Spojencem USA v Iráku? Jak kdy...

  • 2
Pokud si myslíte, že si politici dělají z občanů blázny, tak v případě Iráku je po ruce další příklad. Před několika týdny ministr obrany Miroslav Kostelka zcela absurdně a bez konzultace s vládou řekl, že česká pomoc při výcviku policistů v Iráku skončí.

Důvod? Už nás tam nepotřebují.

Včera bylo na summitu NATO v Istanbulu naopak dohodnuto, že aliance pomůže nové irácké vládě vycvičit bezpečnostní síly (vojáky i policii).

Odstupující premiér Vladimír Špidla k tomu sdělil, že s tím pomůžeme a že výcvik může probíhat u nás, v Jordánsku nebo třeba v Iráku. Špidlu doprovázel v Istanbulu i inkriminovaný ministr Kostelka.

Bohužel ve vztahu k Iráku, kde včera spojenecká okupační správa předala moc místním zástupcům, se podobné absurdity prolínají českou zahraniční politikou od samého počátku.

Vláda sice hovoří o tom, že náš přístup je "vyvážený", on je však nesmyslně nejasný.
Je to jasné ano? Nebo to je jasné ne? Ani jedno. Udělali jsme to tradičně: podporujeme sice Američany, ale pořád si ponecháváme otevřená zadní vrátka.

My jsme přece neposlali do Iráku vojáky, ale pouze nemocnici. A cvičíme policisty! To byl mimochodem jeden z argumentů při vyjednávání o propuštění tří unesených českých novinářů.

Takže spojenec, ale jenom jak se nám to hodí. To v Británii Tony Blair vsadil všechno (i vlastní kariéru) na podporu Američanů. Španělský premiér Aznar kvůli podobnému postupu prohrál volby a jeho země pak postoj k Iráku otočila.

Pondělkem se moci v Iráku opět chopili Iráčané, kteří mají stále v zádech americké tanky. Pokud potřebují někoho vycvičit, jsme opět najednou k dispozici. Avšak jen ministr Kostelka ví, zda to vůbec potřebují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue