Spojenci narážejí na Saddámovy fidájíny

  • 8
Spojenci při postupu na Bagdád narážejí na tuhý odpor Iráčanů. Často ale mají větší problémy s iráckými ozbrojenci, než s oficiální armádou. Vedle elitní Republikánské gardy, která spadá pod velení prezidentova syna Kusaje, patří k tvrdým bojovníkům i Saddámovi fidájíni (mučedníci). V jejich čele stojí starší syn Udaj.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

Tuto polovojenskou milici založil Udaj Husajn v roce 1995 z desítek tisíc mladých mužů, fanaticky oddaných bagdádskému režimu.

Americký expert na Irák a bývalý analytik CIA Kenneth Pollack míní, že Saddámovi fidájíni mají až sto tisíc příslušníků.

"Tyto jednotky byly kdysi zvláštním křížencem zabijáckých komand a kamikadze, ale v posledních letech dostali lepší výcvik a lepší zbraně a nyní se s nimi musí počítat," tvrdí Pollack ve své knize The Threatening Storm.

V září 1996 byl podle internetového serveru GlobalSecurity.org Udaj z velení fidájínů odstraněn. To mělo údajně souvislost s incidentem z března 1996, kdy Udaj bez Saddámova vědomí převedl na fidájíny z Republikánské gardy moderní zbraně. V čele fidájínů poté načas stanul Kusaj.

Fidájíni podléhají přímo prezidentskému paláci a nejsou součástí irácké armády, bezpečnostních složek ani žádných jiných legálních struktur.

Oficiálně se podle vojenských zdrojů zabývají ochranou a bojem proti pašeráctví a mají přímo dohlížet na bezpečnost Saddáma i Udaje.

Často ale slouží i na jakýkoli druh špinavé práce - v rámci fidájínů působí zvláštní oddíl, známý jako jednotka smrti. Jeho maskovaní členové jsou proslulí svojí brutalitou a nočními nájezdy v různých městech Iráku.

Saddám Husajn v pondělním televizním projevu vysoce ocenil roli fidájínů při ochraně Iráku proti americkým a britským jednotkám.

V moderních dějinách arabských a muslimských zemí patří fidájíni (arabské slovo fidáí znamená oběť) - vedle šahídů (mučedníků) a mudžáhidů (bojovníků džihádu) - k základním pojmům islámské martyrologie.

Tento výraz například používali od poloviny padesátých let 20. století členové palestinského odboje, kteří se zformovali v tehdy egyptském pásmu Gazy. V těch dobách se jim většinou říkalo partyzáni.

Ozbrojená ilegální levicová skupina Lidoví fidájíni zase v 70. letech působila v Íránu. Zpočátku podporovala islámskou revoluci, v únoru 1979 ji ale imám Chomejní označil za protiislámskou s tím, že v zemi chce zavést demokracii.

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA iDNES
* články * infografika * profily *
*
Irák v datech * pozadí krize *

,

Video