Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) začne na základě nových informací Vojenského zpravodajství prověřovat pravost vydaných bezpečnostních prověrek. Ilustrační foto

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) začne na základě nových informací Vojenského zpravodajství prověřovat pravost vydaných bezpečnostních prověrek. Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Spisy z pytlů vydaly nové agenty StB

  • 91
Vojenským zpravodajcům se povedl mistrovský kousek, který "zviditelní" možná až stovky dosud neodhalených agentů StB. Po měsících práce na náhodně nalezených dokumentech určených ve 202 pytlích ke skartaci, totiž zrekonstruovali a doplnili databázi bývalé Vojenské kontrarozvědky (VKR).

Ta byla součástí komunistické tajné policie.

"Mezi nalezenými dokumenty jsou záznamy ze schůzek, desítky závazků ke spolupráci či tisíce zpráv o získání vytipovaných lidí. Celkem jde o více než třicet tisíc listů," říká namátkou mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha.

Zpravodajci navíc doplnili některé svazky a kádrové spisy StB o dalších devět tisíc písemností. Badatelé například definitivně potvrdili už dříve zmiňovaný "zastírací manévr" StB, který dával skupině velmi aktivních agentů punc nevinnosti.

V neúplných svazcích jsou totiž úmyslně vedeni jako oběti, zatímco ve skutečnosti se v letech totality podíleli na diskreditaci nebo i vydírání lidí.

Další skupinou nově objevených agentů jsou podle Štichy ti, jejichž jména sice v databázích Vojenského zpravodajství zanesena byla, avšak bez jakýchkoliv dalších informací.

"Jejich složky byly prázdné. Až po jejich doplnění nyní víme, na čem jsme," vysvětluje mluvčí. Likvidaci "nepohodlných dokumentů" zabránil v roce 1994 bývalý ministr obrany Antonín Baudyš, jemuž byl podstrčen dopis, aby 202 pytlů "nedůležitých záznamů" zmizelo ve stoupě.

Baudyš v pondělí řekl, že si sice už nepamatuje na detaily, avšak vždy, když měl prý dojem, že se lidé z VKR snaží něco přikrýt nebo s ním manipulovat, tak od toho dal ruce pryč.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) začne na základě nových informací Vojenského zpravodajství prověřovat pravost vydaných bezpečnostních prověrek. "Děláme to vždy, když se objeví pochybnost, že držitel osvědčení podmínky prověrky už nesplňuje," říká Lubomír Prchal z NBÚ.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík, který dal k prozkoumání zašantročených spisů pokyn, míní, že je nutné nyní zjistit, nakolik byly ohroženy zájmy Česka. Citlivé informace se totiž mohly ocitnout v rukou lidí, kteří jsou podle nově zjištěných údajů nevěrohodní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video