Spočítejte si ideální výšku podpatků

  • 5
Ženy si už nemusejí lámat hlavu s tím, jak vysoké podpatky si vybrat. Britští vědci totiž vymysleli vzorec, který jim pomůže k ladnému kroku. Výsledná výška podpatku je přitom podle londýnského Fyzikálního institutu především závislá na velikosti obuvi.

Kromě ceny vstupují do hry faktory, jako je obliba vyvýšené obuvi u konkrétní ženy a její zkušenosti s nošením lodiček.

"I když na první pohled formulka vypadá bláznivě, je vlastně poměrně jednoduchá. Je založena na Pythagorově větě, kterou se každý učil ve škole," ujišťuje fyzik Paul Stevenson z britské Surreyské univerzity. 

Laura Grantová z Liverpoolské univerzity, která sama vlastní přes stovku párů obuvi, je nadšená: "Konečně mohu minimalizovat pravděpodobnost, že si zvrtnu nohu."

Ideální výška podpatků

h=Q(12+3s/8)

h-výška podpadku
s-velikost obuvi
Q-sociologický faktor (například obliba vyvýšené obuvi u konkrétní ženy a její zkušenosti s nošením lodiček)

Odborníka na obuv Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale britský vzoreček nijak nenadchl.

"První mně známý pokus stanovit optimální výšku podpatku je publikován ve známé práci Petra Camperia. Ten už v 18. století tuto výšku odvozoval od nerovnosti amsterodamské dlažby," poznamenal Hlaváček.

Proměnná Q vyjadřuje v britském výpočtu sociologický faktor. "Tato část rovnice vyjadřuje to, co ženy už dávno vědí - totiž že nekupujeme boty jen proto, že jsou pohodlné, můžeme si je dovolit a dobře vypadají. Jsou tu ještě další proměnné," podotkl Stevenson.

Jednou z nejdůležitějších otázek například je, kolik alkoholu hodlá dotyčná dáma vstřebat během večírku. Původní spolehlivá výška podpatků se pak může rychle stát rizikovým faktorem.

Carrie Bradshawová, majitelka dvanácticentimetrových jehlových podpatků ze seriálu Sex ve městě, rovnici zřejmě zná a za střízliva se pohybuje rutinérsky a sebejistě. Ale po takových šesti koktejlech by se i její obuv počala velkorysým propočtům vzpírat, a šanci proto dostávají boty s dvoucentimetrovými podrážkami.

Jak na Q
Zbývá tedy prozradit, jak se dobrat výpočtu sociologického faktoru Q. Nuže: Q = z(v+9)/1,5(m+1)(A+1)(v+10)(20 +C/1,5).

Proměnná "z" vyjadřuje zálibu ženy v podpatcích (hodnoty od nuly do jedničky), na místo "v" se dosadí věk, "C" je cena páru bot v eurech, "m" znamená počet měsíců, jež uplynuly od vyjití dané obuvi z módy, a konečně "A" odpovídá počtu jednotek alkoholu (jedna jednotka je rovna deseti gramům alkoholu, tedy asi jedné sklence vína), které do sebe majitelka obuvi zamýšlí dostat.

"Když do toho vzorce dosadíte věk vaší babičky, podělíte počtem párů bot které máte v předsíni, odečtete počet reklam před hlavními zprávami, k tomu přičtete počet dní, které zbývají do výplaty, umocníte výškou podpatku nejčastěji oblíbených polobotek, tak vám vyjde přibližně hodnota IQ Laury Grantové z Liverpoolské univerzity," myslí si o vzorečku své docent Hlaváček.

Za otce vysokých podpatků je podle něj všeobecně považován francouzský král Ludvík XVI. Za jeho časů sloužily boty s podpatky výhradně pro tanec mužů i žen a asi dvacet let trvalo, než muži vysoké podpatky odložili.

Jistý odborník ovšem podle zlínského experta vysoký podpatek definoval jako nejpřirozenější afrodiziakum.

,

Video