Zabývaly se špičky ČSSD i „spiknutím“ hlasovacího zařízení?

Zabývaly se špičky ČSSD i „spiknutím“ hlasovacího zařízení? | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Spiknutí ve Sněmovně: socialisty hromadně zradilo hlasovací zařízení

  • 67
Poslanecká sněmovna zažila zvláštní úkaz. Poslancům nefungovalo hlasovací zařízení za několik milionů korun. Za dvě a půl hodiny se přihlásilo celkem třináct z nich s tím, že výsledek na tabuli ukazuje opak toho, jak hlasovali. Přístroj je prý zradil nebo se odvolávali na zásah vyšší moci.

Podivné je, že zařízení v drtivé většině nefungovalo jen sociálním demokratům.

Jeden by si myslel, že zmáčknout některé ze tří tlačítek podle pokynu stranického sekretariátu nebude zase až takový problém. Ukazuje se ale, že jde o mnohem složitější operaci, než na první pohled vypadá.

Když pak podobná nehoda postihne hned celou skupinu poslanců téže strany, nejde už jen o obyčejnou nešikovnost. Že by spiknutí? Puč? Jak jinak si totiž vysvětlit, že ODS zařízení fungovalo, a ČSSD - "ač tlačila ze všech sil" - nesvítilo?

Neustále naskakovalo ANO...

"Omlouvám se, pane předsedající, ale ať jsem mačkal, jak jsem mačkal, tak mi tam naskakovalo neustále ANO. Chtěl jsem hlasovat NE a zpochybňuji toto hlasování," zdůvodňoval před kolegy poslanec Zdeněk Škromach (ČSSD), proč by měla celá Sněmovna kvůli němu hlasovat znovu.

PROČ SE ZAŘÍZENÍ "ROZBÍJÍ"

Technickou závadu na hlasovacím zařízení nelze vyloučit. Požadavek na opakování hlasování je nicméně běžnou taktikou poslanců, kteří chtějí hlasování zdržet či zvrátit a potřebují čas například na to, aby své kolegy ze sněmovních kuloárů dostali do poslaneckých lavic. V minulosti se například stalo, že jeden z poslanců hlásil chybu na hlasovacím zařízení dříve, než se na "sjetině" ukázaly výsledky hlasování.

Zkušeného parlamentního mazáka Lubomíra Zaorálka námitka nepřekvapila. "Tak jste to slyšeli, poslanci, co se odehrálo u stolku pana poslance Škromacha," řekl pouze a dal o námitce hlasovat.

Podobné opakování pak ale Sněmovna zažila hned několikrát. Fronta poslanců zpochybňujících své vlastní hlasování totiž nebrala konce.

"Vážení kolegové, velice se omlouvám, i mně se to stalo. Zpochybňuji hlasování, naskočilo to obráceně, než jsem chtěl," kál se poslanec Jiří Krátký (ČSSD).

"Ať jsem dělala, co jsem dělala, tak se mi nic nerozsvítilo," vysvětlovala zase Marcela Mertinová (ČSSD).

Jiní na to šli od lesa, či spíše stylem z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje: "Za šest let, co jsem tady v Poslanecké sněmovně, se mi to stalo poprvé. Nefunguje mi poslanecké zařízení hlasovací," přesvědčoval kolegy Antonín Seďa (ČSSD). "Hlasoval jsem pro, vůbec se nerozsvítilo," říkal a sálem hlučel smích.

"Třeba se to zlepší v dalším hlasování," poznamenal soustrastně Zaorálek za všeobecného veselí a nechal o bodu programu hlasovat znovu.

...ač jsem tlačil ze všech sil...

Zlepšilo, ale jen na chvíli. Zařízení začalo zlobit další opoziční poslance. "Můj přístroj nefungoval tak, jak měl, ač jsem tlačil ze všech sil," tvrdil tentokrát komunistický poslanec Vojtěch Adam.

"Přiznám se vám, že ani nevím, jak se mám omluvit, ale skutečnost je taková, že se mi nepodařilo rozsvítit příslušné tlačítko," přiznal se pak ke své neschopnosti Miroslav Svoboda (ČSSD).

...nerozžhnulo se to.

Někteří si při vysvětlování brali na pomoc Boha: "Když pánbůh dopustí, motyka spustí. Já jsem mačkal, nevymačkal jsem. Prosím, zpochybňuji hlasování, protože výsledek na sjetině je v rozporu s mým zámyslem i s tím, co jsem mačkal," svaloval chybu na zásah vyšší moci Jiří Dolejš (KSČM). "Nerozžhnulo se to" ani Jaromíru Chalupovi (ČSSD).

Poměrně nenápaditě až nudně pak hlasování zpochybnili ještě Zdenka Dopitová (ČSSD), Stanislav Křeček (ČSSD) a Vlastimil Aubrecht (ČSSD).

Ještě podivnější bylo, že i když se omlouval jen jeden poslanec, rozdíl při novém hlasování činil vždy až tři hlasy navíc. Na tuto skutečnost upozornil rejpal - šéf poslanců ODS Petr Tluchoř. "Doufám, že to nebudeme opakovat ještě šedesátkrát sedmkrát," poznamenal ironicky v narážce na počet poslanců klubu ČSSD.

To ale nejspíše neměl říkat. Pak se totiž zařízení rozbilo i Evě Dundáčkové z politické stáje ODS, následované Pavlem Severou (KDU-ČSL). Alespoň si tak ale sociální demokracie mohla oddychnout, že nešlo o cílený útok na její poslance...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video