Spojenci připravují severní frontu

  • 8
Koaliční síly zvyšují úsilí o druhé fronty na severu Iráku. V oblasti operuje několik desítek vojáků ze speciálních jednotek, kteří připravují půdu pro příliv spojenců. Podle svědků přistává na dvou letištích kontrolovaných Kurdy jedno americké letadlo za druhým.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž
GRAFIKA:
Aktuální stav bojiště

CNN tvrdí, že počet vojáků v oblasti se v pondělí zvýšil na dvě stě.

Dalším náznakem toho, že by se severní fronta mohla poměrně brzy otevřít, je příjezd koaličního velitele Henry Pete Osmana. Ten je odpovědný za velení a koordinaci této fronty.

Generálmajor Pete Osman vytvořil v pondělí takzvané velitelské a styčné středisko pro koordinaci vojenských akcí a organizaci humanitární pomoci na severu Iráku. Na přímé otázky na otevření druhé fronty ale americký důstojník odmítl odpovědět.

"Účelem střediska je navázat styky s vojáky a humanitárními organizacemi působícími na jihovýchodě Turecka a na severu Iráku a koordinovat s nimi činnost," řekl Pete Osman.

IRÁCKÁ KRIZE

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Mapa
Stav bojiště - pondělí 24.3.

Válka na internetu
Válka na síti přeběhla sex a Spearsovou

Skandál?
Rusové zbrojili Irák, potvrdil Bílý dům

Diplomacie
Česko musí opustit další irácký diplomat

Mezinárodní pomoc
Norsko posílá plynové masky a obleky

Česká pomoc
Rada státu zváží vyslání nemocnice

Ekonomika
Ropa odráží pochyby o rychlém vítězství

Saddám v TV
Saddám poprvé komentoval válku

Chemie
Spojenci dobyli podezřelou továrnu

Ropa
Ropa odráží pochyby o rychlém vítězství

Zajetí
Piloti mají kurs přežití, ale zajetí se bojí

Glosa
Ta válka nevypadá dobře

Ztráty spojenců
Irácká televize ukázala zajatce

Obvinění
Rusové pomáhají Iráku, tvrdí Američané

Mrtví a pohřešovaní
Oběti války se zatím počítají na desítky

Co je s diktátorem?
Saddám přežil, tvrdí tajné služby
Saddáma prý zachránila transfúze

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

Pozorovatelé připomínají, že Osman bude muset také pohlídat, aby bojové operace nenarušili Turci, kteří už údajně překročili hranici do Kurdistánu.

To tvrdí například ruský ministr obrany Sergej Ivanov. "Podle mých informací vstoupily před dvěma dny turecké síly do Iráku. To může vést k nekontrolovatelné řetězové reakci. Konflikt může překročit regionální rámec," připojil ministr varování.

Ankara dřívější spekulace o víkendu popřela. V noci z pátku na sobotu přitom turecké bezpečnostní zdroje tvrdily, že hranici překročilo zhruba 1500 tureckých vojáků.

Velkou ranou pro americké plány na otevření severní fronty bylo rozhodnutí Turecka nepustit do země cizí vojáky. USA přitom nabízely Ankaře ekonomickou pomoc ve výši 30 miliard dolarů výměnou za to, že v Turecku rozmístí 62 tisíc mužů.

Kurdští bojovníci sdělili, že americká letadla odpoledne bombardovala irácké pozice nedaleko demarkační linie, která odděluje autonomní Kurdistán od zbytku Iráku.

Před půlnocí z pondělí na úterý místního času podnikli spojenci tvrdý útok na město Mosul. Nálet probíhal v několika vlnách a trval bezmála hodinu. Svědci hodnotí večerní úder jako nejtěžší od začátku bojů. Město leží poblíž hranice kurdské autonomie.

Bagdád ale výsledky spojeneckého úsilí na severu země zpochybňuje. "Američani vysadili vojáky u Kirkúku, ale hrdinná irácká armáda je vytlačila a museli se stáhnout. Velitelé spojenců už litují, že vstoupili na iráckou půdu," uvedl ministr informací Muhammad Sahháf.


Video