Spisovatel Céline: Génius, před jehož hříchy však nelze uhýbat

  9:07
Jak byl a je u nás i ve světě vnímán francouzský spisovatel a lékař Louis-Ferdinand Céline (vlastním jménem Destouches), od jehož smrti uplyne 1. července padesát let? O tom vypovídá do detailu promyšlená knižní koláž Anny Kareninové, překladatelky Célinových knih do češtiny.

Francouzský spisovatel a hříšník Louis-Ferdinand Céline (vlastním jménem Destouches) | foto: Repro: Kniha Céline v Čechách

Obsáhlý svazek s titulem Céline v Čechách vznikl původně pro potřeby tématického čísla časopisu Revolver Revue (číslo 70, 2008). Překladatelka a esejistka Anna Kareninová nyní do rozšířené knižní podoby shromáždila další materiály týkající se tuzemských ohlasů na tohoto pesimistického básníka lidské bídy, inspirátora českých prozaiků (například Bohumila Hrabala) a bohužel i autora antisemitských pamfletů.

Skutečnost, že byl po válce do Dánska uprchlý Céline (1894-1961) za své ohavné (před)válečné poklesky odsouzen k domácímu vězení, ke ztrátě občanské ctnosti a k částečnému zabavení majetku, je dnes obecně známá. Co však zůstává v souvislosti s Célinovým životem a dílem dodnes živé a enervující?

Paradox na paradox

Za prvé jsou to širší historické souvislosti. Dobový kontext, v němž se Célinova tvorba odehrávala, nutí čtenáře při četbě této monografie k zamyšlení nad rolí autora v první půli dvacátého století, nad tehdejší faktickou mocí psaného slova. Za druhé jsou to vzrušující možnosti poznávání Célinova díla, které rozvášňovalo zástupy intelektuálů. A v neposlední řadě jde v té monografii o uchopení etických rozporů (a současně rozporuplných refrénů) v umělcových textech. Rozporů, nad nimiž lze po přečtení svazku Céline v Čechách podotknout, že pokoušet se o sejmutí viny z Célina za jeho pamflety je stejně pošetilé jako neuznání mimořádnosti jeho díla kvůli existenci oněch pamfletů.

O knize

Anna Kareninová: Céline v Čechách.

Společnost pro Revolver Revue, Praha 2010, 352 stran, doporučená cena 320 korun.

Řečeno slovy předního americko-židovské interpreta Celinova díla Miltuna Hinduse, jehož Kareninová cituje: „Může se zdát nepřípadné, že si Žid dává tu práci, aby vyzvedl dílo antisemity. Tato nepřípadnost má však zářné předchůdce: nesmrtelným životopiscem Samuela Johnsona, který pohrdal Skoty a vysmíval se jim, byl Skot james Boswell.“ A literární teoretik Hindus, kterého mimochodem Céline neuznával, jde ještě dál, když píše, že v Célinově tvorbě jsou horečnatou sebenenávistí a flagelanstvím patrné semitské rysy psaní; tedy rysy, pro které je tento francouzský autor tolik blízký právě židovské kultuře. Podobné paradoxy a vášně procházejí celým tímto svazkem.

Célinův průkaz totožnosti

Anna Kareninová „svého“ spisovatele nesoudí. Nepouští se do vlastních interpretací, hodnotí zřídka, noblesně a jen vyžádá-li si to vkus (jasně odsuzuje Célinovy pamflety). Na co se naopak zaměřuje: dává nahlédnout do diskusí a nedorozumění, které od vydání autorovy prvotiny, románu Cesta do hlubin noci (vyšla roku 1932, zakrátko následoval český překlad Jaroslava Zaorálka) Célinovu tvorbu provázejí. A že jich bylo!

Musíte si mě všimnout!

Svazek Céline v Čechách Kareninová rozvrhla do čtrnácti kapitol, které chronologicky provázejí spisovatelovým životem a psaním. Prvních sedm kapitol je věnováno ohlasům Célinova díla do roku 1936, tedy do doby, kdy vydal svůj první pamflet, nazvaný Mea culpa. Spisovatel jej publikoval po soukromé cestě do Sovětského svazu coby obžalobu ideologického systému sovětského modelu a byl v době svého vydání nesrovnatelně ostřejším pandánem ke známému textu Návrat ze SSSR jiného francouzského spisovatele, Andrého Gida. Českou dobovou kritiku však Célinův pamflet nezaujal tolik jako zmíněná kritika Gidova, na niž s levicovou radikalitou roku 1937 vyrukoval S. K. Neumann svým textem Anti-Gide. Bez zajímavosti není fakt, že negativní levicové recenze v českém tisku naprosto ignorovaly zjevné protisemitské naladění Célinova prvního pamfletu.

Ilustrační fotografie z publikace Céline v Čechách ukazuje tričko s citací Célina, které Revolver Revue vydala

Anna Kareninová koláží textů o Célinovi tak vlastně přibližuje ideologický kvas třicátých let v Evropě, kde se (nejen v Německu a ve Francii) kromě radikálního levičáctví vzmáhá i antisemitismus. Célinův pamflet ze Sovětského svazu (napsaný rok po jeho románu Smrt na úvěr) se ani v jiných zemích nesetkal s valným přijetím. V reakci na to, jak uvádí na konci sedmé kapitoly Kareninová, Céline „napíše Bagately k masakru. A tyto ‚maličkosti k vraždění‘ ho budou stát čest.“

A jak se prodávám?

Vraťme se ale ještě do českého kontextu „célinologů“.  Zajímavá je vlastně už samotná otázka, proč zrovna u nás dílo tohoto francouzského spisovateli tak rychle rezonovalo.

O Célinově debutu, který překvapivě, po machinacích, nedostal Goncourtovu cenu, píše dopisovatel z Paříže, spisovatel Richard Weiner, oslavný referát do Lidových novin. Tím se spustila lavina zájmu o Célina u nás a ještě téhož roku vychází román v překladu Jaroslava Zaorálka v nakladatelství František Borový. O Célinovi diskutuje plejáda českých intelektuálů. Karel Čapek střízlivě a s jasnou, byť diplomaticky vedenou kritikou, Ferdinand Peroutka s neskrývanou nechutí, mnozí dnes zapomenutí levicoví recenzenti s nadšením, Marie Majerová o autorovi napíše paján prosáklý levicovou ideologií. Cenná je otištěná korespondence překladatele Zaorálka se Célinem (uložená v Památníku národního písemnictví v Praze), který se, jak vyplývá z kontextu, až chorobně zajímal o prodejnost svých knih.

Francouzský spisovatel a hříšník Louis-Ferdinand Céline (vlastním jménem Destouches)

Kareninová referuje o vnímání Célinovy tvorby ve světě a přináší ohlasy z Holandska, Německa, Francie, Itálie či Japonska. Česká reflexe Célinovy tvorby tak není v knize výrazně vyzdvihována (byť by to napovídal název svazku), přesto z ní je patrné, jak se zde Célinovo dílo usazovalo, zabydlovalo a dezinterpretovalo ruku v ruce se změnami politických režimů. Ke konci knihy zazní anketní hlasy českých tvůrců a teoretiků, které dílo francouzského spisovatele nějak ovlivnilo; mezi jinými je zde odpověď Jáchyma Topola, jehož román Sestra je (ač se o tom poměrně málo mluví) svébytným holdem „célinovsky“ básnivého psaní v argotu.

Kniha Céline v Čechách Anny Kareninové tedy zdaleka není jen knihou o Célinovi v Čechách. Je o bouřlivém století paradoxů, o ideologičnosti kultury, o zvrácenosti přeestetizovaného vnímání skutečnosti, o snech a propadech velkých talentů. Isaak Babel v jedné ze svých povídek napsal: „Nadouval se jako droždí, ve kterém kyne pomsta“. Snad by se tahle věta dala vztáhnout právě k Célinovi. Z jakých temnot a hlubin se jeho paranoidně úzkostný světonázor zrodil, z jakých pramenů vyvěral jeho talent velkého básníka ambivalentního charakteru, to vše pomáhá odkrýt výborný svazek Anny Kareninové. 

Obal publikace Céline v Čechách

P.S. A protože tato recenze vychází s téměř již trestuhodným zpožděním po vydání Célina v Čechách, je vhodné upozornit v této souvislosti i na „doplňující“ koláž Anny Kareninové, kterou publikovalo nejnovější číslo Revolver Revue (No. 82) a jenž se týká Célinových „německých“ styků v okupované Paříži.

P.S.2 – A ještě jedna aktualita: v těchto dnech vydaná Revolver Revue No. 83 obsahuje koláž o jiném spisovatelském géniovi, který si zadal s totalitní ideologií. Opět je autorkou koláže Anna Kareninová a znovu jde o autora, kterého také překládá, konkrétně o amerického básníka a esejistu Ezru Pounda. Materiál nese název: Ezra Pound (1885-1972) – Jeho vztah k Itálii a Mussoliniho fašismu v letech 1922-1945 a jeho tehdejší postavení vůči Spojeným státům. 

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  19:01

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Monopol skončil. Čínské satelity obsazují orbitu, znepokojují Pentagon

8. května 2024

Čína buduje svou „flotilu“ satelitů v takovém tempu, že Spojené státy ztrácejí svou dominanci ve...

Další útok na politika v Německu. Někdejší primátorku napadli v knihovně

8. května 2024  12:47,  aktualizováno  17:57

Někdejší primátorku Berlína Franzisku Giffeyovou ve středu napadl útočník, těžkým předmětem ji...

Výnosy z ruských aktiv půjdou na zbraně pro Ukrajinu, shodli se zástupci EU

8. května 2024  16:12,  aktualizováno  16:33

Zástupci členských zemí Evropské unie se ve středu v Bruselu v zásadě shodli, že výnosy z ruských...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...