Spirit na Marsu odpočíval kvůli bouři

  • 21
Průzkum Marsu americkou sondou Spirit se dočasně zastavil. Na vině bylo nevlídné počasí v Austrálii, kvůli němuž na rudou planetu nedorazila všechna potřebná data. Robot tak nedostal nové povely, jak dál pokračovat při výzkumu kamene přezdívaného Adirondack.

PŘÍLOHA
Mars - rudá planeta
články * grafiky
fotografie * odkazy

Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) chtěli vyslat povely sondě přes síť kosmických antén v australské metropoli Canbeře, ale tamní hromobití ochromilo signál.

"Dnes jsme toho z vědeckého hlediska příliš mnoho neudělali, protože rover nedostal všechna data. Je však naprosto v pořádku. Je zdráv," uvedla Jennifer Trosperová z laboratoře NASA v Pasadeně.

Spirit tak nadále zpracovával den starou sekvenci příkazů a zůstal stát na místě. V Canbeře má podle předpovědí pršet až dva dny a není jasné, zda bude odložen plánovaný vrt do kamene Adirondack.

Před přerušením spojení Spirit na Zemi zaslal další ostré fotografie a překvapivě zaznamenal přítomnost olivínu, což je vulkanický nerost, který obvykle těžko odolává drsným povětrnostním podmínkám.

Spirit začal zkoumat kámen
První data pořízená spektrometrem Mimos II německé výroby při zkoumání Adirondacku také odhalila, že půda Marsu obsahuje i sloučeniny hořčíku a železa. Průzkum kamene o velikosti fotbalového míče začal v úterý.

Robot musel směrem k balvanu zdolat téměř tři metry za dvě minuty čistého času. Po cestě se však rover zastavoval, aby pořídil množství dalších fotografií, takže celkově mu cesta zabrala půl hodiny.

"Takové jsou první kroky - dostat se až ke skalisku, ale také vyzkoušet způsob, jakým se budeme pohybovat po terénu," komentoval přesun roveru vědec Eddie Tunstel pověřený přemisťováním Spiritu po povrchu Marsu.

Tým amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír by chtěl především zjistit, do jaké míry vozítko svými šesti koly propadá do prašného povrchu.

"Hezký hladký" Adirondack
Vědci dali přednost Adirondacku před kamenem Sašimi, který je sice dosažitelnější, ale cesta k němu je prašnější. Podle expertů oba kameny slibují získání informací o vývoji složení povrchu Marsu.

Podle badatele Davea Des Maraise má Adirondack "hezký hladký povrch", což vyhovuje přístrojům robota.

Adirondack je zkoumán mikroskopem propojeným s kamerou a dvěma přístroji na zjišťování složení hornin. "Jde o dva spektrometry pracující na bázi rentgenových paprsků," řekl vědec Mark Adler.

Spektrometr vysílá z radioaktivního zdroje paprsky záření gama, které se odrážejí od kamene. Zachycené měrné hodnoty pak podávají informace o jeho mineralogickém složení.

Zatím úspěšná mise
Na základě prvních údajů zjištěných německým spektrometrem se podle vědce Bodo Bernhardta z míšeňského institutu pro anorganickou a analytickou chemii ještě nedá usuzovat na někdejší přítomnost vody na rudé planetě.

"Přesto jde v případě získání tak podrobných dat o velký úspěch," podotkl Bernhardt. Hledání života je jedním z hlavních úkolů celé mise.

Spirit na rudé planetě přistál v noci z 3. na 4. ledna. Jeho dvojče Opportunity je na Marsu očekáváno v neděli v 6:05 SEČ. - předchozí vývoj zde

Místo přistání rovera v kráteru Gusevy bylo pokřtěno na "Památník Columbie" na paměť tragédie stejnojmenného raketoplánu, při níž loni v únoru zahynulo všech sedm členů posádky.

Americký robot Spirit začal na Marsu zkoumat kámen přezdívaný Adirondack. (19. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video