Špitál referendum neslavil, nebyl čas

  • 4
Nemohli hlasovat ani příliš sledovat průběh hlasování. Pro vojáky 7. polní nemocnice v Basře byl uplynulý víkend, kdy bylo v Česku referendum o vstupu do EU, plný obvyklých služebních povinností. "Máme omezenou možnost sledovat dění v Česku," potvrzuje mluvčí nemocnice Tomáš Zbořil.

Vojáci dostávají z ministerstva obrany pouze denní přehled tisku.

"Co se týče sobotního odpoledne, kdy hlasování končilo, sledoval jsem průběh sčítání hlasů na iDNES. Bohužel, naše technologie dovoluje jen velmi pomalé připojení k internetu," uvádí mluvčí jednotky.

Vojáci polní nemocncie se nicméně dověděli včas celkové výsledky hlasování. "Kdo se zajímal o výsledky, měl možnost je aktuálně získat."

Výsledky referenda se podle Zbořila na české základně nijak oficiálně neslavily. "Ani se ke mně nedostalo, že by někde ve stanech nebo na pokojích vojáci pozitivní výsledky hlasování oslavovali. Je to však možné."

Sešlo i z hlasování v jednotce nanečisto. "Nebyl na to čas ani nálada," dodává Zbořil.

Dva měsíce v Basře: Vedro, pacienti, vedro
Přesně před dvěma měsíci, 17. dubna, vzlétlo z pardubického letiště první letadlo s vojáky 7. polní nemocncie do Kuvajtu. Dnes už se základna dostala do každodenní "horké" rutiny.

"Celý den je zde velké horko. Už ráno v sedm hodin je kolem třiceti stupňů, v poledne pak pětačtyřicet a ještě kolem desáté večer je kolem čtyřiceti," popisuje Zbořil.

Potí se nejen vojáci, ale také přístroje. "Kvůli vysokým teplotám vypadávají elektrocentrály, které zásobují základnu elektřinou. Často je část základny několik hodin bez proudu," uvádí mluvčí nemocnice. Potíže by mělo brzy vyřešit připojení základny na místní síť.

Vojáci z misí hlasovat nemohli

Nemocnice ošetří stovky pacientů týdně
Česká nemocnice si získává mezi místními stále větší důvěru a pacientů přichází čím dál víc.

"Jen za minulý týden jsme na našich ambulancích ošetřili téměř čtyři sta pacientů," podotkl mluvčí.

Lékaři musí nejčastěji léčit záněty horních cest dýchacích, urologické problémy, časté jsou i popáleniny a střelná zranění.

"Nejvážnější případy jsme měli právě minulý týden. Britská patrola nám přivezla postřeleného muže. Měl dvojité průstřely břicha a plic. Po více než pětihodinové operaci je jeho stav stabilizovaný," popisuje Zbořil.

Pomáhá se hlavně popáleným
Ve druhém případě vyrazili čeští lékaři k popálenému chlapci do blízkého města Amary. "Třináctiletého Abbáse Hussajna těžce popálil výbuch bomby. Má popálené obě nohy a v nemocnici v Amaře mu nemohli pomoci."

Po několika návštěvách českých lékařů je podle Zbořila chlapcův stav natolik dobrý, že může být převezen.

"Britští vojáci se rozhodli chlapce i s jeho strýcem dopravit k dalšímu léčení do Londýna."
 
Přímo v polní nemocnici leží sedmnáctiletý mladík, kterého popálil elektrický proud. "Jeho stav byl velmi vážný. Po několika dnech ve špitálu je velmi dobrá prognóza," popisuje Zbořil.

Lékaři se v nejbližší době chtějí pokusit chlapci popálenou kůži částečně transplantovat.

Popáleného třináctiletý chlapce Abbáse Hussajna převazují v civilní nemocnici v irácké Amaře čeští lékaři. Chlapce chce strýc převézt na léčení do Londýna (17. června 2003).

První náměstek ministra zahraničí si v neděli 15. června v doprovodu velitele 7. polní nemocnice Mojmíra Mrvy prohlédl českou základnu v Basře (17. června 2003).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video