly dostatečné identifikační údaje, takže se nedá stoprocentně říct, že jde o tytéž osoby. Některá jména jsou zkomolená nebo chybějí data narození," uvedl Korynta.

Podle informací MF DNES mají úřady tuto nejistotu u čtyř lidí: u Araba, který nyní žije v Košicích, u Pákistánce z Ostravy, libyjského občana a také Libanonce z Prahy. Jeden "teroristický" účet byl založen už v roce 1991, ale léta na něm není žádný pohyb.

Více o Al-Kajdě ZDE


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video