Právník Shamai Leibowitz byl odsouzen k 20 měsícům vězení za špionáž

Právník Shamai Leibowitz byl odsouzen k 20 měsícům vězení za špionáž | foto: Právník Shamai Leibowitz byl odsouzen k 20 měsícům vězení za špionáž

Špion z izraelské ambasády zradil FBI, vylekal ho spis zavánějící válkou

  • 77
USA sledují případ židovského překladatele, který sbíral na izraelské ambasádě ve Washingtonu informace pro FBI. Pak ale selhal, tajný spis předal někomu jinému. Dostal za to 20 měsíců vězení. Co v materiálech bylo, netušil ani soudce.Tajemství odhalil až jejich dosud utajovaný příjemce.

Za všechno mohla hebrejština. Případně to, že ji americký Žid na prahu čtyřicítky  Shamai Leibowitz ovládal natolik bravurně, že si ho vybrala federální policie FBI, aby pro ni získával informace z izraelského velvyslanectví ve Washingtonu. To bylo v lednu 2009.

Absolvent práv z prominentní židovské rodiny, který má americké i izraelské občanství, tehdy své rodné zemi na americkém kontinentu vyhověl. Diplomatické kruhy znal, několik let předtím učil hebrejštinu americké diplomaty.

Kontrakt byl podepsán na půl roku, překladatel ale v nové práci po několika měsících selhal. Čím víc toho vyslechl, tím větší měl obavy. V dubnu už své soužení nevydržel, vynesl asi dvousetstránkový přepis telefonních rozhovorů a předal ho jednomu muži. FBI ovšem měla Leibowitze pod kontrolou, takže záhy usedl na lavici obžalovaných. 

"Příjemce A" promluvil

Tak dosud vypadaly takřka všechny zprávy o odborníkovi, kterého americká policie začala kvůli špionáži stíhat v půli roku 2009. Nikdo netušil, co v přepisech bylo ani komu je předal. Člověk, který objemný fascikl dostal do svých rukou, byl označován jako "Příjemce A".

Dokonce ani marylandský soudce Alexander Williams mladší, který případ dostal na starost, neměl tušení o obsahu ukradených materiálů. "Vím jediné, že je to vážná kauza," řekl krátce před vynesením rozsudku v květnu 2010. "Nevím, co bylo v některých dokumentech prozrazeno, ani jak moc to co zkompromitovalo, netuším to," uvedl a Leibowitze poslal na 20 měsíců za mříže.

Americký list The New York Times teď ale "Příjemce A" objevil a udělal s ním rozhovor. Tajný materiál se před půldruhým rokem dostal do rukou Richarda Silversteina, který píše židovský liberální blog Tikun Olam (Oprav svět). Silverstein se rozhodl promluvit, částečně i proto, aby na Leibowitze nepadl stín špionského neschopy.

Leibowitz se obával, že Izrael napadne Írán

"Považuji ho za amerického patriota a někoho, kdo umí upozornit na nepravosti," řekl Silverstein o otci šestiletých dvojčat, jenž nyní dlí za mřížemi. Přepisy telefonních rozhovorů v Leibowitzovi vzbudily obavy, že Izrael plánuje napadnout Írán a hledá podporu v americkém Kongresu i mezi veřejností, odhalil bloger. Podle Silversteina FBI zachytila komunikaci nejméně jednoho člena Kongresu.

"Co tehdy opravdu vzbuzovalo Shamaiovy obavy, byla možnost izraelského útoku na Írán, který by, jak si myslel, mohl být zničující jak pro Izrael, tak pro USA," zdůraznil Silverstein, který před dvěma lety, když začalo Leibowitzovo stíhání, všechny dokumenty spálil na zahradě svého domu v Seattlu.

Americké ministerstvo spravedlnosti, FBI, ani izraelské velvyslanectví se k Silversteinovu komentáři nevyjádřily. Ministerstvo zahraničí židovského státu prohlásilo, že "nebude těmto zprávám dodávat váhu svým komentářem".

Bývalý izraelský bezpečnostní analytik, který si nepřál být jmenován, řekl britskému listu The Daily Telegraph, že "špionážní incident není něco, čeho by se Izrael obával". "Mezi námi a Spojenými státy jsou určité rozdíly - to netajíme - ale USA i nadále zůstávají naším strategickým partnerem," konstatoval.

Američané podle The New York Times běžně odposlouchávají cizí ambasády na svém území, špionáž u blízkého spojence je ale extrémně delikátní téma. Podle nejmenovaného pracovníka CIA se však ani Izraelci nebrání pofidérnímu získávání informací o svém nejsilnějším partnerovi."Je to běžné, nedivil bych se, kdyby to samé dělala i americká vláda," řekl bývalý agent listu The Daily Telegraph.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue