Spojenci se drží maminčiných rad

  • 6
Na spojenecká vojska nečíhají v Afghánistánu jen miny a dobře vycvičení bojovníci Talibanu a Al-Kajdy. Nepřítelem, který napadá bez rozdílu Američany, Brity, Australany nebo Čechy, jsou nemoci. "Nemoc je s to skolit během velice krátké doby celé jednotky," vysvětluje podplukovník Ronald Smith, americký chirurg ze základny v Bagrámu severně od afghánské metropole Kábulu.

Podle Smitha je pro vojáky tím nejlepším způsobem, jak nemocem předcházet, dbát maminčiných rad: myj si ruce před jídlem a po použití záchodu, oblékej si čisté spodní prádlo, sprchuj se a uklízej po sobě.

Poukazuje také na katastrofální sovětské zkušenosti z Afghánistánu a dodává: "Zhruba dvě třetiny vojáků sovětské armády byly hospitalizovány s nějakou chorobou nebo nebojovým zraněním. Většině z toho bylo možno předejít."

"Ze všeho nejdůležitější je schopnost velení prosadit dodržování základních hygienických zásad," doplňuje americký chirurg.

Zimní počasí utlumilo malárii přenášenou moskyty a další choroby přenášené pakomárci a klíšťaty. Had a škorpión také představují nebezpečí, nejvíce ale sužují vojáky nachlazení, průjmy a namožené svaly.

Pro 5000 amerických, britských, australských, španělských a dalších vojáků v Bagrámu to znamená jít časně na kutě a časně vstávat - částečně také proto, že po setmění tu prakticky není co dělat, ale také proto, že zdejší řídký vzduch násobí únavu a vyčerpanost.

Tělo musí bojovat s nedostatkem kyslíku
V 1800 metrech nad mořem v Bagrámu a až ve 3900 metrech v horách východního Afghánistánu, tělo musí více bojovat, aby dostalo kyslík do krve. Dlouhé pochody a vyčerpávající úkoly jsou proto namáhavější. "Abychom tam nahoře byli s to nést těžké náklady, plnit obtížné úkoly, musíme být dokonale fit," vysvětluje příslušník britské jednotky Dan Farmer. "V opačném případě člověk zůstává pozadu."

Britové nosí výstroj o váze až 18 kilogramů plus zbraně a obdobné množství zásobní munice, minometných nábojů, rozhlasových přijímačů a dalších zásob potřebných k misi v horách. Bojové zásoby zahrnují příděl potravin na 48 hodin, dvě lahve vody navíc, podložku a spací pytel, nepromokavou pláštěnku, náčiní na vaření a jídlo, toaletní potřeby a nanejvýš důležité náhradní ponožky.

Američané nesou asi 34 kilogramů, nepočítaje v to zbraně, neprůstřelnou vestu a bojovou výstroj. "Hoši budou po většinu dní zvyšovat svou kondičku," vysvětluje seržant Steven Melbourne, který trénuje třiceti až čtyřicetiminutovými běhy a posilováním.

Vojáci začínají den ve dvou provizorních tělocvičnách kliky, shyby a posilováním břišních svalů či vzpíráním činek. Vzdor výfukovým plynům a prachu zvířenému projíždějícími nákladními automobily, vydávají se běhat po špinavých cestách a betonové letištní ploše.

Američtí vojáci si udržují kondici také volejbalem, baseballem nebo fotbalem na písčitých pláccích nedaleko stanů. 

První američtí vojáci, kteří dorazili na tuto vybombardovanou bývalou sovětskou základnu loni v listopadu, žili ve studených spartánských podmínkách, pročesávali oblast a hledali miny, stavěli hlídky proti neustálé hrozbě protiútoku bojovníků Al-Kajdy a Talibanu.

Latríny pomáhají
Bagrám není zdaleka prázdninovým táborem, nicméně zdejší podmínky výrazně zlepšily přenosné latríny a sprchy s horkou vodou.

"Takové věci jako dobré latríny jsou základ, dalo by se dokonce říci životně důležité," vysvětluje podplukovník Paul Haradine z královské námořní pěchoty. "Nejsou-li, jak mají být, najednou se vám spousta vojáků složí s nejrůznějšími žaludečními a střevními problémy."

I když jsou vojáci fit a zdraví, potřebují "pohonné hmoty". V poli jsou američtí vojáci vybaveni potravinovými balíčky "Meal, Ready-to-Eat" (MRE), obsahujícími 1200 až 1300 nutričně vyvážených kalorií - zhruba třetinu dávky vojáků nasazených přímo v bojové akci.  Časy konzervovaných fazolí a záhadného masa jsou dávno pryč.

Nahradilo je 24 pochoutek ve varných sáčcích, od kuřete po thajsku a grilovaného bifteku po italské těstoviny s omáčkou a burritos z černých fazolí a rýže. To vše doplňuje ovoce, sušenky, buráková pomazánka a koláč. Hygienické potřeby zahrnují mimo jiné také vlhké čistící ubrousky, malé balíčky toaletního papíru a dvě žvýkačky.

"Během polního výcviku, dislokace a boje vyvíjíte větší aktivitu než v posádce," praví se v instrukcích uvnitř balíčků. "Vojenské příděly zajistí vaši výkonnost."  Zřejmě je to tak, ale tyto příděly jsou také tak trochu "neslané nemastné" - a proto je v každém plastikovém balíčku lahvička ostré omáčky.

Na základně dostávají vojáci teplou snídani - obvykle vejce a vafle, cereálie a ovoce - a teplou večeři. K obědu jsou připraveny balíčky MRE naskládané hned vedle společné jídelny mužstva.

Ti, na které přijde hlad mezi hlavními jídly, si mohou přilepšit bramborovými lupínky, čokoládou a dalšími mlsky. K nejoblíbenějším poštovním zásilkám tu patří balíčky z domova.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video