Spojenci doufají, že Irák přestal být načas hrozbou

W a s h i n g t o n, L o n d ý n (zah, ČTK) - Irák byl podle analýz amerických a britských štábů v rámci ukončené bombardovací operace Pouštní liška citelně poškozen. Spojenci však teprve musí spočítat, kolik je potrestání Saddáma Husajna stálo a kolik je usměrňování iráckého režimu ještě může stát v budoucnosti. Podle odhadu nevládního Centra pro obranné informace přišly čtyřdenní nálety na 500 milionů dolarů. Téměř polovinu přitom tvoří cena 400 střel s plochou dráhou letu, které byly na Irák odpáleny. Bylo jich tentokrát více než za celou válku v Perském zálivu v roce 1991.
Irák byl podle analýz amerických a britských štábů v rámci ukončené bombardovací operace Pouštní liška citelně poškozen.
Spojenci však teprve musí spočítat, kolik je potrestání Saddáma Husajna stálo a kolik je usměrňování iráckého režimu ještě může stát v budoucnosti.
Podle odhadu nevládního Centra pro obranné informace přišly čtyřdenní nálety na 500 milionů dolarů. Téměř polovinu přitom tvoří cena 400 střel s plochou dráhou letu, které byly na Irák odpáleny. Bylo jich tentokrát více než za celou válku v Perském zálivu v roce 1991.
Ať již budou náklady na nynější operaci jakékoli, budou působit nicotně ve srovnání s náklady na válku v Zálivu v roce 1991, kdy se v oblasti nacházelo 425 000 příslušníků spojeneckých jednotek a po celých 100 hodin byly prováděny soustředěné letecké útoky. Americký účet za tuto operaci činil 61 miliard dolarů; část této sumy ovšem uhradily jiné vlády.
Periodické posilování amerických sil u Perského zálivu, jehož úkolem bylo zadržování mocenského  rozmachu  Iráku,  stálo ovšem podle odhadů dalších sedm miliard dolarů, jež přistupovaly k obvyklým nákladům USA na udržování amerických sil v této oblasti.
Nyní Spojené státy a Británie doufají, že bude na čas od Saddáma klid a nebude představovat bezprostřední hrozbu.
"Systém protivzdušné obrany na jihu země byl velmi citelně poškozen. Velicí a kontrolní systém byl zasažen a zařízení na výrobu řízených střel bylo také velmi poškozeno," tvrdí britský premiér Tony Blair, který zdůraznil, že spojenci neutrpěli ztráty na životech.
Byla rovněž citelně narušena infrastruktura speciální Republikánské gardy, která udržuje Husajna u moci. Navíc vyslaly Spojené státy a Británie elitním jednotkám Republikánské gardy důležitý signál, že jsou prvořadým cílem útoků.
"Velmi pečlivě a velmi jasně jsme také vyslali signál rozsáhlé, ale špatně živené a špatně placené armádě odvedenců: Vy nejste naším cílem, naším cílem jsou elitní jednotky, které na vás dohlížejí," upozornil premiér Blair.
Pokud jde o další vývoj, je podle něj důležité držet Saddáma Husajna na uzdě, a to i vojenskými prostředky, bude-li to nutné. Musí se rovněž zpřísnit režim sankcí vůči Iráku a stanovit nová pravidla pro činnost inspektorů OSN.
"Potřebujeme mnohem lepší režim, v němž bude Saddám řádně spolupracovat... Jistě, chceme, aby se UNSCOM vrátil a vykonával svou práci," řekl Blair.
Irák nicméně v sobotu obnovení činnosti týmu UNSCOM zcela vyloučil.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video